Сряда, 24 Април 2024

Черен списък на нелоялните фирми в новия закон обществените поръчки

Публикация   15:46     10 Ян, 2011 /     Дневник   /     454

От БСК са против идеята за вътрешни поръчки


    Предварителният контрол на обществените поръчки да бъде засилен, черният списък на нелоялните фирми най-после да бъде създаден, представители на браншовите бизнес организации да се включат в комисиите, които възлагат финансираните с държавни средства дейности. Това са част от предложенията на компаниите към работната група начело с евроминистъра Томислав Дончев, която подготвя нов закон за обществените поръчки.

"Две са основните промени, които трябва да залегнат в новия закон - засилен превантивен контрол от страна на Агенцията по обществени поръчки, както и гарантиране на по-голяма конкуренция при възлагането", обясни пред "Дневник" Йордан Кисьов, член на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Целта е да се намали сегашната практика на повсеместно обжалване на поръчките, което спира изпълнението им.

От Българската стопанска камара (БСК) продължават да отхвърлят идеята за вътрешни (in house) поръчки, които да се възлагат без конкурс на 100% държавни и общински предприятия, собственост на възложителите. "Не виждам, ако тази промяна бъде приета, защо въобще трябва да съществува закон за обществените поръчки.

Всяка община ще си създаде фирми, които да изпълняват поръчките й", коментира зам.-председателят на БСК Камен Колев. Той допълни, че в такъв случай не би било ясно "кой ще определя цената, при какви условия ще се възлага поръчката, частният бизнес ще бъде практически изхвърлен от разпределението на държавните пари".

В началото на миналата седмица министърът на еврофондовете Томислав Дончев обясни, че подобни процедури няма да са чести практики, напротив. "Става дума за дружества, които са създадени с тази цел, които не упражняват каквито и да било други услуги на пазара освен тези, които предоставят на възложителя. Вероятно говорим за буквално няколко договора на година", каза Дончев.

След срещата с бизнеса министърът увери, че работната група ще разгледа внимателно предложенията.

Новият закон трябва да е готов до август 2011 г. За последен път сегашният беше променен през лятото на 2010 г., но и след това Брюксел го разкритикува за липсата на персонална отговорност в случаите на незаконни поръчки (финансовите санкции в тези случаи се плащат от бюджетите на ведомства и общини, тоест от данъкоплатците), за отсъствието на черен списък на фирмите, хванати в нарушение, както и за отварянето на техническите и ценовите оферти в различни дни. Изработената до момента концепция за нов закон се очаква да бъде гласувана от Министерския съвет на 15 януари.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още