Петък, 26 Април 2024

Над 420 000 европейци са станали жертва на мръсен въздух

Над 420 000 европейци са станали жертва на мръсен въздух
Публикация   22:59     11 Окт, 2017 /     akcent.bg   /     967

България е сред страните с най-замърсена атмосфера на континента

   428 000 европейци от 41 страни са починали преждевременно от заболявания, свързани с фините прахови частици във въздуха на континента през 2014 г., обяви вчера Европейската агенция по околна среда. 399 хиляди души са жертвите на мръсния въздух в страните от ЕС. България е сред страните с най-висок дял фатално засегнати от фините прахови частици редом с Полша.

   Според данните, посочени в доклада на агенцията, публикуван вчера, 13 620 българи през 2014 г. са починали от болести, свързани с вредното влияние на фините прахови частици. 740 българи през същата година са починали от заболявания, причинени от наднормени нива на азотен двуокис в атмосферата, а 200 българи са починали заради зловредното въздействие на озона.

  В доклада си Европейската агенция по околната среда посочва, че общият брой смъртни случаи заради мръсния въздух в ЕС е намалял в сравнение с 2013 г. Въпреки че най-много преждевременни смъртни случаи са регистрирани в страните с най-многобройно население като Германия, Италия, Полша, Великобритания и Франция, в доклада се изтъква, че най-силно е вредното въздействие в Централна и Източна Европа, където концентрацията на опасни елементи е най-висока. Сред страните с най-мръсен въздух са посочени България, Косово, Македония, Сърбия, Полша и Унгария.

   Междувременно вчера в Европарламента депутатите обсъждаха начини за по-добро прилагане на европейското законодателство за храните и защита на потребителите, за да се предотврати разпространението на нискокачествени храни в някои части на Европа. Потребителите от редица държави от ЕС, сред които и България, се оплакват, че качеството на някои продукти като безалкохолни напитки, кафе или рибни пръчици е по-ниско в родната им страна в сравнение с това на продукти от същата марка в други държави членки. Евродепутатите от Комисията за защита на потребителите обсъдиха с представители на Европейската комисия как да помогнат на съответните органи в държавите членки да определят дали компаниите, произвеждащи хранителни продукти, нарушават законите на ЕС, като продават продукти с различно качество под една и съща марка и опаковка в различни страни, съобщиха от пресслужбата на ЕП. Някои хранителни продукти се продават в няколко държави членки на ЕС със същата марка и опаковка, но с различен състав - например съдържащи различно съдържание на месо или риба, по-голямо съдържание на мазнини или друг вид подсладител.

     МЕРКИ

  На 13 октомври 2017 г. словашкият премиер Роберт Фицо ще бъде домакин на среща на високо равнище в Братислава, на която ще бъде обсъден въпросът за двойните стандарти при хранителните продукти в Европейския съюз. Ще участват също така членове на Европейския парламент и комисията.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha