Елица Янкова донесе първи медал на България от Рио

Публикация   06:56     18 Авг, 2016 /     akcent.bg   /     697

Първият медал на България на Олимпийските игри в Рио вече е факт! Състезателката ни по борба Елица Янкова победи Патрисия Бермудес от Аржентина в мача за бронзовото отличие в категория до 48 кг и така донесе така чакания медал за страната ни. Янкова започна отлично битката за медала и натрупа солиден аванс от 7:2 точки след първите четири минути. Българката позволи да бъде хвърлена за четири точки и така аржентинката успя да стопи изоставането си само до една точка при минута и половина до края.

Младата боркиня от Варна, за която това беше пети мач за деня, вложи всички сили и съумя да задържи крехкия си аванс до изтичането на последната секунда. По този начин беше спазена традицията България неизменно да печели поне по един медал в борбата на всяка една олимпиада от 1956 г. насам. На старта Янкова победи представителката на Камерун Ребела Муамбо с технически туш. След това на осминафинала тя победи рускинята Милана Дадашева, след като изоставаше с 0:4 точки. Янкова обаче още в края на първата част обърна резултата до 5:4, а през втората успя да поведе с 9:4 е да стигне до крайната победа с 9:6. На четвъртфинала българката изоставаше през първата част срещу колумбийката Каролина Кастийо Идалго с 0:2. Около минута преди края обаче успя да изравни за 2:2 и да победи като състезателката спечелила последна технически точки. На полуфинала обаче 21-годишната Янкова бе туширана за около минута от изключително опитната многократна шампионка и медалистка от големи първенства Мария Стадник.