Четвъртък, 25 Април 2024

Стига популизъм, моля!

Публикация   16:41     08 Март, 2011 /     Георги Ангелов   /     451

Блогът за икономика

 

Изглежда популизмът изцяло е завладял българската политика. Управляващи и опозиция се надпреварват кой ще изкаже по-фрапиращи и скандални обвинения за картели, монополи и спекуланти, които нарочно вдигат цените. Но освен че твърденията им не се базират на никакви реални данни, решенията, които предлагат, са направо като извадени от нафталина. Сякаш вече никой не си спомня, че през 90-те години на миналия век сме пробвали всички тези “подходи” и това не само не помогна, но направо съсипа икономиката.

Тези дни министърът на земеделието Мирослав Найденов прочел социологическо проучване, че хората се притесняват от инфлацията, и на база на това решил, че трябва да се направи нещо. Понеже той не е реформатор, а и явно не е могъл да измисли нищо разумно, решил, че трябва да се създаде механизъм за наблюдение и намеса при необходимост.

Съмнително е, че земеделското министерство има компетентност да наблюдава и анализира статистики за цени (ако можеха, щяха да го правят и сега). Явно става въпрос за PR упражнение за вдигане на рейтинга.

Само една страна в ЕС реши да въведе нещо като механизъм за контрол върху цените - Кипър. И това не е учудващо, защото Кипър се управлява от комунистическа партия (не бивша, а настояща комунистическа партия). Ако ГЕРБ се възприема за комунистическа партия, да си признае публично, за да сме наясно. Ако не, да не се занимава с подобни неща. Да не говорим, че Кипър не е успешен пример.

Споменавайки статистиката, не мога да не отбележа, че политиците явно не се интересуват от нея - те просто си я измислят. Тези дни например се твърди, че в България е най-скъпият бензин в ЕС. Щеше да е много странно и учудващо, ако беше така, но фактите са различни. Според бюлетина на Европейската комисия за цените на петролните продукти (от края на февруари) България има най-ниски цени на бензина в ЕС. В Холандия например са с 40% по-високи от българските.

Опозиционни политици, от своя страна вземат цената на една стока в някакъв произволно избран магазин, сравняват я с подобна стока в друга страна от ЕС и вадят генерални изводи за цените. Да, ама не.

Най-малкото защото политиците често пазаруват в най-скъпите магазини и супермаркети и почти не потребяват стоките, които обикновените хора ползват. А всеки знае (особено пенсионерите в София), че има огромна разлика между различните супермаркети, която достига 40-50% при някои хранителни продукти.

От една стока не може да се прави генерален извод, трябва да се гледа цялата потребителска кошница. А там данните са съвсем ясни - според Евростат в България, Румъния и Полша са най-ниските цени на хранителните стоки в ЕС - 30-35% по-ниски.

“Атака” продължава своята кампания срещу чуждите инвеститори в енергото - намекът е, че едва ли не те вдигат цената на тока. И най-популисткото твърдение: АЕЦ “Козлодуй” произвежда ток за 1,5 стотинки, а ЕРП-тата го продават по 8 стотинки. Едва ли не, ако изгоним чуждите инвеститори, и токът ще стане по-евтин.

Като се погледнат детайлите, се вижда, че картинката е друга. Между АЕЦ “Козлодуй” и ЕРП-то стои едно нещо, наречено НЕК - държавна компания. НЕК купува тока от АЕЦ “Козлодуй” за 1,5 стотинки и го продава на ЕРП за 7,2 стотинки. Обаче, освен атомни, има и въглищни централи, които са по-скъпи. Има ДДС, такси за зелена енергия, за пренос и пр. Както и да погледнем, оскъпяването на тока от производител до потребител идва основно от държавни компании, данъци или от законови регламенти.

Най-учудващо е отношението на социалистите и синдикатите. БСП беше на власт, когато през 2008 г. имаше висока инфлация (при това много по-висока от сегашната). Социалистите знаят, че има фактори, върху които не може да влияе правителството. А синдикатите са най-странни, защото от две години ни проглушиха ушите с приказки как кейнсианските идеи ще ни изкарат от кризата - а сега се оплакват от резултатите.

Вместо политиците да насочват енергията си към популизъм, по-добре е тази енергия да се насочи към реформи, бюджетна дисциплина, намаляване на бюрокрацията и бумащината, подобряване на бизнес средата, увеличаване на конкуренцията, постигане на растеж на икономиката, доходите и работните места.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha