Неделя, 15 Септември 2024

Д. Атанасова: Положителни промени в здравеопазването може да се усетят още в началото на 2013 г.

Публикация   11 Юли, 2011   /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     1011

Повишаване на събираемостта на здравните осигуровки ще подобри и обслужването, смята председателят на Здравната комисия и депутат от ГЕРБ

 

-    Здравна реформа- има ли такова нещо и докъде ГЕРБ я докара?

 

-    Думата „реформа” всъщност придоби друг, недобър смисъл. Затова аз няма да я използвам. Ще кажа че, ние сме осъзнали несъвършенствата в темата и това, което е заложено в Програмата на ГЕРБ, е отмяната на клиничните пътеки и преминаване към диагностично свързани групи. Много сме говорили по тази тема, включително и по вашата медия. Не случайно се преобразува Центърът за здравна информация и Националният център по опазване на общественото здраве в Център за информация и анализ. Именно този център вероятно ще започне подготовката за преминаване към темата за диагностично свързаните групи. Но трябва да е ядно, че не може да стане толкова лесно и няма да се случи от 1 януари 2012 г…..

-    А дали ще стане от 1 януари 2013 г.?

-    За тогава можем да бъде оптимисти, защото на нас от една страна ни трябва законодателна промяна…

-    Но вие имате парламентарно мнозинство… като изключим последното гласуване, или то не беше случайно?

-       Не мога да коментирам останалите колеги. Аз съм била в залата и съм гласувала.    От Русе в залата беше и Светлана Ангелова.

-    Добре, това е друга тема. Но кога ще получаваме здраве, при сегашните, макар и недостатъчни здравни осигуровки. Колкото и да са недостатъчни, парите за здравеопазване никога не са били толкова много, но промяна особено в здравните услуги не се чувства… освен че поскъпват за пациентите?

-    Тук отговорът не е еднозначен, защото се налага да говорим по няколко теми. Първата е размерът на здравната осигуровка. Ние заявихме, че няма да я повишаваме.

-    Това ли е първото, което трябва да се случи, за да дойдат нещата на мястото си?

-    Първото, което трябва да се случи, е да се осигури събираемост на здравните вноски…

-    Кой трябва да го прави?

-    Това е законово задължение на всеки. Законът предвижда да се носи административна отговорност, т.е. глоба. От миналата година размерът на глобите е завишен и ще трябва да проверя колко наказателни постановления има издадени от НАП. Моделът на осигуряване у нас е солидарен – всички плащат, а ползват онези, които имат необходимост…Проблемът е, че най-вече които ползват здравни услуги, голяма част от тях не плащат. Трябва да се осигури нужната събираемост…

-    Но вече казахме, че тази година има най-високият бюджет за здраве?

-    Да, така е, има 3млрд и пет милиона лева и е най-големият бюджет. Искрено се надявам догодина да бъде по-висок с няколко милиона. Така че промяна в положителна посока ще има.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още