Сряда, 24 Април 2024

Време е да се спрат субсидиите, удобно оправдавани с пандемията, смята икономистът Лъчезар Богданов

Време е да се спрат субсидиите, удобно оправдавани с пандемията, смята икономистът Лъчезар Богданов
Публикация   17:59     11 Фев, 2022 /     akcent.bg   /     369

Рекорден ръст на българската икономика

   Изключително позитивни са новите данни за няколко основни икономически показатели на Националния статистически институт (НСИ). От тях може да се направи доста категоричен извод, че икономиката на България вече е превъзмогнала кризата, свързана с коронавируса и навлиза в период на икономически растеж.

   Това може да се види по съвсем категоричен начин както при данните за износа на страната ни, така и при тези за индустриалното производство у нас. Водещите икономически анализатори Лъчезар Богданов и Георги Ангелов публикуваха изключително любопитни графики.

   Според него е време да се спрат субсидиите, удобно оправдавани с пандемията, а политиката да се фокусира върху инвестиции, производителност, структурни промени и растеж.

   Колегата му Георги Ангелов също подчертава, че данните на НСИ са много по-добри и от най-оптимистичните икономически прогнози.

   Индустриалното производство през декември расте с 14.3% в реално изражение, а индексът на индустриалното производство достига най-високото ниво откакто има данни. Индустрията на България не просто се възстанови до предкризисните нива - тя отчетливо ги надминава, посочва икономистът.

   В номинално изражение, с натрупаната инфлация, растежът на оборота в промишлеността е 59,9%.

   Според данните на НСИ на годишна база ръст на промишленото производство, изчислен от календарно изгладените данни, е отчетен при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 37.0%, в добивната промишленост - с 21.4%, и при преработващата промишленост - с 8.9%.

   Съществен ръст в преработващата промишленост спрямо съответния месец на предходната година се наблюдава при: производството, некласифицирано другаде - със 111.4%, производството на превозни средства, без автомобили - с 68.6%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 29.0%, производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с 28.2%.

   Най-голям спад е отчетен при: производството на тютюневи изделия - с 31.3%, производството на напитки - със 17.7%, производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 9.6%. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още