Сряда, 24 Април 2024

,,Реал,, Мадрид е новият крал в Шампионската лига, след като победи ,,Ливърпул,, с 1:0

Публикация   06:30     29 Май, 2022 /     akcent.bg   /     480

"Реал" (Мадрид) е новият крал в Шампионската лига, след като победи "Ливърпул" с 1:0 във финалния мач в турнира. Испанският тим ликува с рекордната си 14-а купа в най-престижната европейска надпревара.

Срещата се игра на "Стад дьо Франс" в Париж, който прие финала след отнемането му от Санкт Петербург.

В герой за мадридчани се превърна Винисиус Жуниор, който отбеляза единственото попадение в 59-ата минута. Това се оказа и единственият точен удар за "Реал" в мача.

С 14-ата си купа в Шампионската лига "Реал" затвърждава господството си в турнира. Белите печелят надпреварата за седми път от 2000 г. насам. Също така "Реал" остава непобеден във финал при последните си осем участия, като губи само три от общо 17-те си мача за купата.

За втори пореден път "Реал" побеждава "Ливърпул", както стори и през 2018 г.

По пътя към купата "Реал" отстрани три английски тима - шампиона от миналия сезон "Челси", след което се справи с "Манчестър сити" и "Ливърпул". Преди това мадридчани елиминираха и друг от фаворитите - ПСЖ.

"Ливърпул" не успя да си върне за загубата преди четири години, а също така да дублира титлата си от 2019 г. Червените остават с шест европейски купи, а освен това губят финал за четвърти път.

Треньорът на "Реал" Карло Анчелоти става първият в историята, който печели Шампионската лига четири пъти. Той го постига за втори път с испанския тим след 2014 г., когато му донесе десетата европейска купа. Италианецът има и две купи с "Милан".

В хода на двубоя "Ливърпул" игра по-добре, беше по-агресивният тим на терена, но не успя да реализира положенията, които му се откриха. Изключителна роля за успеха на "Реал" изигра вратарят Тибо Куртоа, който завърши с девет спасявания.

"Реал" сломи "Ливърпул" и се върна на европейския трон

© Reuters

След малко по-мудно начало и от двата тима, "Ливърпул" се ориентира по-бързо и успя притисне съперника си. Куртоа трябваше да се намесва при опасен удар на Мохамед Салах.

В 21-ата минута белгиецът отклони топката и след изстрел на Садио Мане, пращайки я в страничния стълб.

Едва в края на първата част "Реал" погледна малко по-смело в атака и това веднага доведе до смут в защитата на англичаните. В последната минута на полувремето Бензема отбеляза гол, но той беше отменен заради засада след преглед на видеоповторение.

© Reuters

То показа, че топката е отиграна последно от футболист на "Ливърпул", но въпреки това реферите сметнаха, че гол не трябва да има.

След паузата и двата тима подходиха по-агресивно, като "Реал" продължи да бъде предпазлив, но разликата дойде от скоростта в атака.
    В 59-ата минута мадридчани успяха да открият, като Каземиро открадна топката в средата на терена. Бързо я пренесе в предни позиции, Федерико Валверде подаде към Винисиус, а бразилецът нямаше проблем на празна врата да засече, падайки.

© Reuters

До края на срещата Юрген Клоп потърси промяна, пусна и всичките си налични офанзивни играчи на терена. "Ливърпул" имаше своите шансове, но отново Куртоа беше на висота. Той отрази удари на Салах и по този начин изпрати купата в тима си.

Тагове : Реал , Ливърпул ,