Вторник, 23 Април 2024

България на опашката по качество на здравеопазването в Европа

Публикация   19:57     16 Май, 2012 /     akcent.bg   /     508

Първенството държи Холандия, следвана от Дания и Исландия


  България заема предпоследното място в класацията по качество на здравеопазването, която беше представена в доклад пред Европейския парламент в Брюксел във вторник.

 Според Европейския здравен потребителски индекс (ЕЗПИ) за 2012 г. на първо място се класира Холандия, която събира 872 точки от общо 1000 възможни.

Следват я Дания (822 точки), Исландия (799 точки), Люксембург (791 точки) и Белгия (783 точки).

България е успяла да събере едва 456 точки, което я нарежда единствено преди Сърбия (451 точки).

Румъния, Латвия, Македония и Албания са държавите, поставени непосредствено преди България в класацията за качеството на здравеопазването.

Ранглистата се изготвя от 2005 г. насам от шведската организация „Център за потребителско здраве".

Според Световната здравна организация Европейският здравен потребителски индекс е един от стандартите за измерване на здравеопазването в Европа. В проучването за 2012 г. се извършва класация на 34 отделни здравни системи по 42 показателя.

„Ако трябва да бъдем честни, не е редно да сравняваме България с богатите страни – членки на Европейския съюз. По-адекватно би било сравнението със съседни страни като Румъния или Сърбия. Това, което ме притеснява, е, че след 5 години членство в съюза България все още се представя зле“, коментира резултатите д-р Арне Бьорнберг, директор на „Центъра за потребителско здраве“, цитиран от bTV.

Според него в България не са добре уредени елементарни услуги като ваксинирането на бебетата.

По думите му на българите им липсват голяма част от съвременните лекарства, а „корупцията и неравнопоставеността са очевидни проблеми“.

За сметка на това създателите на класацията правят извода, че се наблюдава цялостно подобряване на здравеопазването в Европа.

Определят обаче и три притеснителни области - тенденция към увеличаване на времето за чакане за скъпи операции в най-засегнатите от икономическата криза държави, увеличен дял на нерегламентираните плащания за значителен брой лечения и влошаване на достъпа до нови видове лекарства.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha