Събота, 20 Април 2024

Нов обрат за Брекзит, отхвърлиха втори референдум

Нов обрат за Брекзит, отхвърлиха втори референдум
Публикация   07:39     15 Март, 2019 /     akcent.bg   /     933

Депутатите обаче одобриха правителството да поиска от ЕС отлагане на датата на Брекзит

   Британските депутати в четвъртък гласуваха категорично срещу отлагането на Брекзит, за да бъде проведен референдум за оставане на Великобритания от ЕС.

   За първи път в Камарата на общините беше внесено предложение и народните представители получиха възможност да гласуват за ново обществено допитване по въпроса. Но мнозинството от тях, както от управляващата коалиция, така и от опозицията бяха против или се въздържаха.

   Така само 85 депутати подкрепиха предложението, а 334 гласуваха срещу него. Повечето представители на основната опозиционна Лейбъристка партия се въздържаха.

   Причината бе, че предложението от независимата Сара Уолатсън. С него излизането на Великобритания от ЕС трябваше да бъде отложено с цел провеждане на нов референдум за оставане.

   По принцип лейбъристите подкрепят идеята, но тъй като предложението не беше внесено от тях, те не го подкрепиха.

   Според повечето опозиционни депутати провеждането на втори референдум за Брекзит е възможност, но моментът не е подходящ.

   Депутатите обаче одобриха правителството да поиска от ЕС отлагане на датата на Брекзит. Това предложение на управляващите бе подкрепено 412 народни представители, а 202-ма гласуваха „против”. Ако Брюксел не се съгласи, Великобритания трябва да напусне ЕС на 29 март.

   Освен това депутатите гласуваха за удължаване на срока на преговорите и действието на Член 50 от Договора за Европейския съюз. Те също така одобриха предложение, според което премиерът Тереза Мей може отново да поиска прегласуване на вече отхвърлената сделка за Брекзит.

   Европейската комисия реагира, като заяви, че решението за отлагане на датата на Брекзит трябва да бъде прието единодушно от 27-те страни-членки на Европейския съюз.

   „Приемаме за сведение днешното гласуване. Молбата за удължаване на член 50 от Лисабонския договор изисква единодушно решение на всичките 27 страни-членки“”, се казва в изявлението на ЕК. „Подобна молба трябва да бъде разгледана от Европейския съвет, като се даде приоритет на осигуряването на функционирането на институциите на ЕС и се вземат под внимание причините и сроковете за възможното отлагане на датата. Президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер е в постоянен контакт с всички лидери”.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha