Очакват се нови указания за мерки за биосигурност по време на лов

Очакват се нови указания за мерки за биосигурност по време на лов
Публикация   04:51     11 Септ, 2019 /     akcent.bg   /     607

    В идните дни се очакват да излязат указания от Българската агенция по безопасност на храните при какви мерки за биосигурност, свързани с болестта Африканска чума, би могъл да бъде осъществен лов на дива свиня. Това съобщи областният управител на Русе Галин Григоров.
    Той се е срещнал вчера със заместник-министъра на земеделието, храните и горите Атанас Добрев и с представители на ловни сдружения от Русенско. Ловците били запознати с предприетите към момента мерки относно исканията им, свързани с допускане до ловните полета и отмяна на забраната за групов лов на дива свиня.

   Григоров обясни, че част от указанията за спазване на биосигурност за недопускане на разпространението на болестта Африканска чума включват дезинфекция с препарати на автомобили и дрехи, а също влизане и излизане само през определени места в и от ловните полета.

   По думите на Григоров тепърва всички мерки в указанията ще бъдат описани и конкретизирани.
В края на миналия месец представители на 38 ловни дружинки в Русенско се срещнаха в крайдунавския град със заместник-министър Атанас Добрев. Те му представиха декларация с настояване да се разреши колективният лов на дива свиня, за да се намали популацията, както и да се отмени забраната за лов в инфектираните зони. Ловджиите заявиха готовност, че ако искането им не бъде удовлетворено, ще организират национален протест на 15 септември тази година.
Григоров обясни, че се очакват скоро измененията и допълненията към закона за лова и опазване на дивеча. Ако те бъдат приети окончателно от парламента, ловът на гонка на дива свиня ще бъде с удължен срок - до средата на март идната година.

    Според областния управител след вчерашната среща е станало ясно, че протест на 15 септември няма да има, но ловджиите остават в протестна готовност.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha