Петък, 26 Април 2024

Драгомир Дамянов: Аз съм човек на действието и оставам верен на убежденията си!

Драгомир Дамянов: Аз съм човек на действието и оставам верен на убежденията си!
Публикация   12:27     28 Окт, 2021 /     akcent.bg   /     697

  Обществото няма добро мнение за политиците. Всички са под общ знаменател, но трябва да се отсеят тези, които са кариеристи от тези, които искат да работят за благото на обществото, казва кандидатът за народен представител от СДС в коалицията ГЕРБ-СДС

  Драгомир Дамянов Драганов е роден през 1958 г. в град Бяла.

  Висшето си образование завършва в Икономически Университет, гр. Варна – „Управление на промишлеността“, магистър.

   Член е на СДС от 1990 г., областен председател на СДС от 2015 г. и член на НИС от 2006 г.

   Бил е заместник-кмет и изпълняващ длъжността кмет на община Бяла в периода от 1990 г. до 1995 г. От 2003 г. до 2007 г. е общински съветник в Община Две могили, а от 2007 г. до 2011 г. -  кмет на Общината. От 2019 г. до момента отново избран за общински съветник в Община Две могили.

  Успешен мениджър и предприемач в частния бизнес с утвърден, дългогодишен опит в областта на текстилната индустрия, хотелиерството и ресторантьорството, зали за спорт и здраве.

  Бил е президент на ФК „Бенковски“ - Бяла и ФК "Филип Тотю" -  Две могили, както и член на управителен съвет на ФК „Дунав“ Русе.

   Женен,  с две деца и двама внуци.

   -  Г-н Дамянов, бяхте изчезнал от публичното пространство и голямата политика за известен период от време… Какво Ви накара отново да се върнете „на бял кон“, както се казва – като кандидат за народен представител от ГЕРБ-СДС, както в кампанията за 46-то народно събрание, така и сега – на прага на 47-мото? Не е ли по-удобно креслото на един редови общински съветник, какъвто сте в момента в местния парламент на община Две могили?

    След мандата ми през 2011-та година като кмет на община Две могили, реших да се съсредоточа върху фирмените дела. През тези осем години освен развитието в шивашката дейност, развих и много други. Инвестирах повече от 3 млн. лева. Открих супермаркет за хранителни стоки, магазин за промишлени стоки. Направихме ресторант през 2013-та година, следващата година обособихме лятна градина към него, след това ритуална зала за сватби и тържества за 400 гости в Две могили. Това беше едно далновидно решение, във връзка с ограниченията и наредбите в последвалата Ковид епидемия. Вече има къде да се празнува и до 2019-та имаше много сватби. Открихме и плувен басейн с лятна градина и спортна площадка за мини футбол. През 2016-та година по европейски проект санирахме основната сграда на шивашкия цех за повече от 400 000 лева и я модернизирахме. Следващата година пуснахме в действие една агроаптека,а след това и хотелски стаи. Голяма част от населението ползват тези услуги. Освен това изградихме 4 фотоволтаични централи-всяка една по 30 kW, които функционират в момента. През 2019-та година открихме фитнес център със сауна, солариум, тенис на маса и всички уреди, необходими за допълнителни занимания за жителите на региона. В този период открихме и дискотека за младите хора, която за съжаление в момента не работи заради пандемията. И последно, през тази година завършваме цех за безалкохолни, алкохолни напитки и пакетирани изделия. Всичко това сме направили със собствени средства, без кредити. В продължение  на толкова години даваме хляб на над 100 семейства.

   -   Някой ще кажат, че Две могили се превръща в частен град…

   Това са инвестиции, които работят. Докато преди години тези сгради бяха изоставени, то сега са оживени, което е плюс и за голяма част от другите населени места. Това привлича повече млади хора в Две могили. Факт е, че когато има създадени  работни места в различни сфери и условия за младите хора да се развиват, те предпочитат живота и в по-малките населени места.

   -  Защо след толкова много работа в частния сектор се кандидатирате за народен представител?

    Винаги съм участвал в изборите с името си. Не съм използвал партиите, за да правя кариера и винаги съм се борил срещу партиите на статуквото, каквито са БСП, ДПС и ГЕРБ. Нито една от тези партии не е била мой поддръжник и съм бил много по-различен от останалите. Защото хората виждат какво си постигнал, надградил и как се отнасяш с тях.

   -  Сега обаче сте в една коалиция с ГЕРБ?

   Да, сега сме в една коалиция, такова е решението на партията, да се явим заедно. Ние сме лоялен партньор, ще си изпълним споразумението. Аз участвам от името на СДС и си правя самостоятелна кампания.

    И все пак защо осем години не се занимавахте активно с политика. И Вие ли като Иван Костов се обидихте на избирателите тогава, че не Ви избраха отново за кмет?

    В нашия мандат инвестирахме в Общината около 20 млн. лева, четири пъти повече от бюджета на Общината. След 2011-та година това не се случи. Винаги сме били новатори. Имам самочувствието, че съм бил в много страни и в Европа, и в Азия и в Африка и в Латинска Америка… Всичко положително, което съм видял, съм се стремял да го приложа на практика в Община Две могили.

   Избирателите приемат това като някаква даденост и мислят, че им се полага, но за да се осъществи се изисква огромна находчивост. Така например първи в Русенска област имахме спортна площадка с изкуствен терен, което бях видял в Испания и Германия. Но реално, когато участващ в много програми например в сферата на социалната политика - има 30 места за лични асистенти, кандидатите са 120 – тогава тези хора, които са отхвърлени имат личен мотив, че не са предпочетени, други, които са назначени - са недоволни от заплащането. Понякога излиза така, че е по-добре да не правиш нищо, отколкото да има недоволни. Аз не съм такъв човек. Аз съм човек на действието и оставам верен на убежденията си! Има и негативи, когато си във властта, разбира се. Обществото няма добро мнение за политиците като цяло, независимо кой какво прави. Всички са под общ знаменател, но трябва да се отсеят тези, които са кариеристи и тези, които искат да работят за благото на обществото.

    -   Вие от кои сте?

    В периода, в който изпълнявах длъжността кмет на Община Бяла, през 1996-та година се запознах с един чуждестранен инвеститор. Той ми сподели, че е милионер в марки в Германия и дори не си помисля да се кандидатира за общински съветник в страната си, учудвайки се, че аз правя кариера на политик. В западните държави политиците се кандидатират едва тогава, когато са си решили всички лични проблеми и отиват да помагат на обществото. Тук политиката я използват, за да си решават личните проблеми. Докато това не стане и в България, недоверието ще бъде все така ниско.

   -   Политиката като наркотик ли е, като вид пристрастяване. Според Вас има ли един вид самозабравяне, докато си на върха? И трудно ли се пада после от високо…

   Още Аристотел е казал, че владетелите имат власт и те са изкушени да я ползват за лични цели и изгоди. Важно е политиците да издържат това изкушение, за да може да имат дълга политическа кариера. Сами виждате, че думите на Аристотел са актуални и днес.

   -   Все по-често чуваме думата почтеност, напоследък и от устата на един нов политически лидер – Кирил Петков. В този смисъл Вие почтен политик ли сте?

   Аз не се смятам за покварен, защото почтеността е да практикуваш честен начин на живот и да спазваш  морално-етичните норми и принципи. Смятам, че в моя съзнателен живот не съм нарушил това правило. Спя спокойно, макар че един бизнесмен, който не е чиновник и се грижи за прехраната на над 100 семейства, понякога може да има и безсънни нощи…

   -   ГЕРБ закачиха на ревера си СДС като марка. От една страна сте сродни партии в ЕНП, от друга - синята идея през последните години беше доста позабравена. Това ли я „извади от нафталина“ образно казано, това ли възроди СДС?

   СДС е първата демократична партия след 1989 година. Беше съюз от множество демократични партии и действително, както казахте, е марка. Но за да реализираш идеите си, трябва да си във властта. Опитвахме се няколко пъти след 2005 година в различни коалиции, но не успявахме да прескочим 4-процентната бариера. А всяка партия си поставя за цел да участва в управлението. Не да участва на олимпийски принцип. Когато не си овластен, не можеш да помогнеш на хората, да решаваш реалните им проблеми. Можеш да даваш съвети, но реално нямаш лостовете да помагаш. И тогава Националния съвет на СДС по предложение на ЕНП взе решение да влезем в коалиция с сродна партия,  а именно ГЕРБ, за да защитаваме и реализираме нашите десни идеи. Да, ние сме емблемата на дясното пространство в България.

   -  Споменахте Вашия лидер - Румен Христов, който Ви подкрепи на предишните частични избори. Сега също стои зад кандидатурата Ви. Случайно ли е това, че и двамата имате връзка с едно и също село – Батишница?

   Нашият род – и на баща ми, и на майка ми рода, са преселници от еленския балкан след Руско-турската война от 1879 година и се наричат балканджии. Такъв е родът и на Румен Христов. Прабаба ми и всички роднини са погребани в Батишница. Имаме далечна родствена връзка, което не е тайна за никого. Но това не пречи по някои теми да имаме различни виждания, аз лично като част от Националния съвет бях против развалянето на Синята коалиция. Да, имаме и спорове. В крайна сметка затова сме демократична партия, да се чува гласът на всеки и да се взема най-доброто решение. 

   -   Вие сте роден в Бяла. Градът много се разви през последните години, факт. Но въпреки това за пътя-убиец Русе – Бяла все още няма решение. Ако бъдете избран за депутат ще се ангажирате ли с тази кауза и какво конкретно ще предприемете?

   Аз имам различно мнение. Още през 1991-а година се заговори за разтоварване на този път от автомобилния поток. Тогава като общинско ръководство дадохме идея да стане скоростен път и да се изградят 4 ленти. Трасето минава само през едно населено място - Волово, където има точно 11 необитаеми къщи и няма никаква причина да не се облекчи транспортният поток с четирилентов път. Това може да стане само в рамките на 1-2 години със средства от държавния бюджет, без европейски пари. Но до момента направиха само допълнителни ленти на Моисеевия и Беленския баир. Винаги съм лобирал за това, но не се случва, защото всяко едно правителство прави препроектиране по различни транспортни потоци и се усвоят едни средства за проектиране, а реализацията не се осъществява. Така стана и при последната версия: магистралата Русе - Велико Търново, чакаме европейско финансиране и не знам дали ще се случи. Имаме проблем с доизграждането на Автомагистрала „Хемус“ и докато тя не бъде завършена, няма да се направи и Русе – Търново. Но междувременно парите за проектиране са усвоени. Този път Русе – Бяла винаги ще се използва. В едно недалечно бъдеще няма пречка да се направи и магистралата. Сега обаче жертвите и пътните произшествия са ежедневни. Това е един от най-натоварените пътни участъци. И е задължение на правителството да вземе незабавно мерки. Трябва всички народни избраници да лобират за развитието на региона, без значение от коя партия са.

   -  Сега не сме ли свидетели на това?

   Сега голяма част от водачите са спуснати отгоре и когато бъдат избрани защитават интересите на дадената партия, а не на русенци!

   Всички си спомняме, че имаше едно добро решение -  Агенция „Митници“ да се премести в Русе, но се провали, затова трябва силно лоби. Няма гаранция и че Русе отново ще е център на Северен централен район. А това не трябва да се допуска. Спомняме си и един период, в който русенци пътуваха до Разградска област…

   В Парламента трябва да има местни хора, които да се прибират редовно през почивните дни в родния си край, а не да стоят на жълтите павета и да нямат представа от проблемите на региона. Затова нямаме лоби - как да лобираш като не си свързан с Русе?! Аз лично няма да се съобразявам с партийни повели, които са извън интересите на региона. В този смисъл листата на ГЕРБ-СДС този път е много добра - има представители на различни общини.

   -   Избройте три основни проблема на Русенска област, с които се ангажирате и ще се заемете в парламента…

   Един от основните проблеми, които трябва да бъдат решени, е свързан с инфраструктурата, с междуселищната свързаност - трети и четвърти клас пътища. В много други държави, в които съм бил, тези пътища се поддържат от Областта, а не са поверени на общините. У нас има много куриозни случаи – ремонтират един път, остават 200-300 метра да бъде завършен, но понеже е в рамките на друга община и стои недовършен. Затова трябва Областна управа да се занимава с транспортната свързаност. Тогава и парите ще идват от държавата, а не да се преразпределят на общините, които нямат необходимия ресурс и накрая, който има по-големи протекции и лоби, той се възползва.

   Също така голяма част от населените места в общините нямат редовен обществен транспорт. Това също трябва да е задължение на държавата и да се вземат конкретни мерки, а не да се хвърля проблема на общините. Защото хората от малките населени места сега не могат да отидат на лекар, зъболекар, да стигнат до аптека и т. н. Групират се с частни коли, за да си решат проблемите, често свързани със здравето. В тази връзка е необходимо да се промени законодателството, тъй като населението е намаляло на места и линиите трябва да се дотират.

    Да не забравяме, че икономическа криза и инфлацията настъпват. Аз съм в реалния бизнес и виждам, че хората искат да си купят дърва и въглища – няма на пазара. Има държавен резерв, има хранителни продукти, които многократно се увеличават, винаги може да се реагира своевременно, да има продукти, които да облекчат или да намалят напрежението на пазара. Но това служебно правителство не знам защо бездейства за тези важни проблеми за обществото. Да не говорим за ел.енергията… Като собственик плащам два пъти и половина повече ел.енергия, отколкото за същия период миналата година, а договорите с нашите контрагенти са сключени преди година и партньорите ни от чужбина не се вълнуват от нашите вътрешни проблеми в държавата. Тя трябва своевременно да се намеси, защото една помощ е ефективна, когато е навременна. А не – от умрял писмо да чакаш, както гласи една стара българска поговорка. След като фалираш, няма смисъл да те подпомагат. Държавата трябва да е регулатор на енергийната борса и да ограничи или направи марж на печалбата – 5% да кажем, а разликата да влиза във фонд за подпомагане на домакинствата, на бизнеса, а не 10-20 големи фирми да натрупват свръхпечалби и да ликвидират малкия и средния бизнес.

   -   Опитът, който сте натрупал в политиката от 1990-та година насам, дава ли Ви самочувствие да смятате, че Вие сте човекът на русенци в парламента и защо?

   Във времето, когато съм бил кмет, а и в бизнеса, съм се убедил, че един ръководител трябва да може да казва: Не. Докато днешните политици много често увъртат. Аз съм конкретен и директен. Това, което не е по силите ми, не мога да поема ангажимент. Но това, което съм поел като ангажимент – работя, докато стане. Затова призовавам русенци да ме подкрепят като гласуват с номер 32 и преференция 105!

         Купуването и продаването на гласове е престъпление



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha