Събота, 20 Април 2024

Близо 4000 гости на фестивала в Бабово хапнаха зелева чорба и сръбнаха греяна ракия

Близо 4000 гости на фестивала в Бабово хапнаха зелева чорба и сръбнаха греяна ракия
Публикация   10:11     20 Март, 2022 /     текст и снимки- Румен НИКОЛАЕВ   /     1106

600 участници от Северна България пресъздадоха с танци и песни българската фолклорна традиция

     За седма година Бабово беше домакин на превърналия се вече в традиция фолклорен празник „Греяна ракия и зелева чорба от старовремската софра”,

   Официалното откриване извърши кметът на Община Сливо поле Валентин Атанасов. Кметът на Бабово Пламен Пейков поздрави участници и гости от името на организаторите - НЧ ”Никола Й.Вапцаров 1927г.” и кметство Бабово с подкрепата на общините Сливо поле и Русе.

   За поредна година близо 4000 участници и гости опитаха от традиционната Зелева чорба ,която приготви кулинарният разказвач Ангел Ангелов. Той умело участва изцяло в създаването  уникалната вкусотия в Юнашкия тиган от Копривщица по  рецепта, завещана на местните от баба Ханжийка.Един тон продукти са използвани за това велико и вкусно начинание, сподели кметът на Бабово Пламен Пейков. Разбира се и греяна ракия по бабовска рецепта топлеше поимръзналото мнозинство.

     Гостите се впечатлиха и от представеното в трите конкурса  от участници в народни носии за „Най-автентична софра”,”Най-напет юнак и „Най-лична мома” В конкурса за автентична софра  бяха представени трапези и кулинарните обичаи от различните краища на страната.

   За най-напет юнак журито определи Тодор Тодоров от с. Климентово, В. Търново, Второто място спечели Венцислав Милчев от с. Малко Враново, а трети бе избран Николай Стоянов от Мартен. Тодор е една на годинка и половина, но впечатли силно оценяващите момчците.

  Най-личната мома отново бе от Климентово- Михаела Петрова.Второто място спечели Мария Петрова от с. Ряхово и третото бе за Велислава Крумова от Бръшлен.

   Победител в конкурса за  Най-антентична старовремска софра стана  НЧ "Съединение", с. Климентово, следвано от фамилия Симови от Сребърна. Трето място бе отредено за НЧ "Надежда 1941", с Видно, община Каварна.

   На сцената се изявиха 30 фолклорни певчески и танцови групи,клубове и индивидуални изпълнители от Северна България. Много аплодисменти получиха русенскита танцова школа "Нашенци", както и певческата група "Пъстроцвет" от Добрич.

   Поздравителен адрес до участниците в това вкусно и емоционално събитие изпрати областният управител на област Русе Анатоли Станев. В него той изрази подкрепата си за това, че по този начин се съхранява българщината и се предава от поколение на поколение. Фестивалът позволи и на всички присъстващи да усетят и изпитат на живо народните ритми и вкусните гозби след две години карантина и ограничения хората да общуват и да се веселят.

      Повече снимки може да видите на страницата на Акцент.БГ във фейсбук:

   https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10221265942265949&id=1468711349¬if_id=1647768925640922¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=notif 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha