Четвъртък, 25 Април 2024

Кирил Домусчиев - приемливият купувач на "Нова телевизия"

Кирил Домусчиев - приемливият купувач на
Публикация   09:30     21 Фев, 2019 /     akcent.bg   /     652

   Коментаторът като че ли го бяха взели от сръбската телевизия. През цялото време говореше за добрата защита на сърбите, за пропуснатите възможности на "Партизан"...Смятам да се свържа с ръководството на "Нова телевизия". При всички положения имам добри отношения с управата на телевизията и ще обсъдя тази тема...

   Българското първенство се излъчва благодарение на това, че извадих 2 милиона лева от джоба си...Не мога да приема някой да ми забранява да изказвам мнение, при положение че си давам парите и журналистите коментират мач, който се е случил благодарение на средствата, нервите и енергията, които разходвам."  
 Така реагира собственикът на "Лудогорец" Кирил Домусчиев през 2014 г., първо раздразнен, че коментаторът на мача, в който участва отборът му, не бил патриотичен и не милеел за родината, и след това на реакциите на спортните журналисти, които защитиха колегата си.
 

  

   За наблюдаващите събитията на медийния пазар появата на български купувач за "Нова телевизия" не е изненада, след като миналото лято Комисията за защита на конкуренцията не разреши на чеха Петр Келнер да придобие първата частна ефирна телевизия. Пред опасността сделката да се проточи безкрайно заради обжалване на решението, собственикът – MTG, прекрати споразумението с чеха и предпочете да избере приемлив купувач. Тоест такъв, на когото - заради положението и контактите му - властите в България изглежда е по-малко вероятно да откажат.

   Така се стигна до момента, в който Кирил Домусчиев е пред подписване на сделка за телевизия. Според запознати с преговорите тя ще бъде на цената, предлагана от Келнер - 185 млн. евро за седем телевизионни канала и 19 онлайн компании с общи приходи за 2018 г. от 116.9 млн. евро. Той ще придобие медийната група в конкуренция със Спас Русев (най-големият акционер в БТК и оттеглящ се в момента собственик на "Левски"), който официално заяви интереса си през януари.

   Покупката идва четири години след като чрез "Футбол про медиа" Домусчиев купи телевизионните права на А група нсрещу 30 млн. лева до 2020 година и ги продаде на "Нова броудкастинг груп", която ги излъчва.
 

Домусчиев и медиите

    Официално Кирил Домусчиев досега не е притежавал медии, а и публичният му образ не е свързан с такава собственост. Ако се изключат зачестилите му интервюта през последните години във вестник "Стандарт", някои от които правени и публикувани съвместно със сайта "Блиц". "Стандарт" беше и медиен партньор и съорганизатор на множество форуми, организирани от ръководената от него работодателска организация Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Когато през лятото на 2015 г. "Стандарт" бавеше заплатите на екипа си до степен да се заговори за закриването му, внезапно намереното спасително финансиране беше свързано тнеофициално тъкмо с Домусчиев. Официално потвърждение за това и до днес няма, но е факт, че пари за заплати бяха осигурени и "Стандарт" продължи да излиза на хартия като всекидневник чак до края на 2018 г.
 

   През 2014 г. Домусчиев се похвали, че е в добри отношения с ръководството на "Нова телевизия", макар че това не е било демонстрирано по друг начин. През миналата година името му се споменаваше неофициално в медийните среди като потенциален купувач на другата частна национална телевизия - Би Ти Ви, чийто собственик - американската Central European Media Enterprises (CME), също иска да излезе от българския пазар, въпреки че не е коментирал официално планове за продажба. Потвърждение от него и по този въпрос няма.

 

От сергията до КРИБ

   За бъдещия собственик на "Нова телевизия" се знае, че е роден през 1969 г. в София и е завършил Френската гимназия. Според статията за него в "Уикипедия" след това придобива магистърска степен по "Индустриален мениджмънт и маркетинг" в Техническия университет.
 

   Основните му интереси са във фармацевтичния и корабния бизнес. Собственик - най-често съвместно с брат си Георги - на фармацевтичната компания "Хювефарма", Параходство "Български морски флот", инвестиционния фонд "Адванс пропъртис", производителя на продукти за ветеринарната медицина "Биовет", футболния клуб "Лудогорец". През годините пред медиите бизнесменът обяснява, че работи с брат си, защото имат силна връзка, подкрепят се винаги и смята, че са добър пример как се прави успешен семеен бизнес.

   В интервю за сайта interview.to през 2014 г. Кирил Домусчиев разказва как е започнал бизнеса си: "Една сергия пред РУМ-а на "Младост 2" през 1989 г. Малко преди промените, имаше едно постановление на Министерския съвет, с което се разреши малката частна дейност. Изкарахме разрешително за търговия. В ония години малкият бизнес беше надомна работа и продажба на сергия." В същия разговор уточнява, че не помни кога е направил първия си милион, но смята, че това е станало през 1991 г.
 

 

С премиера Бойко Борисов на пролетния бал на КРИБ през 2018 г.

© Юлия Лазарова

С премиера Бойко Борисов на пролетния бал на КРИБ през 2018 г.

   През 2014 г. Кирил Домусчиев оглави една от четирите големи работодателски организации в България - Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, а през 2018 г. заяви и осъществи амбициите си да остане начело отвъд правилата й. Те бяха променени на извънредно заседание през септември миналата година, като беше решено председателят и членовете на управителния съвет да имат не 2-годишни, а 4-годишни мандати и да имат правото да заемат два пъти последователно постовете си.

   Ако не бяха приети тези промени, към днешна дата Домусчиев вече щеше да отброява последните дни начело на КРИБ, която самият той положи усилия да промени видимо през последните години.

   Една от съществените промени в КРИБ е силно увеличеният брой на членовете на организацията. "В първата вълна новоприети членове при Домусчиев бяха компаниите от "Нове холдинг" на Васил Божков и хазартните му дружества. Освен тях в КРИБ влязоха компаниите, свързвани с и кредитирани от Първа инвестиционна банка", обобщава "Капитал" и допълва, че членове на организацията са и повечето компании, свързвани с Делян Пеевски. Списъкът от нови членове се допълва от над 10 държавни фирми (включително БДЖ, ВМЗ - Сопот, и др.).
 

   В управата на организацията по лично предложение от Домусчиев (чрез дружеството му Параходство "Български морски флот" – бел. авт.) влезе и Стоян Мавродиев в качеството му на директор на Българската банка за развитие, известен и с това, че оглавяваше Комисията за финансов надзор, която регулаторно надзираваше КТБ при фалита й. Членството му бе осигурено в период, в който чрез "Биовет" Домусчиев се явяваше един от най-големите кредитополучатели по "Плана Юнкер", по който пари се осигуряват от Европейската инвестиционна банка и от Българската банка за развитие. Негови фирми през последните години се наредиха сред редовните кредитополучатели на банката, която по правило е създадена да подкрепя малки и средни фирми.

   Промените в организацията доведоха и до промяна в поведението й, анализира "Капитал" и уточнява: "Вместо принципни позиции в защита на бизнеса и реакции на действията на властта тя се превърна в послушен партньор на правителството, който с действията си често подкрепя държавата, а не условията за правене на бизнес или членовете си".       
Преди няколко години КРИБ неочаквано подкрепи финансовия министър в спора му с осигурителни фондове - членове на конфедерацията, за обмисляна промяна в пенсионния модел, определян тогава не само от компаниите като опит за национализация на парите за пенсия.

     В  качеството си на шеф на КРИБ Домусчиев на няколко пъти иска оставки на министри (на Ивайло Калфин, Румяна Бъчварова), а от името на организацията бяха отправяни препоръки и за назначения (например на Александър Манолев като зам.-министър на икономиката). Искането за оставка на Бъчварова като вътрешен министър през 2016 г. заради убийството на шефа на модна къща "Агресия" раздразни сериозно премиера Бойко Борисов, който публично уязви Домусчиев да си гледа почивката в Тайланд и да не дава съвети отдалече: "Искам да го питам господин Домусчиев, така ли мислеше, когато идваше да му помагаме за неговото хоби - футбола? Нека си изкарат почивката и като си дойдат, може и на мен да ми мине малко, и мога да разговарям с тях".

"Спасяването на редник Киро"

   В разгара на протестите на майките срещу вицепремиера Валери Симеонов през есента на 2018 г. след среща с него ръководството на КРИБ обяви майките за хунта и заплаши с насрещен многохиляден протест. Това шокира членове на организацията, някои от които (представени в България чуждестранни компании – бел. авт.) се разграничиха от изявленията му.    
Подкрепата за Валери Симеонов беше изненадваща, защото дойде след няколко месечни остри нападки между Кирил Домусчиев и тогавашния вицепремиер с ресор икономика, предизвикани от ненадейното искане на Симеонов бизнесменът да бъде заставен да плати предвидената в приватизационния договор за Български морски флот неустойка от 58 млн. лв. заради намаления брой кораби и работници във фирмата. Лидерът на НФСБ обвини Домусчиев, че се опитва да избегне плащането и се зарече да не допусне това. Сумата бе призната като дължима при арбитражно дело, спечелено от държавата след активната намеса и на Симеонов.

              В отговор депутат от "Атака" (коалиционен партньор на НФСБ на Симеонов в "Обединените патриоти") внесе спешно поправки в Закона за приватизация, които да освободят със задна дата Домусчиев от плащането. Макар да бяха обобщени от Симеонов като "спасяването на редник Киро", текстовете минаха безпроблемно през пленарната зала с подкрепата на ГЕРБ и ДПС. По-късно обаче ветото на президента над закона стана единственото, което парламентът уважи, и така Домусчиев продължава да дължи неустойка на държавата. Към момента не е известно дали е платил и това се превърна в основно обяснение за ненадейната подкрепа към Симеонов, чиято оставка искаха протестиращите майки. Самият Симеонов оттогава сякаш също забрави за темата.

   По-рано миналата година, в началото на юли, "Капитал" съобщи, че Софийската градска прокуратура е поискала сваляне на данъчната и осигурителна тайна за председателя на КРИБ. Информацията беше изненадваща, но официално повече данни по темата не бяха разпространени.

    През януари тази година стана друг конфликт между близки до властта бизнесмени и той беше демонстриран публично. В КРИБ се разделиха по промените в закона за горивата, а Домусчиев влезе в директен сблъсък с Валентин Златев . Асоциацията, ръководена от последния напусна бизнес организацията, а Домусчиев обвини шефа на "Лукойл", че криел от членовете информация за закона, която ги ощетява и лобирал за промените, "прокарани насила от един човек".
 

     По червения килим, с властта

   Домусчиев демонстрира топли отношения с властта. От години той и съпругата му са домакини на традиционния пролетен бал на КРИБ - светско събитие, на което по червения килим обичайно преминават премиерът Бойко Борисов и членове на кабинета му, както и представители на бизнеса.  

 

 

 


   Огромните приходи от евротурнирите позволиха на "Лудогорец" да изгради отбор с бюджет, надскачащ стандартите в България. Въпреки това клубът често е бил обвиняван от ЦСКА и "Левски", че получава подкрепа от съдиите и футболния съюз. Самият Домусчиев е член на изпълнителния комитет на БФС, като преди година с преизбирането на Борислав Михайлов за президент започна вторият му мандат в изпълкома.

 

 

"С олигофрени не ми се говори"

   В качеството си на отразяван Кирил Домусчиев на няколко пъти се оказа в центъра на скандали с медии.   двубоя "Лудогорец" срещу "Партизан" в БелградпОсвен цитирания в началото на текста случай от август 2014 г., в който критикува остро отразяването на "Нова телевизия" през май 2015 г. след мача с "Локомотив" (София), с който "Лудогорец" отпразнува поредната си титла, обиди репортер от Би Ти Ви, раздразнен от въпрос за празните места по трибуните.
 

   Пред микрофоните на всички медии той се обърна към журналиста с думите: "Искаш ли да ти покажа - има турникети, има касови апарати. Отиди при г-н Горанов - финансовия министър, да ти покаже колко места са продадени. Така че недей да говориш глупости. С олигофрени не ми се говори. Повече не искам да те виждам и да говоря с теб. Аз говоря с нормални журналисти, хора, които могат да мислят". Впоследствие се извини за думите си.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha