Събота, 20 Април 2024

Сава Савов: Русенци пият най-чистата вода в България

Сава Савов: Русенци пият най-чистата вода в България
Публикация   19:01     19 Дек, 2011 /     С управителя на ВиК- Русе разговаря Румен НИКОЛАЕВ   /     2682

Въпреки сериозните засушавания, областта не я грози криза, неплатените сметки на граждани достигат вече 1,2 млн. лева


   - Г-н Савов, един простичък, но много важен за русенци въпрос- каква вода пият?

- Специално русенци и жителите на Русенска област пият една от най-чистата вода в Република България. В Русе нямаме абсолютно никакви отклонения от качествените параметри, които се изискват по Наредба №9 за показателите за чистотата на водата. Има отделни населени места и то тези, които са били подложени на силна промишлена експлоатация на земята с много торене, с неспазване на технологични норми, където има несъществени отклонения в качеството на водата по показател „нитрати”.

- Кои са те, бихте ли ги назовали?

- Става въпрос за  Божичен и Иваново.За елиминиране на това нещо в момента фирмата възлага изработването на нов тръбен кладенец, който ще бъде готов през 2012 г. и от който се надяваме водата ще бъде с нормално съдържание на нитрати.Изработен е проектът, в момента тече процедура по избиране на изпълнител на сондажа.

- Откъде и каква вода пият в Русе?

- Русе се захранва от Сливо поле, от района на Цветница и от Средна кула.Това са трите водоизточника, които работят най-много през годината.Отделно около Русе има изградени още достатъчно количество други водоизточници, които към момента не се използват. Само в района на Цветница се пие вода от Цветница, а останалите райони пият сливополска вода.

- Все пак, понякога водата като че ли има променлив вкус, на какво се дължи това?

- Ако има някакви отклонения вътре в домакинствата, те се дължат на вътрешната мрежа.Основният бум в строителството е бил в периода на 70-те години- това са големите жилищни комплекси, панелното строителство-  до 1989 г. Вътрешната инсталация на всички тези жилища е изработена от метални тръби.Тези метални тръби във времето са подвластни на корозията, нищо че са поцинковани.Освен това в зависимост дали има консумация на вода или не, може да се получи застояване на водата, което би било допълнителна предпоставка за емисия на някакви частици.

Но основната причина идва от амортизираната инсталация на сградите.Новите кооперации всички се изграждат със съвременни материали- това са полипропиленови и полиетиленови тръби, при които корозията е изключено да я има.Също така честите ремонти, които се вършат в апартаментите, са предпоставка за попадане в инсталациите на механични частици.

    Качеството на водата се контролира по няколко начина:

Първо, фирмата извършва собствен мониторинг на качеството на водата.Този мониторинг се прави  в определени точки на града / 20-30 на брой/, от които се взема проба , и то от водочерпните прибори, не от водопровода или от помпени станции, а от самия потребител.Освен това се извършва и мониторинг от Районния център по здравеопазване.Това се прави всяка седмица и смело мога да кажа, че това е най-контролираният продукт.Процентът на стандартност на пробите за Русе е 100%, за Русенска област е 96%, и казах защо – защото има места, подложени на силна промишлена експлоатация. Но при норма 50 милиграма на литър, стойностите, които сме установили са от порядъка на 52-56 милиграма за литър, или отклонението е несъществено.

- Водата от чешмата годна ли е за пиене?

- Годна е и аз пия само от чешмата в къщи.

- Има държави, където просто няма вода за пиене, защо е така, това търговски трик ли е?

- Това са държави, в които водата се добива по нетрадиционен начин, например обезсоляват морска или океанска вода, докато водата, която ние добиваме, я извличаме от недрата на земята.Земята е един естествен филтър, който пречиства водата.

Малко са страните, в които водата не може да се пие, например в Германия водата може да се пие, защото тя е продукт, който там  е подложен на щателни проверки.

- Цената на водата, скъпа или евтина вода плащат русенци?

- Цената на водата основно се определя от разходите, които фирмата извършва за нейното добиване, транспортиране и ремонт до потребителя.Нашата вода в Русе се добива и транспортира до потребителя с изключително много електроенергия. Доставяме я от 20 км. и я припомпваме 3 пъти, докато стигне до потребителите.Въпреки всичко, като цена на вода, придобита със значително количество електроенергия, тя е една от най-евтините в страната.Може да се сравни с водата на Разград, която от същата тераса добива вода, но се транспортира  много по-голямо количество, същото е положението и с Исперих, с Кубрат, със Силистра.  Водата в Русе е най-евтина, например от Разград е по-евтина с около 50 ст....

- Има ли проблем със запасите от вода?

- В момента благодарение на резервните източници, които са изградени, Русе не усеща проблем с водните запасите. Водата в Русе е функция на нивото на река Дунав. Когато Дунав падне,той не подпира подземните води и намалява водата и в нашите кладенци.В момента Дунав е много нисък, намалява дебитът на водоизточниците, но ние сме включени в системата ”дълбоки сондажи” и поради тази причина засега Русе няма опасност да остане без вода.

   Климатичните особености показват, че климатът на планетата се променя, оттам и водата ще става все по малко.

- Ако се запази това положение за все по-малко валежи не е изключено в един момент, та дори и само инцидентно да се окажем на режим за водата?

- Не, до режим няма опасност да се стигне.Има достатъчно много дълбоки сондажи в момента и такава опасност мисля, че няма да има.

- Доколко се налага използването на дезинфектанти при пречистването на водата?

- Съгласно нормативните изисквания водата трябва да се дезинфекцира с хлор. Дезинфекцирането става на две места- след водоизточника и преди населеното място.Наредбата определя задължително количество на хлор във водата – от 0.4 до 0.6 милиграма на литър, зависи от температурата на околната среда – защото тя оказва влияние върху развитието на бактериите.

- Как стои въпросът със сметките, увеличава ли се броят на длъжниците. Миналата година техните борчове бяха малко над 800 000 лева?

- За съжаление, през последната година са се увеличили неплатените сметки от 800 000 лв.на 1 213 000 лв.и те са основно на граждани. Най-много неплатените сметки са в диапазона между 100 и 200 лв.Регулярно извършваме спиране на водоподаването, което има оздравителен за абонатите характер. Също така завеждаме и дела – техният брой досега е около 3 000.Процентът на събираемост от съдебния изпълнител е 60% от делата. Някои от заведените дела обаче не стигат до съдия-изпълнител, защото хората си погасяват задълженията. Трябва обаче да се има предвид, че не е желателно да се стига до дела, защото се плащат и излишни в случая съдебни разноски, които са около 100 лева. При образуване на дело, дори и то да се прекрати, се плащат държавни такси и съдебни разноски, така че не е желателно да се стига до там.

    Завършваме годината с положителен финансов резултат. Независимо от трудностите, вече 6 години, откак съм управител, не сме завършвали на загуба.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha