Вторник, 23 Април 2024

Африканската чума по прасетата влезе в синекомплексса в Караманово

Африканската чума по прасетата влезе в синекомплексса в Караманово
Публикация   08:00     20 Авг, 2019 /     akcent.bg   /     926

Влизат ограничения за областите Русе и Велико Търново

    Болестта африканска чума по свинете, която от началото на юли досега успя да порази повече от 20% от промишлено отглежданите прасета в България, е успяла да пробие в седми свинекомплекс. В петък агенцията по храните е констатирала наличието на вируса във ферма в село Караманово, община Ценово, след взети контролни проби заради съмнение за болестта. Общината е в Русенска област, но тъй като граничи със Свищов, част от Великотърновска област, се въвежда 10-километрова наблюдателна зона в общо 12 села в двете области, става ясно от заповедта на агенцията по храните. В тях няма други големи свинекомплекси.

   Предстои умъртвяване на животните от засегнатата ферма, чиито брой не е упоменат в публикуваните заповеди, но според регистъра на животновъдните стопанства на агенцията в нея се отглеждат над 3500 прасета.

През последните две седмици вирусът на африканската чума започна скоростно да се разпространява и в Южна България, като вече са констатирани огнища в областите Пазарджик, Благоевград, Смолян, София-област.

           Поредно огнище в промишлено производство

   В петък агенцията по храните е регистрирала нов случай на африканска чума в промишлен свинекомплекс в с. Караманово. От документацията става ясно, че през миналата седмица са били взети кръвни проби след съмнение на наличие на заболяването по клинични признаци, които са се оказали положителни.

   Регистрационният номер на засегнатия свинекомплекс в официалните регистри съвпада с този на дружеството "Вардмекс", собственост на Михаил Минчев. Компанията има ферма в Караманово, която е изграждана с финансиране от европейската програма САПАРД. За миналата година приходите на дружеството, което също така обработва и земеделски земи, са 6.1 млн. лв., което е увеличение от над 4% на годишна база. В регистъра на агенцията по храните в свинекомплекса на "Вардмекс" в Караманово към август са налични 3569 животни.

   С новия случай засегнатите от чумата големи производители вече са седем, след като от началото на юли заболяването бе регистрирано в свинекомплекси в русенските села Николово, Голямо Враново и Бръшлен, силистренските Попина и Ветрен, както и свищовското Българско Сливово. В тях се отглеждат повече от 130 хил. прасета, което представлява над 21% от наличните около 600 хил. животни в страната.

           Болестта се разраства и в Южна България

   Междувременно през последните две седмици болестта започна да се разпространява с бърз темп и в Южна България. Огнища на африканска чума вече са регистрирани в областите Пазарджик, Пловдив, Смолян, Благоевград и София-област. Последният случай е от Велинград, където преди два дни бе регистрирано огнище при глиган на територията на горското стопанство "Чепино". Преди това заболяването бе открито в държавното горско стопанство "Хвойна" в местността около забележителността "Чудните мостове" в Родопите през уикенда, а в края на миналата седмица и при мъртво домашно прасе, чието тяло бе захвърлено край река Струма в Кресна. Именно Кресна се оказа поредната община, където заповедта за доброволно колене на всички домашни животни създаде недоволство сред местните хора. Срокът за това бе през уикенда, като днес пред бТВ кметът на Кресна Николай Георгиев съобщи,че стопаните са получили отсрочка от 1-2 дни за това.

   В понеделник стана ясно и че за първи път африканската чума е регистрирана и в област Ловеч. Става въпрос за огнище в района на Априлци при диво прасе, съобщи БНР.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha