Събота, 27 Април 2024

Германците предпочитат да плащат в брой

Германците предпочитат да плащат в брой
Публикация   07:16     29 Апр, 2018 /     akcent.bg   /     712

Привързаността дори и към най-дребните монети в Германия е уникална за еврозоната.

   Докато по света картите все повече изместват банкнотите, в Германия подобна тенденция не се наблюдава – жителите на Федералната република са „влюбени“ в реалните пари и държат най-много на тях като платежно средство и в родината си, и при пътувания в чужбина.

   Както сочат проучванията на Бундесбанк – търсенето на евробанкноти в Германия расте постоянно и миналата година количеството им се е увеличило със 7,2 процента до цели 635 милиарда евро. За сравнение – физическите пари в оборот през 2002 при въвеждането на еврото са били само 73 милиарда. И както още се отбелязва – нарастването на паричните знаци, които са в обращение в еврозоната, се дължи единствено и само на германците. „В Германия парите в брой изживяват истински разцвет“, казва по този повод финансовият анализатор Петер Баркоу. 

   80 на сто от покупките се реализират именно в брой – с монети и банкноти, които са предпочитаното платежно средство, особено ако сумите са по-малки. Паралелно извън банките, т.е. в „буркани“ се съхраняват толкова пари, че ако се разпределят на глава от населението, се падат по 1800 евро на всеки – от бебетата до пенсионерите. За това обстоятелство поне има съвсем логично обяснение – във времената на нулеви лихви и не твърде високо доверие към банките парите в брой като че ли увеличават стойността си. Статистиците са разкрили и, че в нито една друга държава от еврозоната потребителите не носят толкова много пари в портмонето си – средно 107 евро, от които повече от шест в монети.

При това дори и на най-дребните монети в Германия се държи съвсем достатъчно – показва експеримент, проведен преди две години в град Клеве. Там било взето решението да се отмени използването на монети от един и два цента и сметките да се закръглят за удобство както е, например, в Холандия. В Германия обаче експериментът изобщо не успял. „Не може да се прави сметка без да се има предвид мнението на потребителя“, констатира Вилхелм Боман от местния Съюз на търговците на дребно.

  „Въпреки въведените широки възможности за безкасови плащания, засега почти никой не използва смартфона си за тази цел“, казва Керстин Шулц от Организацията за защита на потребителите в Саксония.

  Само три процента от анкетираните там притежатели на банкови сметки се решават да плащат със смартфон – намират го за несигурно. Немалко са и тези, за които процедурата е твърде сложна.

  Накратко – нито един експерт не предрича обозрим край на използването на пари в брой в Германия, предимно покрай значимостта, която има за германците защитата на данните им, както и покрай резервите по отношение на новите техники. „Само една четвърт от потребителите смятат, че безкасовите плащания са сигурни“, показват проучванията на консултантската фирма „Бостън Консултинг“. Освен това мнозина са на мнението, че ще изгубят представа за разходите си, ако плащат само с карта или смартфон. Дори и голяма част от най-младите германци трудно биха могли да си представят живота си без монети и банкноти – при хората под 35-години „традиционалистите“ са 27 процента.

  „Всичко това е и въпрос на манталитет“, казва икономистът Тобиас Колман от университета в Дуисбург, който прави следното обобщение: „Ние просто трудно се разделяме с установените традиции и не се въодушевяваме толкова лесно от нововъведенията“. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha