Вторник, 29 Април 2025

Къщата-музей „Баба Тонка“ в Русе след 23 години отново отвори врати

Къщата-музей „Баба Тонка“ в Русе след 23 години  отново отвори врати
Публикация   03 Март, 2015   /     akcent.bg   /     456

 След 23 години чакане къщата-музей „Баба Тонка“ в Русе отново отвори врати. Домът на сина на голямата българка – Никола Обретенов, е приютил обновена експозиция, посветена на Освобождението и революционните борби, а самата сграда е ремонтирана основно с подкрепата на общината.

Опашка от десетки хора, които искат да видят музея, се изви по обед край Дунава. По-възрастните русенци си припомняха как е изглеждал музеят преди години, а децата с любопитство очакваха първата си среща с експозицията. Преди да отвори врати официално за посетители, пред къщата и паметника на Баба Тонка се състоя тържествена церемония, а кметът на Русе Пламен Стоилов и директорът на Историческия музей доц.Николай Ненов прерязаха лентата.

„Цяло едно поколение русенци не е виждало този музей. Той е открит през 1958 г., но още през 30-те години хората са идвали тук да се срещнат с Никола Обретенов – един от четниците на Ботев и един от последните живи опълченци. Той ги е посрещал с черепа на Караджата в ръка“, разказва директорът на музея доц.Ненов. През 1992 г. се налага къщата да бъде затворена, тъй като е в лошо състояние, конструкцията й потъва и се руши. Едва преди две години общината успява да осигури средства от близо 250 000 лв., за да направи ремонт и да се обнови експозицията. На практика половината от къщата е изградена наново, обясни кметът Пламен Стоилов.

В музея „Баба Тонка“ са показани експонати за семейство Обретенови, за Руско-турската война, за Освобождението и четите, преминавали Дунава. „Едни от най-ценните елементи са тези, които се пазят в паметта на поколенията. Сред тях са черепът на Караджата, личните вещи на Баба Тонка и Никола Обретенов, на войводите Филип Тотю и Панайот Хитов, които след Освобождението идват в Русе, макетът на къщата на Баба Тонка“, обяснява доц.Ненов. Сред основните атракции е възстановката на Русчушкия затвор, изградена в подземието на къщата. Там са показани вратите на затвора, има вериги и катинари от 19 век, има и силуети на затворници, с които посетителите могат да се снимат, а дрънчене на вериги в аудиофон показва каква е била атмосферата. Музеят е на три етажа, като за децата са направени и интерактивни игри.

Преди откриването на музея „Баба Тонка“ пред Паметника на свободата в Русе се състоя церемония за националния празник 3 март, където бяха поднесени венци и цветя, а рокери с мотори направиха празнично шествие.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още