Вторник, 16 Април 2024

Драматична победа на България над Чехия в епичен двубой а Евроволей 2021

Публикация   20:43     05 Септ, 2021 /     akcent.bg   /     827

България изигра един отличен първи гейм, в който всичко в играта ни се получаваше и го спечели по безапелационен начин с 25:10. След това обаче започна силна игра за домакините от Чехия, както е много неубедителни изяви на българските волейболисти. Домакините спечелиха втората и третата част. В 4-ия гейм всичко вървеше отново към успех на чехите, които поведоха убедително с 15:10 и 20:16. При 20:23 Тодор Скримов заби 3 поредни аса и България изравни при 23:23. Три поредни успешни атаки на Мартин Атанасов по диагонала от зона 4 донесоха успеха на България в 4-ия гейм с 26:24. В тайбрека българските волейболисти с 8:5 и съумяха да го затворят с 15:11, а с това да спечелят и двубоя с 3:2 гейма.

В понеделник България ще играе срещу Италия от 16,45 часа в третия си мач от шампионата на Стария континент. По-късно тази вечер "адзурите" ще се изправят срещу Черна гора.

Двубоят бе излъчен у нас по MAX Sport 1 HD.

Така българските волейболисти добавиха 2 точки в актива си, като заемат първата позиция във временното класиране с 5 точки преди изиграването на втория мач за деня - между Италия и Черна гора.

Цветан Соколов

Българските волейболисти поведоха с 2:0 в началото на двубоя след 2 грешки на чехите. Единичен блок на Алекс Грозданов срещу атака на Ян Хадрава - 3:0. Тройна българска блокада направи резултата 4:1. Нова българска успешна двойна блокада на Тодор Скримов и Алекс Грозданов - 5:1. Иржи Новак взе прекъсване за Чехия. Два поредни аса на Мартин Атанасов и България дръпна със 7:1. Светкавична атака на Алекс Грозданов през центъра - 8:2. Тошко Скримов атакува по правата от зона 4 и националите поведоха с 10:2. Иржи Нова побърза да вземе второто си прекъсване в гейма. Единичен блок на Светослав Гоцев - 12:3. Георги Сеганов пусна технично топката в полето на Чехия за 13:3. Успешна атака на Мартин Атанасов от зона 4 - 15:5. Цветан Соколов атакува по блокадата за 17:8. Блокада на Алекс Грозданов донесе 18:8. Нова блокада на Алекс Грозданов и 19:8. Нов единичен блок на Алекс Грозданов - 22:9. И поредна блокада на Алекс Грозданов (6-а) - 23:9.

Втората част започна равностойно. Тодор Скримов атакува успешно за 4:4. Мартин Атанасов атакува от зона 4 за 6:6. Пайп на Тодор Скримов изведе България напред със 7:6. Ян Хадрава успя да изведе Чехия напред с 11:8. Мартин Атанасов намали до 10:11. Нова успешна атака на Мартин Атанасов и 12:13. Алекс Грозданов атакува остра в центъра за 14:15. Цветан Соколов се пребори с двойната блокада за 15:16. Светослав Гоцев атакува през центъра за 16:17.  Цветан Соколов отигра много трудна топка в атака - 17:18. Нова успешна атака на Цветан Соколов от зона 2 - 18:19. Стефан Чавдаров влезе в игра. Ян Галабов атакува успешно и Чехия поведе с 20:18. Мартин Атанасов намали до 20:21. България изравни при 21:21, след като тройната ни блокада спря чешка така. Чехия стигна до геймбол при 24:22. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува в аут и Чехия спечели втората част с 25:23.

АлексЧехия поведе с 5 точки в началото на третата част с 11:6 след атака на Оливер Седлачек. България намали до 9:11. Алекс Грозданов с блестяща така намали до 10:12. Ян Хадрава даде аванс от 4 точки на Чехия при 14:10. При 14:18 Силвано Пранди взе прекъсване за България. Ас на Лукаш Васина и 22:15 за Чехия. Аспарух Аспарухов замени Тодор Скримов, а малко по-рано Велизар Чернокожев замени Цветан Соколов, а Владимир Стангов Георги Сеганов. Блокада на Алекс Грозданов - 17:23. Велизар Чернокожев намали до 18:24. Чехия спечели третата част с 25:18.

След  прекъсване  Силвано Пранди върна състава Георги Сеганов, Цветан Соколов и Тодор Скримов в началото на 4-ата част, но Николай Колев остана в състава. Чехия поведе със 7:4. Троен български блок намали резултата до 6:7. Ян Хадрава атакува по блокадата  за 8:6 за Чехия. При 8:12 Силвано Пранди взе прекъсване за България. Лукаш Васина даде 5 точки аванс на Чехия при 15:10. Двоен български блок - 11:15. Нова българска блокада срещу атака на Ян Хадрава - 13:15. Иржи Новак взе прекъсване за Чехия. Цветан Соколов намали до 14:16. Мощна така на Мартин Атанасов от зона 4 по диагонала и 15:17. Троен български блок сведе разликата само до една точка при 16:17. Адам Зайчик спря атака на Цветан Соколов и Чехия поведе с 20:16. Силвано Пранди взе второто си прекъсване в 4-ия гейм. Мартин Атанасов атакува успешно по диагонала от зона2 за 17:20. Цветан Соколов намали до 18:21. Ян Хадрава атакува успешно за 23:19. Цветан Соколов намали до 20:23. Ас на Тодор Скримов върна малко надеждите на България - 21:23. Иржи Новак взе прекъсване за Чехия. Втори пореден ас на Тодор Скримов - 22:23. Трети пореден ас на Тодор Скримов доведе до равенство при 23:23. Ян Хадрава се справи с двойната ни блокада и изведе Чехия до мачбол при 24:23. Мартин Атанасов изравни при 24:24 с мощна атака по диагонала от зона 4. Мартин Атанасов отново атакува успешно от зона 4 със 109 км/ч и 25:24. Трета поредна успешна атака на Мартин Атанасов и България спечели 4-ата част с 26:24.

Мартин Атанасов

Тайбрекът започна равностойно. Николай Колев атакува успешно за 3:3. Мартни Атанасов атакува успешно от зона 4 по диагонала за 4:3. Ян Хадрава атакува в аут - 5:3. Иржи Новак взе прекъсване за Чехия. Перфектна атака на Мартин Атанасов по диагонала от зона 4 за 7:5. Цветан Соколов атакува успешно по правата от зона 2 за 8:5. Троен български блок даде преднина на националите от 10:6. Иржи Новак взе прекъсване за Чехия. Домакините намалиха до 8:10 и Силвано Пранди взе прекъсване. Михал Фингер намали до 9:10. Тодор Скримов атакува успешно от зона 4 за 11:9. Нова успешна така на Тодор Скримов и България поведе с 12:9. Перфектен пайп на Мартин Атанасов - 13:10. Единична блокада на Николай Колев изведе България до мачбол при 14:10. Лукаш Васина би сервис в мрежата и България спечели тайбрека с 15:11 и мача с 3:2 гейма.

Най-резултатен в двубоя стана Мартин Атанасов с 31 точки (3 аса, 5 блока 64%, ефективност в атака, 50% перфектно и 56% позитивно посрещане - + 25). Цветан Соколов (2 блока 50%, ефективност в атака - +9) и Тодор Скримов (4 аса, 2 блока, 48% ефективност в атака, 27% перфектно и 53% позитивно посрещане - +14) добавиха по 17 точки.

Източник: Спортал