Петък, 19 Април 2024

Бедрос Пехливанян: Как групата на ГЕРБ гласува в местния парламент

Бедрос Пехливанян: Как групата на ГЕРБ гласува в местния парламент
Публикация   21:31     13 Ян, 2013 /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     832

Русенци ще усетят развитие на града от второта половина на 2013 г, смята председателят на политическата група

             Какви приоритeти стоят пред ПГ на ГЕРБ в Об. съвет през 2013 г.

-    Основни приоритети пред групата на ГЕРБ в Об. съвет съответстват на интересите на всички русенци и се опират на желанието всички в града да живеят по-добре. За нас това се изразява в продължаване на започналите преди година промени в местното самоуправление и са в съответствие с управленската програма на кмета и общинската администрация. Това важи най-вече за изграждане на детска градина в квартал „Чародейка”, новите 21 детски площадки на територията на града, които тази година ще се увеличат с още 40. Ще започне работа по проекта за Интегриран градски транспорт, за който крайната цел е да се обнови и подобри транспортната и комуникационна инфраструктура в града. Очаквам този проект да стартира през лятото.

Друг приоритет е развитието на масовия спорт, като за целта бъдат обновени и създадени нови спортни площадки и съоръжения. Считам, че само обединени можем да постигнем желаното от всички граждани на общината възраждане и утвърждаване на Русе като Дунавска столица…

-    Как я виждате обединени, в София казаха, че е малко късно и ГЕРБ не е много за вярване…

-    Колкото и да има централна политика, въпросите от местното самоуправление искат диалог между различните политически сили в местния парламент…

-    И има ли го, опозицията често ви упреква за липса на чуваемост?

-    Нормално е да има различия в позициите по много въпроси, защото в общинския съвет са представени не само десни партии. Групата на ГЕРБ не търси противопоставяне и пълно отричане на мнението на колегите, защото сме изразители на волята на всички избиратели и сме длъжни да работим в техен интерес. Ето и някои примери- предложенията на арх. Илиев, на Пенчо Милков, Анастас Георгиев многократно се приемат от общинска администрация и се подкрепят от нас…

-    А към Искрен Веселинов персонално отношение ли имате, защото неговите предложения никога не минават?

-    Не съм съгласен, че има персонално отношение към който и да е общински съветник… въпреки че някой от левицата заслужава такова…

-    Александър Неделчев ли имате предвид?

-    .. да речем „топло”. Но да се върнем на Веселинов- дори най-пресният случай на комуникация беше работната група по наредбата за инфраструктурата на общината, която срещна пълно разбиране от страна на общинска администрация. А това е един от примерите.

-    Как оценявате изминалата 2012- кои гласувания смятате, че трябва да се запомнят?

-    За работата  на съветниците от групата на ГЕРБ най-важна е задачата да бъдат подкрепени всички предложения на община Русе, свързани с привличане на финансов ресурс по европейски програми. Липсата на  „европроекти” бе тема, за която говорихме още преди 3 години, за това, че липсата им бе слабост в предишното управление. От усвоените за цял минал мандат едва 30 млн. лева /и малко скандални/…

-    Площада ли имате предвид?

-    Да, за година и два месеца сега са привлечени 100 млн. лева.

-    А от тях няма ли проекти, заложени от предния кметски екип?

-    Да, така е, но те са малък процент от това, което сега и за 2013 г. ще се реализира. Подкрепихме създаването на първи път в общината социална трапезария по европроект, която помага на над 100 социално слаби русенци. Заработи първият приют за бездомни след предложение на кмета. В областта на екологията- огромно значение има започналата рекултивация на старото сметище. Ще се ремонтира бул. „Тутракан”, който де факто ние спасихме като проект и  Интегрирания план за развитие. Жалко, че русенци бяха пасивни при публичното му обсъждане, но вероятно като започне изпълнението му ще чуем тогава редица забележки и препоръки. Нещо, което се случи с един прекрасен проект от времето на редица предишни администрации. И в момента, в който вече се започна осъществяването му, се намериха „доброжелатели” да пречат за неговото осъществяване.

-    Успява ли Об. съвет да бъде местния законодателен орган?

-    Мисля че да, доказателство за това е нищожно малкият процент оспорвани в съда решения от областния управител и други институции, които могат и упражняват контрол.

-    Смятате ли че принципът на избор на общински съветници го прави достатъчно добре работещ орган- предвид реденето на листите от партиите?

-    Принципът за избор на общински съветници в България е определен в изборния кодекс и други закони. Те се номинират в повечето случаи от политическите сили, които участват в изборите. Имаме и независими кандидати и общински съветници, като примерите за това са много.

Когато бъде избран един общински съветник от една партия, той става част от една общност, каквато е общинският съвет, която е призвана да защитава интереса на русенци…За това не бива да бъдат делени по политически пристрастия отделните общински съветници…

-    В групата на ГЕРБ съветниците имат ли относителна самостоятелност при вземане на определени решения…

-    Практиката на групата на нашите съветници е да се събираме два пъти преди сесия – преди комисиите, когато излязат материалите за дадената сесия и втори- преди самата сесия. На тези срещи се обсъждат свободно въпросите, поставени по комисии, чуват се мнението на колегите в тези комисии и на втората среща излизаме с единно становище.

-    Как виждате своето място в председателския  съвет – мястото на председателския съвет в работата на общинския съвет

-    Председателският съвет е спомагателен орган, който улеснява работата на председателя. На него могат да се вземат решения, може и да не се приемат по време на сесия…

-    Този съвет гласува една декларация миналото лято в подкрепа на преместването на Агенция” Митници” в Русе. По-късно обаче групата на ГЕРБ обаче не го подкрепи

-    Така е, първото беше по повод първата декларация. Всички като русенци се надяваме и искаме това да се случи, но втората декларация звучеше по-скоро популистки- акцентът не беше върху тази тема.

-    Достатъчно ли е популярен Об. съвет с решенията си сред русенци- трябва ли нещо да се промени?

-    Според мен като институция и с решенията си е популярен, защото почти всеки въпрос касае местен проблем и дава зелена светлина на важен проект в различни сфери- транспорт, социално дело, инфраструктура. Всяка една сесия се излъчва директно, достъпът на медиите е свободен. Ние сме отворени за предложения на гражданите относно нуждата от промени в работата на съвета.

-    Какво най-често искат избирателите при срещите си с вас.

-    Трудно ми е да конкретизирам- на като че ли най-вече е откриване на работни места, обновяване на инфраструктурата, нови улици, тротоари, детски пространства и чистотата. Всеки последен четвъртък всеки месец има приемни на общинските съветници в кварталите „Родина”, „Възраждане”, Чародейка” , Център и малките населени места в общината. Радвам се, че част от гражданите имат доверие на нашите общински съветници и отнасят своите проблеми към тях. Но бих искал да призова русенци да се по-активни и да търсят общинските съветници, които ги представляват и да поставят открито проблемите си и тези на местата, където живеят. Зная, че жизненият стандарт на русенци няма с магическа пръчка да достигне този не европейските страни, зная, че хубавите неща стават бавно… По-важно е да имаме всички воля и считам, че в края на 2013 г. ще има много поводи да се гордеем, че живеем в Община Русе.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha