Четвъртък, 18 Април 2024

Петър Ганев: Добрата образователна структура на Русе е предпоставка за спиране на отлива на населението

 Петър Ганев: Добрата образователна структура на Русе е предпоставка за спиране на отлива на населението
Публикация   07:25     28 Ноемв, 2022 /     Румен НИКОЛАЕВ   /     416

    За Института за пазарни изследвания ИПИ, Националният статистически институт  е една от най-важните институции в страната наред с Министерството на финансите и БНБ. Това заяви старшият изследовател Петър Ганев на семинара, организиран от Статистиката в Боровец. Всичко, което се прави в Института за пазарна икономика, е на база данни. Най-много се ползват тези на НСИ, както и от други източници. С тях се изградени регионалните профили, 265 общини, където по-скоро се представят данни, отколкото да се правят анализи. На НСИ трябва да се гледа като първичен източни на данни, подчерта Ганев.

  На семинара бяха изнесени за първи път данни за етнокултурни характеристики на населението към 7 септември 2021 година.

  За област Русе от 193 483 души с християнско вероизповедание са се определили 130 955 души, С мюсюлманско са 25 514, с юдейско- 40, друго- 131. 6599 души са отговорили "Не мога да определя".

    - Спадът на населението с над 840 000 души реално почва от 1985 г., когато е върховото преброяване. По-големият спад е в селата. С 2-3 изключения всички градове губят население заради естествените процеси- тежка демографска криза, пандемията, миграционни процеси.

     Тази тенденция в някакъв момент ще се обърне, особено когато става за Топ 10 градовете.

  Това на-добре е изразено при населението 15-64 години също спада. За София е около 10 процента, а във Видин и Смолян е над 30 на сто.

  Това налага влагане на капитал в индустрията и услугите не вече в брой хора /напр. в шивашката индустрия/, а в аутомотив идустустрията. Все по-малко инвеститори ще търсят голям брой евтина работна ръка в райони, където заплатите са ниски.

  Важен момент са еднократните шокове.

   Единият е пандемията. Разказът как всички отиват в големия град и как тази тенденция ще е вечна. Имаме отлив от големия град към периферията. Друг е въпросът дали този процес е еднократен- дали тези хора ще се върнат обратно.

  Вторият шок идва от войната в Украйна, като също не е ясно дали ще е еднократен. 

  Със сигурност всички стратегически документи трябва да се пренапишат- някои ще се пренапишат, за други ще се изчака моментът за новото им написване. Общините, например, 2 години писаха стратегиите си за периоза 2021- 2027 г., някои дори ги приемаха наскоро. Те обаче стъпват на старите данни от преброяването. Има промяна в знаменателя на много показатели. Ще има промяна в някои изводи.

  Ние от 3-4 години знаем, че сме на около 50-55 на сто от средноевропейските нива на доходи Като цяло, с редица условности, след 9 септември 44 г. и периода между Първата и Втората световни войни, това ни е максимума- 60 или малко над 60 % от средноевропейския доход.

   Налага се и нов поглед към икономическите центрове в България...

   Тук важно място заема всекидневната трудова миграция, която отчита Преброяването.

     Въпросът е кога ще се види промяна в показателите например на Русе. За София, Варна и Пловдив те вече са положителни. При Русе имаме все още отлив на население, както и при Велико Търново. В същото време двата областни града и Габрово от Северен Централен район са с най-добра образователна структура.

Тагове : НСИ , Боровец , ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha