Федерер напусна турнира в Маями след загуба на старта от №175 в света

Публикация   10:56     25 Март, 2018 /     akcent.bg   /     706

Турнирът от сериите "Мастърс" в Маями видя втората голяма изненада, след като шампионът от миналата година и №1 в света Роджър Федерер загуби още на старта. Швейцарецът изненадващо допусна обрат срещу 175-ия в ранглистата Танаси Кокинакис – 6:3, 3:6, 6:7 (4).

Федерер, който започна много силно годината и записа 17 победи от 17 мача, с което направи най-добрия си старт на сезон, губи за втори път поред. През миналата седмица той беше победен от Хуан Мартин Дел Потро на финала в Индиън Уелс.

След поражението на Новак Джокович преди ден, това е другата голяма изненада във втория кръг на надпреварата. Преди 12 месеца Федерер спечели и двата Мастърс-а в САЩ – Индиън Уелс и Маями, но сега не успя да защити точките си. По този начин от понеделник отново №1 в света ще бъде Рафаел Надал.

Федерер не е губил след само един мач в турнир от повече от половин година. През миналия юни той напусна надпреварата в Щутгарт след загуба от Томи Хаас. За първи път от 2014 г. швейцарецът губи два мача поред.

Маестрото обяви и че няма да играе на втория турнир от Големия шлем за годината "Ролан Гарос".

"Не играх много добре в последните две седмици. Трябва да опитам да изчистя проблемите и да се върна по-силен. Аз винаги мисля положително и настройката ми е такава. Разочарован съм, че не намерих начин как да се справя в този мач", каза Федерер.

В двубоя Кокинас показа много борбен дух и не се предаде нито за момент, независимо че загуби първата част. Публиката в Маями подкрепяше Маестрото, но и това не успя да пречупи 175-ия в света. Той завърши със седем аса и седем двойни грешки, но спечели въпреки само 52% вкаран първи сервис.

Федерер не грешеше много, но всеки път пропуските му оказваха влияние върху играта му. Швейцарецът завърши с девет аса и три двойни грешки.

Първата част продължи само 35 минути и в нея Федерер беше безкомпромисен. Той записа един пробив в четвъртия гейм и беше много стабилен, като изгуби само шест точки на своите разигравания.

Ролите обаче се смениха във втория сет, когато Кокинас реализира пробив в четвъртия гейм. Федерер загуби подаването си на нула, като това определено го пречупи и до края на частта швейцарецът не беше толкова уверен. Пробивът сякаш укрили Кокинакис и само колебанията при сервиса го лишиха от това да бъде по-убедителен.

Третата част беше истински маратон, в който всеки гейм продължи много продължително. И двамата не се дадоха до самия край и логично вкараха срещата в тайбрек. В него минипробивите летяха един след друг, но при 4:3 в полза на Кокинас Федерер сгреши и се постави в много трудна ситуация. Австралиецът се възползва и успя да поднесе най-голямата изненада дотук в турнира.

Това е най-голямата победа в кариерата на 21-годишния тенисист от Аделаида. Той се изправи за първи път срещу носителя на 20 титли от Големия шлем и го пречупи. От 15 години толкова ниско ранкиран тенисист не е побеждавал водач в световната ранглиста.

Източник: dnevnik.bg