Четвъртък, 25 Април 2024

България е на първо място в Европейския съюз по болници на 1 милион население

България е на първо място в Европейския съюз по болници на 1 милион население
Публикация   20:26     08 Септ, 2022 /     akcent.bg   /     346

   Здравеопазването в България е станало по-лесно достъпно, неудовлетворените потребности на пациентите от здравни грижи са намалели, над 80% от хората имат достъп до личния си лекар в рамките на същия или на следващия ден, а страната ни е на първо място в Европейския съюз по обезпеченост с болници на 1 милион човека население.

   Това са част от резултатите от съвместно проучване на Изследователски център "Тренд" и Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) по темата за достъп до здравни грижи в България, изнесени днес на пресконференция в БТА.

   Изследването е с национално представителство и е направено в периода 5-13 юли 2022 г. сред 1005 души по метода "лице в лице".

В България на 1 милион души население се падат 53 болници, като по този показател страната ни се подрежда на първо място в Европейския съюз, коментира Аркади Шарков от ЕКИП. Средните за ЕС стойности са приблизително, около 26.

   Според проучването българите най-много не одобряват доплащането за лекарства (20 на сто от интервюираните), като 53% виждат сериозен проблем при цените за прегледи. 27 на сто не са имали възможност да посетят лекар-специалист поради липса на финансови средства, а 19% са спрели да приемат лекарства отново заради недостиг на пари.

                 Разходи за здравеопазване

   Основното неудовлетворение на пациентите у нас от здравната система идва от доплащането. 29% посочват, че скъпото здравеопазване е основна причина да са недоволни от здравната система. 14% посочват конкретно високите цени на лекарствата. 13% определят лошото отношение към тях като причина за неудовлетворение и по-малък процент хора посочват липсата на кадри, неадекватно лечение, корупцията, лоши законодателни решения, източването на НЗОК и др.

   В периода 2015-2019 г. с четири процента са спаднали разходите за лекарства. През 2019 г., въпреки намаляването на процента, сумата на годишна база за доплащане за здраве за едно домакинство е 460-500 лв., като 60-80 на сто от тях са за доплащане на лекарства, посочи Аркади Шарков.

В България плащанията от джоба за здравеопазване през 2019 г. представляват 39% от общите здравни разходи, като в сравнение с 2015 г., когато са били 43%, намаляват. Въпреки това процентът на директните плащания от джоба остава висок спрямо средните нива в ЕС от 15.5%.

                 Достъп до здравна помощ

   Допитването показва, че здравеопазването у нас е станало по-лесно достъпно в периода между 2014 и 2019 г. във времеви, логистичен и финансов аспект. 37% от българите са удовлетворени от достъпа до здравни грижи, а 47% - не са доволни.

  Над 55 на сто от сънародниците ни имат възможност да посетят личния си лекар още същия ден, 25 на сто - на следващия ден. При лекар специалист картината е почти същата, коментира Димитър Ганев от "Тренд". Хората, които чакат повече от месец за специалист, са само 4 на сто.

  По отношение на приема в болница над 50% от хората са били приети в рамките на деня, а други 40% в рамките на няколко дни. Според 43% броят на болниците у нас е достатъчен, а според 46% няма нужда от разкриването на нови.

   България е на едно от последните места в негативната класация (което е добре, поясниха експертите), във връзка с листи на чакащите за прием в болница и през 2019 г . Само 4.9 на сто са изразили неудовлетвореност по този показател. Малко над 2% е недоволството от разстоянието и транспорта до болнично заведение.


 


 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още