Промяна: Без ДДС за българските зеленчуци и плодове
Публикация 22 Aug, 2019 / akcent.bgИдеята е млякото също да се облага с нулева ставка
Да се въведе система за обратно начисляване на ДДС в производството на плодове, зеленчуци и мляко обмисля Министерството на земеделието. Това съобщи в интервю за Нова телевизия зам.-министърът на земеделието Чавдар Маринов. Тази схема вече се прилага при зърнопроизводителите и ефектът е положителен, каза той.
"На фактурата няма да ги има тези 20% и земеделският производител ще може да реинвестира парите, например в семена, препарати", каза Маринов.
По думите му преработвателните предприятия също няма да плащат ДДС за суровината, а само след като я преработят и продадат. "Тази симбиоза развързва ръцете и на преработвателите", добави зам.-министърът.
Маринов каза, че докато стигнат от производителя до пазара, у нас доматите и краставиците преминават през 4-5 ръце и се оскъпяват двойно. "При земеделеца цената е 2 лв., а на пазара е 4 лв.", коментира зам.-министърът като поясни, че за разлика от съседна Гърция, където производителите се обединяват, у нас стопаните са дребни и им е трудно да преговарят с големите вериги.
"Степента на организираност на земеделците у нас е под 6%, а според ЕС критичен минимум е 20%. В Гърция кооперирането е над 60%, в Холандия - 100%", даде примери той.
Министерство на земеделието настоява плодовете, зеленчуците и суровото мляко, произведени у нас, да се облагат с нулева ставка на ДДС. Това заяви ресорният министър Десислава Танева за „Труд“.
Идеята е да се подкрепят секторите, в които продукцията се произвежда основно от малки стопани.
За промяната от години настояват и самите фермери, за да са конкуренти спрямо чуждите компании, тъй като вътрешната търговия в еврообщността е освободена от облагане, обясни министърът.
Близо 30-40 на сто от производителите на плодове, зеленчуци и сурово мляко у нас и сега не са регистрирани по ДДС заради обема на тяхната дейност, уточни Танева.
Според нея с нулевата ставка освен че ще се стимулират българските производители, ще се решат и други проблеми. Като опитите за укриване на данъци чрез предоставяне на фактури с вписани прекалено ниски, непазарни цени. Което би бил проблем и за самите фермери по време на данъчни проверки. Така че мярката ще помогне и за пълното изсветляване на пазара, въпреки че и сега се работи в тази насока чрез целенасоченото субсидиране.
Вместо да изгуби фиска, ще се увеличи приходът в бюджета, категорична е Танева. Тя се надява на съдействие от страна на финансовото ведомство. И припомни,че именно след такава промяна, инициирана от нея като депутат и подкрепена от финансовия министър Владислав Горанов, данъкът върху зърното бе намален на 0%. Това спряло различните схеми за източване на ДДС и опити за измама, както и ощетяването на хазната. И в резултат държавата спечелила.
Коментари
Свързани новини
През февруари НСИ отчита поскъпване на зеленчуците и лекарствата най-много
ЕК разреши: Прагът по ДДС у нас стана 100 000 лева
Може ли горивата да поевтинеят с 0.40 лева?
Финансист: Проблемът в цените не са високите данъци
"Да се направи или "накъдри" поотделно ДДС-то за всяка стока, някакъв процент, няма да доведе до намаляването на цените", коментира Янков
Диференцираният ДДС мина по пътя на короната и зави в нова посока
Ресторантьорите внесли с 60% по-малко ДДС. Бизнесът: Интерпретирате данните неправилно
Сагата с намаляването на ставката на данъка за бранша изглежда няма край
До 7-и януари магазини и ресторанти трябва да се регистрират по ДДС
Диференцираните ставки за ДДС не са ефективна социална мярка