Инфлацията – новото предизвикателство пред Г-20, заедно с дисбалансите

Публикация   16:23     18 Фев, 2011 /     Investor.bg   /     416

Скокът в цените на храните разпали демократичното въстание в ислямските страни, което разви потенциала да промени баланса на силите в Близкия Изток

 

Групата на 20-те най-големи икономики в света Г-20 все още не е изгладила различията си за това как да се справи с големите дисбаланси в световната икономика, а вече й предстои да се сблъска с ново предизвикателство. Това е заплахата от растящата инфлация, която наскоро доведе до граждански размирици в някои развиващи се пазари.

През последните дни стана ясно, че инфлацията в САЩ се е ускорила до 1,6%, докато в страните от еврозоната стигна 2,4%, което е най-високото й ниво за последните две години. За Великобритания инфлационният проблем се усложни още повече, след като поскъпването на живота достигна 4% на годишна база, а цените в Китай продължиха да растат с бързи темпове от близо 5%.

Скокът в цените, особено на енергията и храните, е сериозна заплаха пред възстановяването, посочи френският финансов министър Кристин Лагард . Тя ще бъде домакин на започващата днес в Париж среща на Г-20.

Покачването на цените е вторичен продукт от възстановяването от най-тежката рецесия след Втората световна война, но е резултат и от рязкото поскъпване на редица борсово търгувани стоки през последните месеци. Заради високата инфлация вдигането на лихвените проценти отново е на дневен ред.

По-високи лихвени проценти и рекордни ценови нива

Покачването на инфлацията в развитите икономики стана причина за вдигането на лихвените проценти в Канада, Норвегия и Швеция. Според анализатори Английската централна банка ще последва примера им, защото инфлацията в страната остава над целевото ниво от 2% през голяма част от последните три години.

Междувременно развиващи се икономики от Г-20 като Китай, Бразилия, Индия, Индонезия и Южна Корея вече вдигнаха лихвените си проценти през тази година. Изключение прави само Турция, където нестандартният подход на централната банка включи понижение на лихвите.

Именно скокът в цените на храните разпали демократичното въстание в Тунис, което премина в Египет и в съседните ислямски страни, развивайки потенциала да промени баланса на силите в Близкия Изток.

 

Цените на млечните продукти, захарта и зърното скочиха до рекордни нива през януари, като през тази седмица Световната банка предупреди, че поскъпването на храните е поставило 44 млн. повече души в условия на "крайна" бедност. Петролът през миналия месец достигна най-високите си ценови нива от 2008 г., когато се търгуваше за рекордните близо 150 долара.

Опасните дисбаланси в световната икономика

Досега основна грижа на страните от Г-20 бяха големите дисбаланси в световната икономика, които накараха френския президент Никола Саркози да призове за нова световната парична система, в която щатският долар да не играе доминираща роля.

Китайският юан може да получи по-голяма роля в новата валутна система, като например се въведе като една от валутите в кошницата на специалните права за тираж на Международния валутен фонд, които се спрягат за алтернатива на щатския долар. Следващият преглед на структурата на тези специални права за тираж е през 2015 г.

През миналата година Китай и Германия, двете страни с най-голям износ в света, отхвърлиха призивите на финансовия министър на САЩ Тимъти Гайтнър дефицитите или излишъците по текущата сметка на всяка страна да бъдат ограничени до 4% от брутния вътрешен продукт.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha