Събота, 27 Април 2024

“Дунав 8806“ с почти сигурно първо място за редовния сезон

Публикация   19:24     20 Фев, 2012 /     akcent.bg   /     527

„Сините феи“ победиха „Нефтохимик 2010“ без Петко Маринов за втори път след финала за „Купа Оргахим“ преди седмица

Баскетболистките на „Дунав 8806“ стигнаха до успеха в може би най-важния си мач преди края на редовния сезон в НБЛ при дамите. Те победиха основния си конкурент за първото място - „Нефтохимик 2010“ за втори път в рамките на една седмица след финала за „Купа Оргахим“ отново в Русе. Тогава момичетата на Георги Божков надделяха над бургаския тим с 81:75 благодарение и на подкрепата на над 1000 свои фенове и въпреки напрежението от задължението да спечелят третия си пореден трофей този път пред своя публика. В шампионатния мач отново имаше напрежение, породено именно от факта, че „Нефтохимик 2010“ е единствения отбор, който може да измести русенки от първото място. Предизвикателство за гостите пък бе отсъствието на Петко Маринов, който е болен и те бяха водени от помощника му Цветан Петков.

Срещата започна равностойно, но домакините започнаха постепенно да трупат преднина, като Ейдриен Джонсън бе във вихъра си. Младата американка вкара 2 тройки, а в атаките си под коша на съперника буквално мачкаше противниковите баскетболистки. Сънародничката й Шарел Алън също започна добре, а Христина Минкова не остави много шансове на бургазлийки при борбата за отскочили топки. Така в края на първата част резултатът вече бе 28:16 за домакините. През следващата разликата се увеличи дори до 15 точки в един момент, но преди почивката гостите успяха да се възползват от няколко грешки на „Дунав 8806“ и върнаха интригата намалявайки изоставането си до 9 точки за 42:33 на полувремето. Състезателките на бургаския отбор продължиха силната си серия с още 2 точни попадения и намалиха изоставането си на 5 точки за 42:37. Този резултат се запази около 3 минути, като Христина Минкова отпуши серия от 9:0 за домакините. 10 минути преди края таблото вече показваше 56:44 за „дунавки“. Междувременно обаче те понесоха тежък удар, след като Зорница Костова получи контузия при борбата за топката под единия кош и до края не се върна в игра. До финалната сирена баскетболистките на „Нефтохимик 2010“ успяха единствено да направят загубата си по-почетна и отстъпиха с крайното 61:70.

Ейдриен Джонсън завърши с 26 точки, 4 борби и 3 откраднати топки. Шарел Алън записа 12 точки и 5 асистенции. Добре се включи и Теодора Ангелова с 9 точки и 4 борби. Христина Минкова и Диана Войнова се отчетоха съответно с 9 и 8 борби, като добавиха и по 6 и 7 точки за 17-та победа на „Дунав 8806“ от 18 срещи в НБЛ при дамите. Така вече „сините феи“ имат актив от 35 точки на върха в класирането, а втория „Нефтохимик 2010“ е с 3 по-малко. В следващия кръг момичетата на Георги Божков посрещат „Левски“ в събота от 18:00 ч.