Велико! Гришо победи Федерер

Публикация   15:24     04 Септ, 2019 /     akcent.bg   /     657

За първи път в кариерата си Григор Димитров ще играе на полуфинал в US Open

Българската звезда в тениса Григор Димиров най-сетне, от осмия опит, постигна победа срещу идола си и един от най-великите тенисисти – Роджър Федерер.

Успехът дойде на ¼-финалите на последния за годината турнир от Големия шлем – US Open. Така

за първи път в кариерата си Григор ще играе на полуфинал в надпреварата,

където ще се изправи срещу руснака Даниил Медведев.

Димитров спечели срещата с 3-2 сета

( 3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2 в отделните геймове). Това беше един много оспорван мач, в който българинът показа желязна психика и не позволи победата да му се изплъзне. Единственият българин в тенис елита се изправи срещу носителя на 20 титли от Големия шлем Федерер в най-дългоочаквания четвъртфинален сблъсък на US Open.

В този грандиозен мач швейцарецът започна по шампионски, както всички очакваха от него, пише gong.bg. Той проби още в първата възможност за това в първия сет и до края му удържа аванса си. Точно тогава всички очакваха лесен успех за него, защото той играеше като машина и с лекота стигна до 6:3.

Но Гришо показа, че този турнир полага началото на неговото възраждане във втората част. В нея той стигна до пробив за 4:2 и когато сервираше за сета, Федерер показа класа и върна брейка. Това обаче не сломи българина и той взе следващото подаване на швейцареца, за да изравни резултата при 1-1 след 6:4

Така мачът започна отначало. В третия сет Маестрото отново вдигна оборотите и наложи убийствен ритъм. Той имаше възможност за пробив още в петия гейм, но Гришо се измъкна от позиция 0:40. При следващото си подаване обаче нашето момче отново не беше на познатото ниво и допусна брейк. След това бившият номер едно направи още един и затвори частта при 6:3.

И точно тук Гришо показа световна класа.

Вместо да се отчая българинът се мобилизира до краен предел и го показа на корта, след като проби 38-годишния си опонент в първия гейм на четвъртата част. Той беше близо и до решаващ втори пробив в седмия гейм, но пропиля цели седем брейкбола в маратонската част и в крайна сметка трябваше да сервира за сета. Димитров се измъкна от ситуация 0:40, спаси и други два брейкбола на съперника, за да може с огромни усилия и много труд да затвори частта на своята сметка след 6:4 и да изравни резултата в сетовете.

Между четвъртата и петата част дойде много важен момент в двубоя. Тогава Федерер се прибра в съблекалнята, за да получи медицинска помощ. И на корта след това излезе съвсем различен тенисист. В първите четири гейма от решителния сет Маестрото просто отсъстваше. А в тях българинът беше безпощаден и стигна до два пробива аванс и след това можеше да се концентрира спокойно върху подаванията си. Димитров спечели следващите две от тях и затвори мача при 6:2, за да постигне една от най-големите победи в кариерата си.

След края на двубоя Григор Димитров заяви:

„Бях фокусиран върху себе си.

Сезонът ми дотук не беше от най-добрите, няма да ви лъжа. Ранкингът ми беше толкова нисък, че дори не исках да излизам на корта. Постоянно губех позиции в ранглистата, рамото ми ме болеше – това е най-лошото за един тенисист. Изминалите 5-6 месеца бяха много тежки за мен. Но имах подкрепата на семейството и приятелите ми. Продължих да вярвам в себе си, в рехабилитацията на рамото и в свикването с промените на ракетата – имаше толкова много неща, които трябва да поправя в малък период от време. В края на годината постигаш такъв резултат – тази победа е наистина специална“.

„Независимо от това, че губех завързани мачове срещу съперници, които трябва да побеждавам, аз не спрях да вярвам в себе си. Наистина контролирах нещата, които можех да контролирам. Мисля, че е толкова просто. Понякога най-простите неща в живота са и най-трудните.

Не бих искал да звуча скромно, но това беше просто още един мач за мен. Не бих искал и да казвам, че нямаше какво да губя, защото чувствах, че имаше. Просто излязох на корта достатъчно добре подготвен след две седмици усилена работа. Малките неща започват да се навързват ден след ден. Днес направих още една стъпка“, завърши българинът.

Роджър Федерер разбираемо беше разочарован след загубата си. Той получи медицински таймаут поради проблем в горната част на гърба, но отказа да се оправдае с травмата си. „Чувствах болката през целия мач, но бях в кондиция да продължа. Просто не успях да спечеля“, коментира той след срещата.

„Това е моментът на Григор,

не на моето тяло, така че всичко е окей. Такива неща се случват. Дадох най-доброто от себе си. Болката не беше достатъчно силна, за да ме откаже, просто Григор успя да довърши нещата. Борих се с всичко, което имах в запас“, категоричен е той.

„Имаше моменти, в които водех в резултата. Имах и шанс да се върна в четвъртия сет. Стартът на четвъртия не беше идеален, както и на петия. Изоставах, а тогава винаги е трудно. Просто съм разочарован, че всичко свърши, защото имах чувството, че играя доста добре. Пропуснах своите възможности, това е. Сега ще размишлявам няколко дни върху случилото се, но трябва да приема загубата, тя е част от играта“, добави швейцарецът.

Федерер отрече драматичната загуба от световния номер 1 Новак Джокович на финала на „Уимбълдън“ да е повлияла върху днешния резултат. „Знам какво пише в медиите. Хората си мислят, че загубих, защото не съм превъзмогнал загубата си от Новак във финала. Това определено не е причината за поражението ми.

Бях готов за победа, но просто не беше достатъчно“.

„Нямам кристалната топка. Никой никога няма да разбере. Мисля, че като цяло това беше позитивен сезон. Сега съм разочарован, естествено, но ще се завърна и ще бъда в кондиция“, отговори той, запитан дали е почувствал, че е пропуснал шанс да прибави трофей от Големия шлем при липсата на Джокович. Той няма намерение да слага край на сезона си.

Гришо ще се завърне в топ 40 на световната ранглиста. Той в момента е 42-ри, изкачвайки се с 36 места след спечелените 350 точки от турнира, като си е гарантирал половин милион долара от наградния фонд.

Тагове : Гришо , Федерер ,