Петък, 19 Април 2024

Румен Христов: Грешка е, че това управление не постигна по-голям икономически растеж

Румен Христов: Грешка е, че това управление не постигна по-голям икономически растеж
Публикация   09:21     21 Септ, 2019 /     Интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     1087

Финансова децентрализация за общините ще доведе до по-голямата им стабилност, смята лидерът на СДС

  Румен Христов е роден в Борово, община Русе. Доктор по икономика от Университета за световно и национално стопанство. Преподава "Агромаркетинг" на студенти в университетите в Пловдив и Благоевград. Бил е заместник министър и министър по земеделието в три десни правителства – 1992, 1994, 1997 година. Съветник на първия демократично избран президент на България  Жельо Желев. Женен, има дъщеря.

  Член е на СДС от началото на 1990 г. и един от основателите на СДС в община „Студентска“. Член на Националния координационен съвет на СДС (1990 – 1992г.) с председател Филип Димитров. Член на Националния съвет на СДС. През 2011 г., след спечелване на открити първични избори срещу кандидата на ДСБ, е издигнат за кандидат-президент на автентичната десница. На 7 юли 2018 г., на XIII-та Национална конференция на СДС е избран за председател на СДС.

   -  Г-н Христов, в Русе се очертава интересна предизборна надпревара, може би по-скоро битка. Успяхте ли да се ориентирате вече в събитията тук- един зам. кмет от ГЕРБ идва в СДС, правите широка коалиция в подкрепа на Елеонора Николова, както и обща листа за общински съветници.

   Нормално е, когато две десни партии като най-старата партия в ЕНП от България- СДС и ГЕРБ търсят сътрудничество. Разбира се, процесът на коалиране не е лесен. В България липсва коалиционна култура, на всички.

  Аз смятам, че усилията ни трябва да бъдат насочени към това да победим в максимален брой общини и да задържим дясното. Това е важно и за гражданите на България като цяло. Да не забравяме, че мнозинството в ЕП отново е дясно, както и новият председател е представител на ЕНП.

 Всяко едно правителство в случая, което е дясно и калаборира с европейската десница, която управлява Европа, е добре за България и за българските граждани.

  -  Коалирането е хубаво нещо, но до колко и как се налагат компромисите. Компромисите, които се правят, не костват ли част от имиджа на СДС?

Винаги, когато се правят компромиси, се стараеш да не изневериш на основните принципи и на основните идеи, зад които стои партия и твоите избиратели. За нас безспорният опонент, безспорният противник, е БСП. Те се опитват през местните избори да предприемат поход към властта. Според мен те трябва да бъдат спрени, защото колкото пъти са управлявали България, са я водили към национална катастрофа.

   - Говори се, задава се сериозна икономическа криза в световен мащаб. У нас, в България, както и преди, тази тема е почти абстрактна. Ще се окаже ли икономиката ни пак неподготвена за това, което ще се случва? От никъде в предизборните вече слова няма и дума за това сериозно предизвикателство, златото стана атрактивно като предвоенно време, не сме ли твърде отдалечени от ставащото в света?

Световната икономика и националните икономики се развиват циклично. Една от причините, заради която си позволявахме да критикуваме ГЕРБ е, че в годините на възход не се използва възможността да увеличим брутния вътрешен продукт БВП . България имаше нужда от по-висок БВП.

   Вярно е, че имаме сравнително висок БВП в ЕС в рамките на 3,5 процента, но за да догонваме държавите от ЕС, за да натрупаме резерви, които бихме ползвали по време на една криза, трябваше да имаме амбицията да гоним растеж в рамките на 5-6 процента.

   Това беше една от грешките, които не бяха решени по време на това управление.  Спрямо кризата от 2008 година България и Европа са доста по- подготвени. Но ако тенденцията за развитие на кризата се запази, то тя ще достигне и до ЕС, и до България.

  Трябва да сме готови за кризисна ситуация, да трупаме резерви, да търсим сега възможности за икономически растеж. Трябва да харчим разумно обществените средства, които акумулира бюджета.

   -   Как общините биха запазили своята финансова стабилност. Община Русе досега е показала такава?

СДС много отдавна настоява за много по-голяма децентрализация.  Част от данъците, които се акумулират в една община, да остават, за да може тя да бъде финансово по- стабилна..

   -   Институтът за пазарна икономика преди седмица публикува за дебат допълнително облагане с 2 на сто, което да остава в общините. Процентът на увеличение на местните бюджети беше с около 40 на сто.Как ще коментирате тази идея?

Да, ИПИ прави много често верни анализи. И нашата идея е такава. Дори в споразумението, което подписахме с ПП ГЕРБ за местните избори, сме заложили като една от задачите- да започнем дискусия, тъй като тя е свързана с промяна на Конституцията.

  Трябва в общините, които са активни, които имат активни кметове и общински съвети, които привличат инвеститори, да остават по-голяма част от това, което те заработват. Иначе всичко отива в централния бюджет, а оттам се делегират средства за важни пера като здравеопазване, образование и др.

  Финансовата децентрализация е много по-напреднала и ние трябва да се учим от тяхната практика.

   -   Как намирате решението на коалиционния ви партньор ГЕРБ по отношение на партийните субсидии. Смятате ли, че 1 лев е сумата, която партиите трябва да получават на един спечелен глас? Необходим ли е догодина един истински, смислен дебат но тая тема, каква сума според Вас е нормална, за да може всека една партия да се издържа, без да изпада в зависимости?

Категорично смятам, че това не може да остане по този начин, защото партиите стават зависими от корпоративни интереси, по-малките партии в по-малките населени места стават зависими от крупни бизнесмени. Добре е те да бъдат независими.

  Искам дебело да подчертая- СДС не получава субсидия, не е заинтересован. Но  6-7 лева на глас би била справедлива сума. Ние вече бяхме поискали скала- да започва от 6-7 лева, но тези които минат 900 000 лева до 1 млн. лв. да бъдат редуцирани. Смятаме колко е минимумът за издръжка на една партия, но да има и праг, за да няма трупане на пари в сметки  и възможности за поставяне на другите партии на колене.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha