Четвъртък, 28 Март 2024

Осем гола, обрати и продължения - Испания би Хърватия в мач за историята

Публикация   07:45     29 Юни, 2021 /     akcent.bg   /     601

Иберийците минаха през автогол и трудни моменти.

Това е мачът на Европейското досега: Хърватия - Испания 3:5 в осминафинал-спектакъл на стадион "Паркен" в Копенхаген.

Испания мина през автогол, поведе с 3:1, стигна се до 3:3 в края на редовното време, а в първото продължение "Ла роха" заби победни голове, след като на свой ред едва не допусна пълен обрат.

Иберийците са на четвъртфинал. Хърватите заслужават аплаузи. За такова отпадане биха мечтали мнозина.

Двубоят приличаше на престрелка в уестърн, предложи зрелищен футбол, интересно надиграване между отбори с различни философии и страхотно развитие. Двата тима винаги изнасят големи мачове, така бе и днес.

В 20-ата минута, противно на логиката, хърватите поведоха, без да са отправили удар във вратата. Педри върна лошо топката към вратаря си Унай Симон, който не успя да я спре и видя как влиза в мрежата му - 1:0. Автоголът е записан на младия футболист на "Барселона", но по-голям е гафът на стража, който може би подцени ситуацията.

А малко преди това Коке пропусна от чиста позиция. Както и Алваро Мората, който от идеална ситуация уцели с глава ръката на Домагой Вида. Не е ясно защо в тази ситуация не бе отсъдена дузпа, макар че Вида бе много близо до нападателя и нямаше как да реагира.

Куриозният автогол направи мача по-интересен, тъй като даде увереност на "ватрените", а "Ла роха" започна да атакува още по-масирано. В 23-тата Влашич имаше възможност за 2:0, но пропусна след пробив отдясно.

В 38-ата Испания закономерно изравни при продължителна обсада и удар на Гая, отразен от Ливакович. При добавката Пабло Сарабия не сгреши - 1:1.

Тимът на Луис Енрике потърси пълния обрат още до почивката.

Той дойде малко след това, а голмайсторът бе неочакван, но най-вече ситуацията. Феран Торес центрира отлично и крайният бранител Сесар Аспиликуета, който не е сред най-високите, направи 2:1.

Хърватите опитаха да отговорят, но по-отворената им игра донесе нов гол за Испания, забит този път от Феран Торес след много наивна грешка в отбраната - 3:1 в 77-ата.

Все пак духът на "ватрените" не падна. В 85-ата Оршич прокара топката зад голлинията, а че това е факт показа технологията на голлинията. Надежда за световните вицешампиони.

Те си заслужиха правото на финален щурм. Имаха на разположение 6 минути добавено време. Но още във 2-ата Пашалич оползотвори великолепно центриране на Оршич - 3:3! Какъв мач!

И двамата голмайстори за 3:2 и 3:3 влязоха от скамейката.

А в първото продължение наелектризираният хърватски отбор взе да настъпва. Оршич отправи опасен удар, но големият пропуск е на Пашалич, а в тази ситуация Унай Симон изкупи греха си.

И всичко бързо се промени. В 100-ата минута Алваро Мората най-накрая затвори устите на критиците си с поразяващ удар с левия крак - 4:3. След около 180 секунди Оярсабал пак направи разликата от два гола - 5:3. Балканците опитаха отново, но този път не съумяха. В епилога нямаха сили. А във второто продължение можеха да паднат още голове, нямаше щадене.