Четвъртък, 25 Април 2024

Световната банка: В България бизнес се прави все по-трудно

Световната банка: В България бизнес се прави все по-трудно
Публикация   21:01     24 Окт, 2012 /     в-к    /     372

Новото изследване Doing business разкрива защо въпреки хвалбите на кабинета икономиката и инвестициите у нас куцат

 

 

България може и да е №2 в ЕС по финансова дисциплина, но по качество на бизнес средата е аутсайдер. Присъдата е на Световната банка, която вчера публикува новото си изследване Doing business. В него България е класирана на непрестижното 66-о място - далеч от повечето държави от ЕС и по-зле от предната година, когато бе 64-та. По-добре от България се представят Македония, Армения, Казахстан и др., а Грузия е в челната десетка.
        Doing business е основно четиво за инвеститорите, защото показва къде по света е най-бързо и евтино да регистрират фирма, да придобият имот, да пуснат в експлоатация нова сграда или завод, да изпълняват данъчните си задължения, да си събират вземанията и т. н. 66-ото място обяснява защо въпреки ниския подоходен данък у нас капиталите често отиват другаде.
Седма поредна година Сингапур е най-доброто място за предприемчивите. Следват Хонконг, Китай, Нова Зеландия, САЩ, Дания. Естония, която е финансовият шампион на ЕС, за разлика от нас е сред отличниците и по бизнес климат - заема 21-во място, непосредствено след Германия. Впечатляващ пробив прави Грузия, която е девета. Изследването на Световната банка отчита реформите там за подобряване на условията за фирмите. Например в Грузия драматично са улеснили присъединяването на предприятие към елмрежата - "връзването" на крайпътен склад минава през 4 процедури и отнема около 70 дни. Благодарение на това страната се е изкачила с цели 38 стъпала до 50-о място по този показател.
          България си е заслужила позорното 128-о място, защото прокарването на ток до склад отнема почти една трета от годината - 130 дни, но най-вече защото излиза много скъпо. В развитите държави цената на присъединяването е равна средно на 93% от брутния национален доход на човек от населението, а у нас услугата се оказва лукс - 340% от БНД на глава.
     Doing business показва съвсем ясно, че да вкараш строеж в експлоатация си остава ходене по мъките в България - минава се през цели 21 инстанции, докато в развитите държави процедурите са средно 14. Грузия е трета в света, защото времето за сдобиване със заветните подписи там е 74 дни - срещу 107 у нас, процедурите са само 9 и всичко струва много евтино. Това, което най-силно дърпа надолу България до срамното 123-то място в класирането, е бремето на разходите. У нас бумащината за пускането на строителен обект излиза много по-скъпо, отколкото в останалия свят. При това авторите на изследването правят интересно уточнение - включват само официалните разходи. А както се знае, в България рушветите са важен фактор за скоростта и отзивчивостта на чиновниците.
    Ниският подоходен данък е безспорно предимство, но за жалост като цяло плащането на данъци и осигуровки в България е бреме за фирмите и това ясно личи в Doing business - страната с най-ниски подоходни данъци в Европа се тътри на незавидното 93-то място. Ставките са ниски, но в България фирмата трябва да прави повече на брой данъчни и осигурителни вноски и докато в страните от ОИСР времето за изпълнение на задълженията към хазната е 176 часа годишно, у нас същото отнема 454 часа.
      В последната година 58% от наблюдаваните от Световната банка държави са направили поне една сериозна реформа за подобряване на бизнес климата. България е в другата половина, без реформи. Има някаква ирония в този факт, тъй като бащата на изследването Doing business Симеон Дянков в момента ни е финансов министър.
Полша е световният шампион по реформи за разведряване на бизнес климата тази година. За полските фирми е станало по-лесно да регистрират имоти, да плащат данъци, да водят дела за изпълнение на контракти и да приключват процедури по несъстоятелност. Резултатът от реформите - скок в класирането от 74-то на 55-о място.
         Макар и в тежка криза, а може би точно заради това, Гърция е улеснила правенето на бизнес в три от категориите - сдобиване със строителни разрешителни, защита на акционерите и опростяване на фалитите.

       Представянето на България в Doing business

Показатели

Класиране сега

Класиране миналата година Подобрение/влошаване на позицията

 

Започване на бизнес

57

48

- 9

Плащане на данъци

91

83

- 8

Разрешителни за строеж

123

119

-4

Присъединяване към елмрежата

128

125

-3

Регистриране на собственост

68

68

без промяна

Достъп до кредитна информация

40

38

-2

Защита на акционерите

49

46

-3

Международна търговия

93

95

+ 2

Прилагане на договорите

86

88

+ 2

Процедура по несъстоятелност

93

94

+ 1

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още