Петък, 26 Април 2024

Комисар Първанов: България се нуждае от съвършено нов, модерен Наказателен кодекс

Комисар Първанов: България се нуждае от съвършено нов, модерен Наказателен кодекс
Публикация   17:40     03 Май, 2011 /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     644

МВР е най- самоконтролиращата се система, твърди директорът на Окръжна дирекция- Русе


 /продължение/


 

-                Официално МВР и лично министър Цветанов призна, че има ръст на битовата престъпност и най-вече на кражбите. Как е положението в Русенска област?

-                В областта цифрите са малко под средното ниво за страната по увеличение на битовите кражби. Под това понятие разбираме кражби от домове, главно от малките населени места…

-                Напоследък обаче все по-често четем и за пладнешки кражби от жилища в центъра на града…

-                Денят е времето, пред което повечето хора са на работа. Това е доста благодатно време за кражба лицето да остане незабелязано. Проблемът в малките населени места е друг- през последните години на обезлюдяване доведе до нов феномен- за една кражба се разбира и има наистина бум на заявяване на такива кражби обикновено около национални празници. Тогава хората отиват на село да посетят имота си, който е оставен без надзор. И едва сега забелязва, че през тези 4 месеца е извършена кражба. Данните от последното преброяване сочат, че районът обезлюдява, и това не ме прави оптимист, че тези кражби ще намалеят. Не съм и много уверен, че правилното решение е във всяко населено място да има полицейски кордони, които да пазят имотите ни.

По отношение на ограничаване на битовите кражби до известна степен ни помогнаха последните промени в Закона за управление на отпадъците, макар че част от пунктовете за изкупуване на вторични суровини не са се привели в изискуемата по закон форма /да не бъдат в населените места, задължително да се снемат личните данни на лицата, които предават, да не може едно физическо лице просто така да предаде топове с кабел или жици/. Забелязва се плавно намаляване броя на кражби от домовете, свързани с  цветни метали. Тук съм малко по-голям оптимист, като смятам, че със законовите мерки се постигат и превантивните.

 

 

-                И ако се върнем и към първия, и към втория проблем, говорим за липса на законодателство, което да се опита да ги пресече или ограничи, вероятно трябва да има по-строги мерки за фирмите, които изкупуват крадените метали? Няма откъде „гражданин” да вземе капак за шахта, освен да я е откраднал…

-                 Ще изляза извън професионалното си мислене и ще кажа следното нещо. В България, вероятно дълги години сме мечтаели за демокрация, която сме разбирали като свобода. Българските граждани са получили относителна свобода по отношение на поведението и действията си. И ако със законови мерки започнем отново да налагаме ограничения, рискуваме да се върнем в един друг строй, но не към тази, към който сме се запътили. Не може наистина, за всяко едно поведение, да има описано какво може и какво не може да се прави. Има правила, които трябва да се спазват. Но колкото повече правила се въведат, толкова повече ще бъдат нарушенията…

-                Разбирам, но в случая говорим за щети, след които остава село без ток, или без телефон. Морал трябва да имат и тези търговци, на които им носят няколко килограма метал, тъй като тази „стока” има освен материално и друго измерение…

-                България се нуждае от един съвършено нов, съобразен със сегашните отношения Наказателен кодекс. Скоро четох едно изказване на Валери Първанов, зам. главния прокурор, точно в тази насока. Нашият НК към момента е ориентиран към лицето, извършващо престъпление и тези наказания са свързани обикновено с лишаване от свобода или пробация- т.е. дейности, за които държавата отново ще вложи пари, за да превъзпита извършителя на едно престъпление. Ако в НК репресивната мярка е насочена, да речем в конкретния случай, срещу търговеца, и наказанието да е „лишаване от правото да се упражнява тази дейност в продължение на 10 години, или отнемане на лиценза за по-дълъг период от време, тогава ефектът ще е двоен. Всеки един в този случай ще се замисли дали да приеме капака или кабелите…

-                Да, това е толкова просто, ако никъде не плащат за кабели и метални капаци на шахти, никой няма да ги краде…

-                Да, така е.

-                Нека да погледнем се решават проблемите при икономическата престъпност, нараства или намалява в региона? Става въпрос за ДДС измамите, публични търгове и др. …

-                Проблемите с икономическата престъпност могат да се разгледат в две основни направления. Ако доскоро търговският оборот с държавата е заемал по-голям дял отколкото в момента, може да се каже, че сме имали повече работа в миналото. Това е така, тъй като тогава почти всички или 2/3 от сделките са минавали към, от или за държавна инстанция. С либерализирането на фирмените взаимоотношения, те и възникващите от тях отношения, неизпълнение на търговски договори и др., не винаги са предмет на разследване на икономическа полиция. Има други правила, които уреждат тези отношения. Това, че две фирми си дължат една на друга, има законови механизми, които позволяват подобни спорове да се решават в съда. В тези случаи не твърдим, че има извършено престъпление, освен в случаите, когато една фирма изпадне в неплатежоспособност и не е заявила това предварително.

Що се отнася до ДДС измамите, през последните години се наблюдава едно явление, че се изтегля ДДС от държавата, но всъщност престъпление няма. В случая Законът е позволил да се извършват сделки в търговското пространство на ЕС. Една фирма в България, например, и фирма в Румъния, които са на едно и също лице, търгуват помежду си, възстановяват ДДС както в България, така и в Румъния. Така реално не се нарушава закона, но се ощетява фиска. Не всяко възстановяване на ДДС е престъпление…

-                И отново опираме до законодателството

-                Така е, при законодателен вакуум винаги се намира проявление в престъпно мислещите лица, включително и управители на фирми.

-                Убийствата като престъпления като че ли намаляват, така ли е?

-                Да, така е. Като брой разследваните убийства през последните 5 години намаляват. Разбира се, ние водим разследване по чл. 115, това е текстът за убийство и за трупове при първоначална липса на данни за убийство, тъй като липсва друга форма, за да се проведе разследването.

  За 2011 г. две са истинските убийства- за щастие и двете са разкрити- това в Хотанца и до с. Беляново, преди месец и половина. За отбелязване е, че и при двете в основата на мотива стои финансово задължение.

-                Да сменим посоката и да питам- корумпирана ли е полицията? Вероятно отговорът не е еднозначен…

-                Не искам да слагам под общ знаменател всички полицаи, единствено и само заради несправедливостта да обвиня всички полицаи в корупция. Но корупционно поведение на служители в ОД на МВР има. Това са отделни служители и много ми се иска те да носят персонална отговорност и да не поставят останалите си колеги в ситуация, в която трябва да се срамуват, че упражняват тази професия. Последният случай на такова поведение на полицейски служител е от последния ден на април, за който вече се писа. Той е изпратен на бул. „България” да следи да не се нарушава скоростта на движение, а вместо това си е позволил да има недопустимо да служител на МВР поведение. …

     Няма по-самоконтролираща се система от МВР, твърдя го много отговорно. Всеки ръководител, на което и ниво да е, от началник на група нагоре, началник сектор, началник на отдел, началник на районно управление, директор, главен секретар, министър, има функция по контрол на подчинените си. Освен това има дирекция „Инспекторат”, има дирекция „Вътрешна сигурност”, освен това има прокуратура, имаме граждански контрол по отношение на задържанията от страна на неправителствени организации… Така че това е една от най-контролираните системи.

-                Стана дума за полицейско насилие, при Вас има ли жалби?

-                Имали сме жалби за употребена физическа сила, но в същото време, единствената държавна институция в България, която по закон има право да прилага физическа сила, е МВР. Но има регламент, по който това се случва.

-                Т.е, Законът не е бил нарушаван в случаите, в които има подадени жалби?

-                Точно така.

-                Да завършим малко по-ведро и извън професионалните теми. Какво е хобито на комисар Първанов в малкото свободно време? Вероятно сърфирнето в интернет, или…

-                Престоят ми в интернет не го определям като хоби, а като професионално задължение винаги да съм в час какво се случва около нас. Не дай си боже пък да видя нещо негативно написано за нас- веднага вземам мерки. Впрочем интернет пространството се оказва място, където най-често получаваме обратна информация за това, как си вършим работата. Затова искам да уверя всички, които ползват интернет като място за комуникация и дават такива сигнали, че много ни помагат с това, включително и от граждани.

Не мога да говоря за много за организирано хоби по обясними причини- липсата на достатъчно време. Занимавах се преди време с часовникови механизми и имах много богата колекция от часовници, които разглобявах, ремонтирах…

Подарих я на един възрастен часовникар… колекцията беше доста богата, но до там… Сега превръщам работата в хоби.                                                              /край/

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha