Отново: Правителството планира изграждането на 4 моста на р. Дунав

Отново: Правителството планира изграждането на 4 моста на р. Дунав
Публикация   10:42     19 Ян, 2022 /     akcent.bg   /     629

Сред приоритетните проекти са и завършването на магистрала „Струма“ и изграждането на автомагистрала „Черно море“

   „Един от основните ми приоритети е подобряването на пътната инфраструктура в страната“, заяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов на среща с Н. Пр. Джузепина Дзара – посланик на Италия в България.

   „Италия е важен партньор на България в ЕС и съюзник в НАТО и състоянието на двустранните ни отношения е отлично“, сподели Караджов. Той подчерта, че италианската страна е ключов инвеститор в българската икономика и екипът му ще работи за задълбочаването на партньорските отношения в регионалната политика, строителството, пътната инфраструктура, обновяването на сградния фонд, трансграничното сътрудничество.

   На срещата регионалният министър запозна посланик Дзара с конкретни приоритети в областта на пътната инфраструктура - изграждането на три тунела под Стара планина – „Шипка“, „Петрохан“ и „Черно море“ (по протежението на едноименната бъдеща автомагистрала).

   Правителството планира и изграждането на четири нови моста на р. Дунав – при Русе, Силистра, Оряхово и Никопол от българска страна, стана ясно от думите на министъра. Вицепремиерът подчерта, че всичките му усилия са насочени към забързване на работата по тези стратегически инфраструктурни обекти. Екипът в МРРБ работи те да преминат от идейна фаза към готови технически проекти, каквито липсват, както и за осигуряване на финансиране.

   „Търсим възможност за излизане от заплетения казус със строителството на автомагистрала „Хемус“, информира Гроздан Караджов и подчерта, че сред приоритетните проекти са завършването на магистрала „Струма“ и изграждането на автомагистрала „Черно море“.

   Той беше категоричен, че България отдава голямо значение на изграждането на паневропейския транспортен коридор номер 8, който е най-късата връзка между Адриатика и Черно море. „Изграждането на транспортната инфраструктура по него е основен приоритет, защото изоставането е факт“, обясни Караджов и допълни, че от взаимен интерес за България и Северна Македония е създаването на модерно трасе по направлението Гюешево – Кюстендил – Дупница, което ще осигури бърза връзка между АМ „Струма“ и границата със Северна Македония. Пътят е част от основната трансевропейска мрежа и трябва да е готов до 2030.

   „Първата ми цел е да подобря сътрудничеството между България и Италия в стратегически сектори като транспорт, инфраструктура, дигитализация и енергетика“, каза по време на срещата Н. Пр. Джузепина Дзара. Тя подчерта, че италианският бизнес проявява сериозен интерес към инфраструктурни обекти в страната, в т. ч. пътни и жп проекти, чието изпълнение е важно за развитието на търговско – икономическите отношения между България и Италия.

   Посланик Дзара изтъкна опита на италианските фирми в тунелното строителство, в сферата на жилищната политика и енергийната ефективност, който би бил полезен за българските партньори.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още