Бизнесът за такса смет: Хората правят боклуците!
Публикация 08 Sep, 2017 / akcent.bgРаботодатели искат по-бързи промени, общините – отсрочка
Принципът "замърсителят плаща" е въведен във всички културни държави – хората правят боклуците, не квадратните метри. Сега например може да си високотехнологично предприятие със скъпа техника, и без да правиш боклук, да плащаш много повече от някое производствено предприятие. Това коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пред bTV във връзка с начина за определяне на такса смет.
Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене промени в определянето на налога. Разчетите сочат, че в момента бизнесът покрива 70% от разходите на общините за смет, а домакинствата 30%. Смята се, че промените ще обърнат това съотношение.
Според законопроекта до 2 години общините ще могат да избират между три варианта за изчисляване на таксата - на база брой живеещи на адрес, на база вместимост на съдовете или на база генерирани отпадъци със специални "торбички" - черна за битови отпадъци и бели за разделно сметосъбиране.
Бизнесът настоява промяната да бъде въведена по-бързо, докато общините настояват за отсрочка.
"На общинските администрации е необходимо време да реорганизират работата си – нови партиди, нов софтуер, нови машини, нужно е и време за информационна кампания. Няма защо при толкова важен законопроект да прибързваме с прилагането му, а именно общините ще го прилагат", коментира кметът на Раковски Павел Гуджеров.
По думите му проблем ще има при общините с курорти. Или пък в едно село с 400 къщи, но живеят само 100 души, кой ще плаща за общите части, пита той.
"Тази промяна започна 2013 г., и оттогава се отлага всяка година, т.е. това е нов опит да се шиканира, но когато някой друг плащ за твоите боклуци, няма никакъв стимул те да се намаляват”, смята Велев.
"Трудно е да се предположи с колко ще се увеличи такса смет, затова имаме нужда от време – да проиграем вариантите, да се допитаме до населението, не искаме 5 години отсрочка, а искаме законопроектът да влезе в сила от 2020 г. - за да го направим както трябва", коментира Гуджеров.
Кметът на Самоков Владимир Георгиев заяви, че със сигурност таксата ще поскъпне.
"Искахме и справка, за да видим каква е събираемостта – защото като се вдигне таксата, ще падне събираемостта", посочи той.
Според Велев таксата няма да се вдигне, а сумарно трябва да намалее, защото ще има ред.
Коментари
Свързани новини
Митовете за фалиралия бизнес у нас
Нoвopeгиcтpиpaнитe в Бългapия фиpми зa пocлeднaтa гoдинa ca нaмaлeли c oĸoлo 24% cпpямo 2019 г.
10 години Акцент.БГ- 10 години в полза на обществото и на бизнеса
Постоянство, компетентност и открита позиция е в основата на успеха на една е- медия
Трябва ли посланиците да подкрепят БГ бизнеса в чужбина
Лобисти ли са посланиците на Франция и на Израел, подкрепили частни инвестиции в Русе
40 общини с по-малко от 100 души на един общински служител
От тази статистика излиза, че най-натоварени са служителите в Русе, а най- малко ангажирани са тези в община Ценово.
Бизнесът иска съкращаване на държавната администрация и заплатите в нея
Общината за охлабване на въжето върху местния бизнес
Как COVID-19 ще се отрази на бизнеса и каква ще е цената на кризата?
Прогнозата за загубите е до 52% от оборота, а за фирмите, предпочели да отговорят в конкретни суми - средно между 1000 и 2000 лева на ден
Бизнесът към медиите: Показвайте успехите ни, за да задържим хората в България
Журналистите да говорят повече за компании и да не се притесняват да споменават имената им, настояват бизнес организации