Петък, 26 Април 2024

Три партии: Бюджет 2018 - инвестиции в кражби, а не в реформи

Три партии: Бюджет 2018 - инвестиции в кражби, а не в реформи
Публикация   07:29     03 Ноемв, 2017 /     akcent.bg   /     898

Да, България, ДСБ и ДЕОС пак обвиниха ГЕРБ в социалистически подход и зацикляне

  С проекта за бюджет за 2018 г. "стабилността се превърна в зацикляне", приходите от силни финансови години се харчат не за реформи, а "за кражби", разпределението на разходите, което предлагат от ГЕРБ е по социалистически маниер.

  Това са част от изводите на партиите "Да, България", ДСБ и ДЕОС, изложени в обща позиция за проектобюджета за догодина, чието разглеждане в Народното събрание започна тази седмица. Две от формациите, които досега участваха в общите политически позиции липсват - това са "Зелените" и БЗНС. Втората формация все още е част от Реформаторския блок, а той във вторник излезе със свой прочит на предложенията на правителството.

  "Бюджет 2018 има като основна линия на действие пълния отказ от реформи, тоест от действия за подобряване на ефективността на разходите, както и намаляването на неефективни такива. Разпределят се повече пари без всякаква връзка с резултати и подобряване живота на хората", пишат трите партии.

  Според тях растежът на българската икономика се дължи, в огромната си част, на положителните развития в ЕС.

  "Очакваният растеж през 2018 г. ще е приблизително равен на средния очакван растеж на Световната икономика. Липсват обаче, вътрешните мерки за насърчаване на растежа, поради което България ще продължи да бъде на последно място в ЕС по доходи и стандарт на живот.", смятат те.

  И припомнят, че преди 10 години БСП и Тройната коалиция пропиляха годините на растеж, без да използват високите приходи и излишъци, за да финансират реформи в образованието, социалното осигуряване, здравеопазването, отбраната.

  "Днес ГЕРБ повтаря същата грешка - инвестира приходите от силните години в кражби, а не в реформи."

  Формациите от демократичната общност критикуват ръста на осигуровките, без това да е свързано с ръст на пенсиите, адекватен на увеличените приходи. Като основен риск за икономиката е посочена тенденцията за намаляващи преки чуждестранни инвестиции в България. Друг риск е, че не са предвидени достатъчно средства за общините и "продължава и тенденцията за свръхцентрализация на бюджета", при която всички пари са в ръцете на министъра на финансите, а общините са поставени в унизително положение да "просят" средства от централната власт.

  "Продължава тенденцията правителствата на ГЕРБ и БСП да фаворизират „големите“ и да мачкат и унищожават „малките“. Най-добър пример е обстоятелството, че три години не стигнаха на Министерството на финансите, за да монтира уреди за контрол и за данъчни цели на големите производители на цигари и алкохол. Тук е и големият резерв за допълнителни приходи в бюджета, ако се изпълни законът и се затегне контролът. И три мандата не стигат, за да бъде намалена дискриминационната ставка ДОД за най-дребния бизнес - едноличните търговци от 15% на общото ниво от 10%", смятат трите партии в частта от анализа, посветена на бизнеса. 

  Според "Да, България", ДСБ и ДЕОС излишъците се харчат произволно, което вече е практика на кабинетите на ГЕРБ, а енергийната зависимост (от Русия, макар да не е спомената директно - б.р.) остава, въпреки че е оценен като положителен фактът, че в бюджета за догодина са предвидени 215 млн. лева за газовата връзка с Гърция.

  "Това правителство вече дори не предприема опити за подобряване на ефективността на разходите. Вместо това възприема социалистическия подход да налива повече пари в нереформирани сфери и дори се опитва да се хвали с тези си действия. Например парите за здравеопазване се увеличиха няколко пъти през последните години, но качеството спадна и недоволните се увеличиха. В пенсионното осигуряване, вместо да се разширява капиталовият стълб се разширява разходопокривният. Вече дори не се говори за реформа в МВР и диференциране на заплащането според реално свършената работа. Увеличаването на заплатите на учителите е правилна мярка, но следва да се обвърже с постигнатите резултати и знания от учениците.", пише в частта, озаглавена "Пълен отказ от реформи".

  Според трите партии с водената политика от три правителства на ГЕРБ и с темповете на развитие от последните 15 години "на България ще бъдат необходими още 33 години за достигане на средно европейските доходи"

  "Не вярваме, че ГЕРБ и “патриотите” ще се съобразят с разумни препоръки - те явно са се самозабравили. Но сме длъжни да се обърнем с един последен призив: Харчете резултатите от чуждия труд за реформи, а не за кражби. Натрупаното в силни за икономиката години трябва да е в полза на следващите поколения, а не на партиите ви на следващите избори!", завършват трите формации.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha