Сряда, 24 Април 2024

Андерс Борг - шведският министър, който не се страхува да казва истината на Европа

Андерс Борг - шведският министър, който не се страхува да казва истината на Европа
Публикация   20:26     22 Юли, 2012 /     дневник   /     510

ЕС трябва да освободи пазара на труда, да съкрати разходите за социални грижи и да намали бюрокрацията за бизнеса

 

 

Конската му опашка, обецата и постиженията с шведската икономика правят Андерс Борг един от най-разпознаваемите и успешни финансови министри в Европа. Тъмни облаци обаче са се надвисили над 44-годишния министър и неговото недоволство от това личи все повече, коментира Reuters.

   Шестте години на Борг в шведското управление помогнаха на страната, която не е част от еврозоната, да си стане пример за европейска реформа. Обявен миналата година Financial Times "Най-добър финансов министър на Европейския съюз", Борг успя да задържи бюджетния излишък и да предпази Швеция от най-лошите последици на дълговата криза.

   И докато доскоро шведската икономика беше с едни от най-високите европейски стойности на икономически ръст, сега и тя започва да се колебае под ударите на кризата. Това накара финансовият министър да стане по-критичен към политиките на ЕС, като открито постави под въпрос доверието на Стокхолм към останалата част от Европа.

  "Европейското сътрудничество, особено през последните три-шест месеца беше много обезсърчаващо", каза Борг пред Reuters. По думите му липсата на ясна стратегия да се изкара еврозоната от кризата е било разочароващо за останалите страни.

  Не е изненада, че шведският министър не си спестява укорите към Европа – най-големият пазар за износ на страната му. Той беше далеч по-критичен от колегите си и към гръцкия спасителен план и отхвърляше предложенията да се използват публични разходи като изход от ситуацията.

   Шведската икономика все още е стабилна в сравнение с по-голяма част от държавите членки. Националният дълг падна до близо 30% от БВП от 80% през 1995 г. Забавянето в ръста обаче идва наред с мрачните перспективи на втория мандат на кабинета и със спада в подкрепата в полза на опозицията. Гласоподавателите се тревожат най-вече от съкращенията при социалните придобивки.

"Борг вероятно е най-умният министър, който някога сме имали. Виждал съм го на вечеря да очарова носители на Нобелова награда", обясни Арне Карлсон, председател на частната шведска фирма за дялово финансиране Ratos. "Но като финансов министър, човек трябва да помни, че е толкова добър, колкото последните икономически данни", отбеляза той.

    От крах към доверие


  Възгледите на Борг са се формирали през 1992 г. по време на финансовия крах на Швеция, причинен от жилищен и кредитен бум, който принуждава правителството да национализира банките. Това води до дисциплина, заради която шведите с лекота приемат реформите и през последните няколко години.

  "Минахме през същия процес, в който се намира Европа сега", обясни Борг. "Имайки предвид, че толкова много хора лично преживяха цената на намаляването на дефицита, сега има голям електорат, който силно подкрепя министъра на финансите в поддържането на балансиран бюджет", коментира той.

  Според него Европа сега трябва да направи подобни реформи – да освободи пазара на труда, да съкрати разходите за социални грижи и да намали бюрокрацията за бизнеса. "Това, от което ще имаме нужда, е много по-силен бизнес климат и не става дума за краткосрочно стимулиране", добави той.

   Министърът, който стреля направо

  Според Клас Еклунд, бивш шеф на Борг, докато той е главен икономист в SEB, министърът се наслаждава на ролята си да казва истината в Европа. "Той може да си позволи да е по-нетактичен от колегите си", допълни той.

  Швеция вече беше поела по пътя на реформите, когато Борг беше назначен за финансов министър през 2006 г. Но политическото преориентиране към дясното беше толкова разтърсващо, че годините управление на Борг и премиера Фредрик Райнфелд са сравнявани с ерата на Тачър във Великобритания, коментира Reuters.

  "Той определено е един от финансовите министри, които си знаят работата и върху въпроси, които не засягат еврозоната, той наистина може да постави дневния ред, тежи си на мястото", разказа висш европейски дипломат, запознат отблизо със срещите на финансовите министри на ЕС. "Той говори това, което мисли. Не е от министрите, които само се придържат към бележките си", допълни той за министъра, който обича да ловува лосове в родината си.

   Поглед отвъд Европа


  Сега Борг е изправен пред същия проблем като европейските си колеги – да открие откъде ще дойде растежът.

  "Големият въпрос е растежът. Мисля, че ще сме по-малко зависими и по-малко съсредоточени върху еврозоната", заяви Борг.


  "Проблемът е, че Европа като цяло изостава в реформите за растеж. Да, виждаме някакви действия в Италия, Испания и Гърция, но отправните им точки показват, че е свършено прекалено малко и е твърде късно за реформи за растеж", отбеляза той. "Европа става все по-малко важна за нас и ние трябва много съзнателно да се пренасочим", обясни финансовият министър.

  Според критиците, той е загубил свежестта си. Изпълнителни директори са обезпокоени, че Швеция губи златна възможност да използва изгодните лихви по заемите и ниския си публичен дълг и така да стимулира икономиката и инвестициите в инфраструктура.

   "Малко съм изненадан, че господин Борг не е по-проактивен", коментира Арне Карлсон. "Това може би е добро време да се харчат пари", смята той.

   Борг даде сигнал, че стимулите могат да дойдат с бюджета през есента. А ако това не се случи, наблюдателите вече предвиждат провал на изборите през 2014 г.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha