Петък, 26 Април 2024

М. Плугчиева: Нужна е повече прозрачност в работата на кмета и Общината

М. Плугчиева: Нужна е повече прозрачност в работата на кмета и Общината
Публикация   17:54     18 Май, 2011 /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     562

Депутатът от БСП за Дунава, за управлението на ГЕРБ, за ДСП и за бъдещето на партиите

 

 

- Предизборната ситуация в Русе вече е факт, г-жо Плугчиева, кога местната организация на БСП ще обяви своя кандидат?

- След провеждане на общинската организация през юни. Все още точната дата не е определена.

- До колко може да се приеме, че ще се търси нова кандидатура, различна от тази на сегашния кмет…Може би защото се свързва с името на Мичев с подкрепата му на миналите избори?

- Мисля, че Божидар Йотов не е човекът на Мичев, че този кмет в последните две години, в които аз съм постоянно в Русе и в областта, се справя добре и че се ползва с широката подкрепа на обществеността. Сигурно има и недоволни, но преобладаващите оценки са добри….

- Говорим да партийни или за обществени оценки…

- Не, не, аз говоря за гражданите. Признавам си, че обикновено говоря и предпочитам да говоря не като тясно партиен човек, а като гражданин и се съобразявам с оценките на по-широк кръг хора…

- Става въпрос за липса на достатъчно инвестиции пред последните години, и то по европейски проекти…

- Няколко са проектите с европейски средства- Пречиствателната станция, Реконструкцията на площада… Разбира се, и на мен ми се ще да има повече проекти на общината. За съжаление имаше един провален проект- този за Пантеона. Но е хубаво да се види справката, която аз изисках от Общината, за да видите недомислието в законодателството, и особено в Закона за обществени поръчки, който е в основата на провала на този проект… забавяне на мнение, на позиции, на отговори от страна на МРРБ, както и безумните постановки на Закона за обществени поръчки, който министър Дончев обеща да влезе за ремонт в парламента. Това трябваше да стане до началото на м. май. До момента този закон все още липсва и аз съм подготвила питане, който очаквам да излезе в петък.

Най-голямото безумие на промените, които ГЕРБ направиха в този закон през миналата година е, че при провеждане на една тръжна процедура и участват Х фирми, след това външни, които не са участвали в процедурата, могат да обжалват тази процедура. Този абсурд е доста красноречив- не е необходимо нито да си юрист, или бизнесмен- такива абсурди провалят и тежат като воденичен камък на бизнеса и провалят много проекти. 

Сега да се върна на основния въпрос- основната причина – Общината има проект по административен капацитет- по този проект разходите са венифицирани, т.е. те са признати, като в същото време плащане не е направено.

Като обща оценка това, което мога да кажа, е че ми се ще да има по-голяма активност по темата от страна на Общината и на кмета. От друга страна трябва да дават достатъчно публичност на всичко, което правят, за да няма подозрението, че не са достатъчно активни…

-    Както и за съмнения относно целесъобразността за ремонта на площада и остойностяването му… Как според Вас Общината и Об. съвет трябва да работят, за да са достатъчно прозрачни?

-    Ето тук е ключът, за който говоря. Лично аз, и като вицепремиер, споделях принципа, че особено за големи проекти, инфраструктурни проекти, които са с публична значимост, е добре да бъдат привлечени неправителствени организации като наблюдатели по изпълнението на дадените проекти. За това аз бях предложила да се включи Трансперес интернешънъл при наблюдението на големите пътни проекти в България, на регионално, и на местно ниво, тази практика може спокойно да се прилага, именно за да се избегнат тези подозрения…

-    Може би някаква местна обществена структура…

-    Точно така. Аз на мястото на кмета бих направила за един такъв проект, който е пред очите на всички русенци, да са се създаде един обществен комитет, гражданското общество да даде своите представители и те да участват във всички оперативки, в докладите на изпълнителя на фирмите, в това, какво се прави, да имат достъп до документацията, за да се избегне тази опасност… Да се включат журналисти… Това е най-добрият начин да се елиминират всякакви подозрения. Даже когато е свършена най-перфектната работа, но няма достатъчно информация, винаги у хората се пораждат съмнения дали всичко е точно така или този камък е заменен с друг …

-    Особено като в случая, където едни и същи фирми от години печелят общинските търгове и конкурси…

-    Да, точно така.

-    Познавайки вече добре проблемите на Русе, не Ви ли притеснява фактът, че поредно управление през последните 15 и повече години се говори за Дунава и Дунава остана за пореден път извън инвестиционните намерения?

-    Първо искам да припомня, че в рамките на м. юни 2009 г. успях, ангажирайки се с Русе, да се преборя крайбрежната зона да бъде прехвърлена на Общината, за да има възможност за местно, активно участие, хората да дадат своите предложения и своята оценка за развитие…

-    Но става въпрос само за един участък от брега, за който сега има предимно бизнесинтереси…

-    Да, но това е само един елемент от цялата тема. Но аз съм по-голям оптимист, защото участвам и наблюдавам това, което се организира чрез Дунавската стратегия. Тази Стратегия на ЕС ще даде невероятен тласък за развитие на само на Русе и на региона, но и на цяла Северна България в следващите 10 години. Разбира се, като всяко ново нещо, има един период, в който трябва време, за да се завърти колелото. В момента вече са разпределени координаторите по отделните приоритетни оси и хубавото за нас е, че България и Румъния сме координатори точно по темата „Туризъм и култура”. Първите, най-важни проекти, които аз коментирам и продължавам да говоря за тях, са свързани с изграждане на панорамен път по поречието на Дунава…

-    От Видин до Силистра…, какъвто проект съществува от доста време?

-    Да, точно така, и паралелно с него да се направи велоалея. Като пример ще дам- от Пасау, Германия, до Виена, за едно лято минават 250 000 велосипедисти- туристи. Разбирате, че всички тези хора, се хранят, нощуват, оставят пари в местната икономика. Нова са невероятни възможности за туризъм и не са кой знае какви инвестиции. Това е нещото, за което настоявам и пред Росен Плевнелиев, и пред Томислав Дончев…

-    Само нещо да вметна, Вие до скоро работихте много добре с ГЕРБ, може би желанието Ви да се случват нещата правеше възможно това…

-    С ГЕРБ… много общо казано… с отделни министри- да. Като цяло с ГЕРБ не бих могла да кажа, тъй като разочарованието ми от общото поведение расте …

-    Вероятно не е предизборно?

-    Категорично не. Аз припомням, че съм човекът, който единствен гласува „въздържал се” в парламента, когато новото правителство влезе в действие и казах, че това е цивилизованият подход, че трябва да се даде шанс… Но за съжаление този шанс ГЕРБ го проиграват все повече и разочароват с пълната си некомпетентност, с абсолютното нежелание на се учат, с нежеланието да се учат, а вероятно и заради невъзможност да се учат.

-    Да затворим тази тема и да се върнем отново на Дунава. Дунавската стратегия ще даде невероятни шансове за развитие на региона Русе- Гюргево…

-    В контекста на развитие – Европа на регионите…

-    Точно така, това е бъдещето. Започва разработка на общ мастерплан Русе-Гюргево. Ще имаме едно интегрирано развитие на този регион- транспортни услуги, икономическо развитие и т.н. Това е нещо, което ще има своята перспектива през следващите 10 години, а хората очакват това да стане веднага…Това са първи проекти, които трябва да станат бързо и спешно. Жалкото е, че по ОП „Транспорт” , за корабоплаването по Дунава, е провален проектът. Този проект за подобряване на корабоплаването за съжаление до 2013 г. няма да бъде реализиран, е становището от транспортното министерство.

Статистиката сочи, че капацитетът, който използваме на Дунава, е не повече от 10- 12 процента с сравнение с този, който е по река Рейн. В момента сме на някакви съвсем начални, допотопни нива.

Въпреки нашата неграмотност и пасивност, без да уточнявам чия, Брюксел и останалите страни ще станат двигател нещата да се случат и да се създадат нови работни места. Най-голямата драма в момента на България е безработицата…

-    Всеки ден все повече млади хора напускат страна поради липса на перспектива…

-    И не само млади, дори и такива на моите години, на 50-те, погледнете какво се случва с лекарите. Само за първите 3 месеца на тази година 145 висококвалифицирани лекари с езикова квалификация напускат страната. Разбирате, че лекар не се става за ден, два или месец. Това, което прави правителството и министерството, е да гони тези хора с чужбина.

-    И още един интересен въпрос- за ДПС- Партията на Доган е дълги години коалиционен партньор както на БСП, .. и на кого ли не. България като че ли се оказва заложник на тази партия. Сега се говори за нова заигравка- този път с ГЕРБ. Няма ли да дойде време, в което Доган да не решава еднолично съдбата на България, предоставяйки му тази възможност останалата партийна система.

-    Българските граждани трябва да се научат да гласуват разумно, а не по емоция. Аз смятам, че българските граждани узряват за това. Надявам се наесен на повече разум и оценка на всичко, какво се случва и да не вярват на обещания и показани мускули по телевизията…

-    Ще ви разочарова ли ДСП, ако наистина се окаже, че подготвят участие в поредна схема на предстоящите избори?

-     Не мога да гадая дали има някакви тайни планове или заигравки. Виждате, че и там текат процеси на разцепление, нещата ще се изяснят през следващите месеци и няма да останат задкулисни…За съжаление, в България всичко е възможно, в случая това е тъжно…

-    С едно Ваше виждане предизвикахте дори полемика дори сред съпартийците си- това да закриване на политическите партии, да продължим коментара…

-    Откъде се провокира всичко това- знаете, че обикалям Русенска област и хората са абсолютно разочаровани и не само- цари бедност, цари апатия, страх в същото време и безперспективност… Това по-скоро излезе от хората по места- не може ли да закриете тези партии и да се работи само за държавата…

Ако говорим сериозно и отговорно, ние сме една нова и млада, растяща демокрация и всички тези сътресения и болести намират благодатна почва. В дългосрочен план ние трябва да градим едно демократично общество, едно гражданско общество, което да има силата да се противопоставя на деформациите, които идват от една или друга политическа сила. Това е основната посока, в която ние трябва да се развиваме. Жалко е, когато партиите не служат на държавата и на хората, а обслужват само определени интереси. Аз съм против това самообслужване и осигуряване на собствения си партиен комфорт…Моето виждане е да се работи за силно гражданско общество, за хората и за техните нужди. Ние имаме нужда от една стабилна държава с работеща икономика, с ясна социална политика, а не от партии, които работят за себе си.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha