Четвъртък, 25 Април 2024

Нова партия, нов обрат

Нова партия, нов обрат
Публикация   08:57     17 Септ, 2021 /     Румяна Червенкова, Ани Коджаиванова    /     313

Политическият проект на Кирил Петков и Асен Василев може да пренареди силите в следващия парламент, въпросът е дали ще увеличи потенциала му за промяна

   Който и каквито сметки да си е правил по отношение на маратона с изборите през тази година, изглежда, че след всяка премината отсечка шестте формации от последните два парламента се оказват в изходна позиция с неясна перспектива за резултата си на финала.

   Продължилото над десетилетие господстващо положение в политическия живот беше хакнато по различни начини, като след два вота и два провала да се сформира редовно правителство ситуацията отново е на кантар за силите на "промяната" и на "статуквото".

   Две основни събития бяха в основата и поддържането на изборната интрига от април досега - бурното нахлуване в политиката на партията на Слави Трифонов, която детронира ГЕРБ от първото място, и назначеното от президента Румен Радев служебно правителство, което започна да демонтира ключови елементи от модела, по който се управляваше държавата. И докато през изминалите месеци "Има такъв народ" затъваше в неяснота от коя страна на барикадата е по линията на промяната и статуквото, от служебното правителство се роди нов политически проект, свързан с протестната енергия на 2020 г. С мотото "Промяната продължава" той на свой ред е напът да размести през ноември класирането, с което основните формации влязоха в парламента на предсрочните избори през юли.

           Подкрепа отляво и отдясно

   Излизането на довчерашните служебни министри Кирил Петков и Асен Василев на политическия терен беше в голяма степен очаквано. Въпреки че заради постовете се въздържаха от преки отговори по темата, двамата дадоха достатъчно сигнали, че след като приключат ангажиментите си в правителството, ще останат в политическия живот на страната "по един или друг начин". Заедно с решението да се явят на следващите избори самостоятелно двамата инициатори на проекта позиционират ясно бъдещата си формация сред "силите на промяната" и на антистатукво. Това ще зависи и от структурата на прогнозирания отлив на гласове от други партии, включително от протестните. Според представеното в понеделник проучване на "Алфа рисърч" за предаването "Референдум на БНТ" - най-голям дял от гласувалите за "Има такъв народ" и "Изправи се! Ние идваме" (почти половината) посочват, че на предстоящите избори няма да повторят вота си за същата формация. Данните бяха приети и като знак, че партията на Трифонов и коалицията около Мая Манолова може да са сред основните губещи от появата на новия проект.

   По около 20% от гласувалите и за останалите четири политически сили в приключилото в сряда 46-о НС са заявили, че на 14 ноември няма да направят същия избор.

    Въпреки че все още няма огласени социологически проучвания за предстоящите избори, включващи новата партия на Петков и Василев, анализатори прогнозират, че сред по-силно засегнатите от появата й ще е и БСП. Това опасение проличава и от враждебните коментари в последните дни от представители на левицата срещу проекта на Петков и Василев, които привиждат роля на президента в създаването му. През седмицата Корнелия Нинова почти "заплаши" Румен Радев с ревизия на огласената от Националния съвет преди месеци подкрепа за кандидатурата му за втори мандат и възможността БСП да издигне свой кандидат-президент. И в същото време уточни, че структурите на партията "си харесват Радев и Йотова".

    Самият Радев отговори на атаките с думите: "Що се касае до тревогите на левите хора, които се опасяват да не бъде предадена тяхната надежда - не аз съм човекът, който ще ви предаде. За себе си гарантирам." А за политическия проект на досегашните си министри допълни, че "ако искат да бъдат полезни за обществото, те не трябва да създават просто поредната партия, а да следват една по-широка философия, отворена към цялото общество".

           С прагматични валенции

   Кирил Петков и Асен Василев, които отхвърлят внушенията, че правят "президентска партия", бягат от идеологическа окраска на проекта си по традиционната линия ляво и дясно. Заявката им за изчистване на държавата от корупцията и прилагане на прагматичен подход в управлението отговаря на широката обществена симпатия, която привлякоха с действията си като министри на икономиката и на финансите. Според наблюдатели тя идва по няколко линии:

  • От една страна, двамата се позиционират в една до голяма степен останала незаета ниша в България - тази на по-младото поколение либерални политици с модерни ценности, които могат да бъдат припознати от съответните либерални градски прослойки. Тук именно биха се конкурирали с "Демократична България" и рискът за демократичното обединение е немалка част от новоспечелените й избиратели (в изследването на "Маркет линкс" от края на август ДБ се нареди като втора политическа сила след ГЕРБ) да преминат към проекта на Петков и Василев, а обединението да се свие обратно до електоралното си ядро. Според анализатори обаче ползите от създаването на самостоятелна партия на досегашните служебни министри, която се очаква да привлече по-широк и по-различен електорат от този на "Демократична България", биха били повече от гледна точка на разположението на силите в бъдещия парламент и търсенето на съюзници за сформиране на мнозинство.
  • От друга страна, въпреки че излизат от средите на бизнеса, те спечелиха силни симпатии сред по-уязвимите слоеве, част от които са смятани досега за традиционна електорална крепост на левицата. Философията на Кирил Петков и Асен Василев игнорира идеологическите комплекси и за разлика от наложената консервативна линия стъпва на разбирането, че повишаването на социалните разходи е възможно, ако се подобри събираемостта на държавните вземания и се запушат едрите "течове". Именно разкритията за разпределяне на големи финансови ресурси на тъмно през държавни фирми са в основата на популярността, която Кирил Петков набра като министър на икономиката.

    Успешното участие на двамата в служебния кабинет на президента до някаква степен прехвърля към тях и симпатии от привържениците на Радев.

                    На ход е реалността

   Така според някои анализатори в най-широкия си и нерафиниран вид нагласите за подкрепа на политическия проект на Петков и Василев могат да достигат до 30-35%, но в ситуация на реални избори най-вероятно биха получили около 15% от гласовете.

   Източник: Капитал

Социолозите обръщат внимание, че би било грешка личните рейтинги да се приравнят автоматично с електорална подкрепа, тъй като на самите избори ще бъдат намесени и други фактори. При практическия недостиг на време за регистрация на собствена партия важни ще бъдат въпросите с регистрацията на коя или кои партии ще участват във вота, кои ще са кандидат-депутатите, какви конкретни цели и политики ще предложат като управленска програма.

   Обвиняваният отсега в "партиен канибализъм" проект на Петков и Василев също е изправен пред неизвестни, характерни за всяка формация без ясно и твърдо ядро. Така например опровергаването на спекулациите, че са президентска партия, може да им коства загуба на част от потенциалната подкрепа от симпатизантите на Радев.

    Преди третите избори за годината основните политически играчи отново са с неясна перспектива за резултата си на финала.

               Ефектът за политиката

   Най-малко засегнати от появата на новата формация за предстоящите избори се очертават ГЕРБ и ДПС - с изпиления вече до ядрото си електорат на партията на Борисов и невлияещия се от никакви външни фактори електорат на ДПС. В същото време по някакви по-дългосрочни и по-дълбоки причини двете олицетворяващи модела на статуквото партии изглеждат най-притеснени. По всяка вероятност - от трайно намалялото им влияние въпреки впрегнатата за целите им пропагандна машина. Двата безплодни парламента отчасти обезсилиха "силите на промяната", но не върнаха на ГЕРБ и ДПС контролния пакет върху политическите развития. Основният инструмент в него - главният прокурор, все повече губи тежест. Към момента не изглежда да има време и за нови сценарии, затова може да се очаква, че битките, които предстоят, ще се водят без маски. Включването на Петков и Василев ще ускори падането им.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha