Събота, 20 Април 2024

Тотю Младенов: Трябва да ограничим до минимум ранното пенсиониране

 Тотю Младенов: Трябва да ограничим до минимум ранното пенсиониране
Публикация   21:12     20 Ноемв, 2012 /     capital   /     565

През 2013 г. пенсиите излизат от тригодишния си престой във фризера и от април ще се увеличат диференцирано според годината на отпускане. Дефицитът във фондовете на държавното обществено осигуряване (ДОО) обаче остава близо 2 млрд. лв. Междувременно Законът за бюджета на ДОО за 2013 г. вече мина на първо четене в парламента. За това каква ще е социалната политика на правителството до края на този мандат потърсихме социалния министър Тотю Младенов. Преди да влезе в политиката, в продължение на 11 години той е синдикален лидер в КТ "Подкрепа". На местните избори през 2007 г. е избран за кмет на община Враца.

Приключихте ли с пенсионната реформа или имате и друга цел, ако получите втори мандат? 


В голяма степен приключихме. Бяхме принудени да направим тази реформа, тъй като демографската картина в България е изключително тежка. През 2001 г. на всеки 100 човека, излизащи в пенсия, на пазара на труда влизаха 124. Десет години по-късно на всеки 100 излизащи в пенсия влизат 68 млади хора.

Именно затова направихме тази реформа, която стартира от 1 януари т.г. С по четири месеца на година се увеличават възрастта за пенсиониране и изискваният трудов стаж и за мъжете, и за жените, докато достигне за мъжете 65-годишна възраст и 40 г. стаж, а за жените 63-годишна възраст и 37 г. стаж. Паралелно с това започна да расте възрастта за пенсиониране и за първа и втора категория труд. От 1 януари 2013 г. ще има пределна възраст за пенсиониране и за военните. Миналата година вдигнахме с две години необходимия стаж за излизане в пенсия на военните и полицаите. Също така дадохме допълнителен стимул за хората да се пенсионират по-късно, като увеличихме тежестта на всяка година стаж след изпълняване на условията за пенсия от 3% на 4%.

Казвате, че стимулирате по-дългото оставане на пазара на труда, но пък от началото на миналата година разрешихте на балерините и танцьорите да се пенсионират още по-рано отпреди. Кое е по-добре според вас – да се ограничава ранното пенсиониране или да продължава да се вдига максималният осигурителен доход?

Трябва да ограничим до минимум ранното пенсиониране. Това беше изключение и беше предложение на депутати, което се прие от залата. Не беше наше предложение.

Как ще коментирате мнението, че допълнителното задължително осигуряване не изпълни своята функция и е по-добре пенсионната система да има само солидарен стълб?

Задължителното допълнително пенсионно осигуряване ще започне да изплаща пенсии най-рано след осем-десет години. Много е рано да се каже дали въвеждането му е правилно или не. Мисля, че такива емоционални изказвания не трябва да водят до промени в пенсионната система. Трябва да има анализ и дискусия.

Как ще защитите политиката на ГЕРБ да задържи ръста на пенсиите в нарушение на Кодекса за социално осигуряване и решението сега те да бъдат увеличени точно преди изборите?

През 2005 г. тройната коалиция наследи около 500 млн. лв. дефицит в осигурителната система, а когато си тръгна от власт, той беше 1.5 млрд. лв. Освен това една седмица преди да паднат от власт, кабинетът взе решение да увеличи пенсиите от 1 юли 2009 г., което донесе още 900 млн. лв. дефицит на годишна база. Ако ние бяхме продължили по същия безумен начин - да увеличаваме непрекъснато дефицита и пенсиите, този фонд щеше да фалира. Ние предприехме реформи и те започват да дават резултат. През първите девет месеца на тази година са се пенсионирали с 14 626 човека по-малко спрямо миналата година.

Все пак вие нарушихте закона...

За да увеличим пенсиите, както ще го направим през следващата година – близо 600 млн. лв. повече ще отидат за пенсии през 2013 г., ние трябваше да направим тази реформа. Тя непрекъснато ще акумулира ефект, системата ще бъде по-устойчива, с по-ниски дефицити и с възможност за по-високи доходи. И не само това. Догодина ще се получи най-големият коефициент на заместване на средната пенсия спрямо средния осигурителен доход от 2000 г. насам – 59.1%.

Смятам, че постъпихме правилно и честно спрямо сегашните и спрямо бъдещите пенсионери, защото никой нямаше да ни позволи в състояние на икономическа криза да продължаваме да увеличаваме дефицита в осигурителната система...

А защо не променихте закона? В момента правителството е в нарушение на закона и никой не му търси отговорност за това.

...и затова от тази гледна точка от 1 април догодина увеличаваме 85% от всички пенсии с до 9.8% за пенсионираните до 2009 г. По този начин искаме да компенсираме инфлацията за последните години. Освен това от 1 април се увеличава и максималният осигурителен доход от 2000 на 2200 лв. и по този начин максималната пенсия става от 700 на 770 лв. Това ще обхване допълнително около 16 хил. души.

Г-н министър, след като бяхте решили да правите така, защо не променихте кодекса? Той си стои със старите членове и вие ги нарушавате.

Ние в условията на тежка икономическа криза увеличихме пенсиите от 1 юли 2009 г. на годишна база с 900 млн. лв. и ги плащахме и в същото време правехме реформа, намалявахме дефицитите и сега пак ще увеличим пенсиите от догодина, без да увеличаваме дефицита.

Една от основните препоръки на ЕК към страните членки, за да имаме адекватни пенсии, е пенсионната възраст да се обвърже с увеличаването на продължителността на живота. Възможно ли е да стане това в България и готов ли сте вие да го направите?

За последните десет години, общо взето, средната продължителност на живота за жените и за мъжете се е увеличила с около две години. Тази реформа за увеличаване на възрастта и стажа с по четири месеца на година до края на 2020 г. ще даде възможност всъщност да отразим точно това - покачването на продължителността на живота.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha