Борсовите цени на хлебното зърно продължават да растат
Публикация 16 Nov, 2010 / Иван Иванов – Изпълнителен директор на РСБ АДТенденция за поскъпване следват маслодайния слънчоглед и царевицата
Обявените оферти към 16 ноември на пода на РСБ АД в позиция „Продава” за хлебна пшеница са в ценовия диапазон 360-375 лв/т., а купува- 320-330 лв/т. Няма определена борсова цена /сключени сделки/.
Причините са както волатилния пазар, така и липсата на ликвидно търсене обявено на борсата на ценови нива, удовлетворяващи продавачите.
Цената на хлебното зърно на международните пазари е както следва
- на борсата в Будапеща – около 420 лв/т.
- на борсата в Чикаго – 668щ.д. за 100 бушела или приблизително 350 лв/т.
Като борсова стока пшеницата е с ясно изразен сезонен характер в движението на цената.
В общия случай, в периода непосредствено след прибиране на реколтата до 2-3 месеца след това, цената е най-ниска. През 2010 г. наблюдаваме необичайно движение на поскъпване в страната, обусловено от ценовите котировки на външните пазари. Най-голямо влияние и в световен мащаб, според мен оказа забраната за износ от Русия и намаления износ от Украйна. Това доведе до повишено търсене на пшеница на вътрешния пазар за износ /до момента по различни данни има реализиран износ на около 1.4 млн.т/ – респективно налице е натиск за повишаване на цената и. В световен аспект освен проблемите в Черноморския регион влияят и редица други глобални фактори като недобрите прогнози за очакваната реколта в САЩ, сравнително добрите за Австралия, много добрите за Аржентина и пр. Реколтата в ЕС се оказва повече от очакваната, но въпреки това тя намалява в сравнение с предходната година с 1,4%. Негативно влияят и постъпващите информации за недозасяването в Русия с до около 25 % и закъснението на сеитбата при някои производители в северното полукълбо. Не на последно място влияние оказва и обменния курс евро/щ.долар. Предвид тази ситуация е малко вероятно да сме свидетели на съществен спад, напротив - в следващите 6 месеца е възможно да наблюдаваме възходящ тренд в цената на зърното на вътрешния пазар като считам за напълно достижими нива около и над 450 лв/т. за качествено хлебно зърно, успоредно с намаляването на наличните в страната количества и калкулирането на разходите по съхранение.
Цената на маслодайния слънчоглед също отбеляза значителен ръст като на борсата в Будапеща достигна 452 евро/тон. – следствие от нарасналото търсене и намаленото предлагане на продукция от слънчогледовият комплекс и поскъпването на рапицата, соята и палмовото масло. Стойността на слънчогледовото масло нарасна в Ротердам до $1360 за тон, което се явява най-високата цена от август 2008 година.Европейски специалисти прогнозират, че през 2010/2011 година световното предлагане на слънчоглед ще намалее в сравнение с предходната година с 4%.
Цената на царевицата също отбеляза значително повишение в последните месеци до 172 евро/тон на борсата в Будапеща и 550 щ.д../100 бушела на Американският пазар, движен основно от прогнозите за реколтата в САЩ, бележи рязко снижение на очакванията за количеството на запасите.
Коментари
Свързани новини
Икономиката през 2023: без рецесия, със спадаща инфлация, но високи лихви
Пенсиониращите се през годината са с 50 000 души повече от започващите работа
„Тренд“: Няма значение кой ще е първи на изборите
Русе губи мандат за Народното събрание, 7 ще представляват 19-ти МИР
Решено: Минималната работна заплата ще е 50 % от средната брутна
15 общини са отличниците по първата процедура „Технологична модернизация“, ще получат общо 77 млн. лв.
Л. Каримански: Голяма част от спекулативното увеличаване на цените поддържа темпа на инфлация
Икономиката ще се забави, трябва да намалим разходите, съветва финансистът
Пуснаха движението по бул. ,,Христо Ботев" в посока ,,Чародейка,, и ,, Дружба"
НСИ: 796 хил. са българите в трудоспособна възраст към 7 септември 2021 г.