Събота, 27 Април 2024

`Франс прес`: В корумпирана България журналистиката е бягане с препятствия

`Франс прес`: В корумпирана България журналистиката е бягане с препятствия
Публикация   08:33     31 Дек, 2017 /     akcent.bg   /     681

   Мрежите от политически и икономически интереси са превърнали за репортерите [в България] журналистиката в бягане с препятствия. Влиятелният медиен елит се доминира от олигарха Делян Пеевски - 37-годишен магнат от тютюневия и строителния бизнес, ръководещ медийна империя с размер, който е трудно да се разбере поради прикритата собственост. Според "Репортери без граници" той контролира почти 80% от разпространението на печатни издания в страната.

   Това разказва Агенция "Франс прес" в репортаж за състоянието на медиите в България броени часове преди страната да поеме председателството на Съвета на ЕС.

   В текста се припомня, че през 2006 г. страната е била заедно с Франция на 35-о място в годишната класация за свобода на медиите на "Репортери без граници", а днес е на 109-о от 135 държави - най-лошата позиция за страна от ЕС.

   Властите искат "Брюксел да двярва, че има напредък" в борбата им с корупцията и затова се опитват да заглушат разследващата журналистика, казва пред АФП Светослав Терзиев от в. "Сега". Това е парадоксална връзка между желанието на България да подобри образа си на най-бедната и корумпирана страна в ЕС и продължаващото влошаване на медийната свобода, допълва агенцията.

   "Прилича на матрьошка - отваряш една и в нея има още една... Официално има собственик на медията, но всеки знае, че той не е реалният, а зад него е прикрит някой друг", казва и Кристиан Шпар, ръководител на регионалната медийна програма на германската консервативна фондация "Конрад Аденауер".

                   Перипетиите на "Прас-прес"

   АФП отделя основно внимание на историята за перипетиите, през които преминава опитът за сатиричен седмичник "Прас-прес". Пеевски е любима мишена на карикатуристите в него и това не е факт в тяхна полза, коментира агенцията. "А ние не отиваме толкова далеч, колкото колегите ни във Великобритания или Франция, които са много по-брутални", казва Христо Комарницки.

  "Нямахме идея за всичките проблеми, с които се сблъскахме", коментира той тоталната дистрибуторска блокада на първия брой на "Прас-прес" през март. "Но нямаме алтернатива, нямаме избор... Медийната ситуация става от лоша по-лоша."

   Репортажът разказва още как всичките карикатури на колегата му Чавдар Николов са били изтрити от интернет сайтовете на медийната група, за която работеше, след като нарисува премиера Бойко Борисов като предводител на отряд за лов на бежанци. После се казва за заплахите в ефир среку телевизионни водещи, отправени от депутат. Атанас Чобанов от "Биволъ" твърди, че той и колегите му често са заплашвани с "послания в стила на сицилианската мафия".

                                        Медии-бухалки

   Цитирана е и оценка на базираната в САЩ неправителствена организация International Research and Exchanges board (IREX), според която водещи национални медии в България се подлагат на "видим политически натиск" и расте влиянието на медии-бухалки - "таблоидни вестници, онлайн сайтове и телевизионни канали, използвани от местни олигарси за натиск, съсипване на репутации на политически и бизнес опоненти и манипулиране на общественото мнение".

  Накрая Чобанов обръща внимание на факта, че правителството използва фондове на ЕС, иначе предназначени за медийния сектор, но като лост за това да кара медиите да са благосклонни към управляващите. Ефектът от това е, че само 10% от българите, анкетирани неотдавна в социологическо допитване, вярват в независимостта на медиите в страната, завършва АФП.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha