Събота, 20 Април 2024

“Дунав 8806“ докосва титлата след успех в Бургас

Публикация   19:49     27 Апр, 2012 /     akcent.bg   /     439

„Сините феи“ обърнаха финалната серия на 2:1 победи със 77:75 срещу „Нефтохимик 2010“

Баскетболистките на „Дунав 8806“ успяха да обърнат развоя на серията от финалния плейоф в НБЛ при жените. След загубата в първата среща в Русе в събота и убедителната победа с 29 точки разлика ден по-късно отново в залата в квартал „Здравец“, момичетата на Георги Божков се хвърлиха със сериозен заряд и стигнаха до заслужен успех в мач номер 3 от серията. „Сините феи“ поведоха още в началото, като след 10 минути игра таблото показваше 24:13 в тяхна полза. През втората част домакините успяха да се доближат до „дунавки“, като разликата варираше между 4 и 6 точки за 47:41 за русенки на почивката.

След подновяването на играта двата отбора си размениха по няколко силни серии и баскетболистките на Петко Маринов запазиха минимално изоставане от 5 точки в 30-та минута. Катерина Дорогобузова и Мария Желязкова от „Нефтохимик 2010“ натрупаха по 4 лични нарушения рано в мача, но и двете успяха да се опазят и играха до края. Междувременно в игра се включи Зорница Костова, която макар и ходом разпределяше като истински капитан и плеймейкър атаките на своя тим. Въпреки това през последната четвърт резултатът дори бе изравнен. 3 минути и 10 секунди преди края Олга Дубровина изравни за 72:72. Изключителната Христина Минкова обаче бе без конкуренция при борбата под двата коша, а Виолина Кочева наказа съперника със снайперистка стрелба от тройката. Не мина и без задължителните инфарктни последни секунди. При 77:75 за „Дунав 8806“ Ейдриен Джонсън бе фаулирана и получи право да изпълни два наказателни удара. Очакваше се именно реализатор номер 1 от редовния сезон на русенския отбор да не се поддаде на емоциите, но и малко по-рано в мача тя бе провокирана от няколко по-твърди и груби нарушения срещу нея и това явно се оказа решаващо. Младата американка пропусна и двете си стрелби от линията, топката попадна у Катерина Дорогобузова, която премина през цялото игрище и стреля от удобна позиция в полето на гостите, но пропусна. Така всичко във финалната серия се обърна и вече „Дунав 8806“ е с предимство и само на победа от шампионската купа и златните медали в НБЛ.

След силно първо полувреме най-добра за победителките бе Ейдриен Джонсън с 32 точки и 9 борби. Христина Минкова направи дабъл дабъл от 17 точки и 14 борби, а Виолина Кочева бе безгрешна в стрелбата с три тройки и един опит от 2 точки за своите 11 в мача. Александра Кънчева вкара 6 важни точки, а въпреки, че Шарел Алън нямаше много късмет в стрелбата и завърши с 4 точки, направи 4 завършващи подавания и овладя 9 борби. За домакините силно игра Катерина Дорогобузова, която завърши с 31 точки и 7 борби. Олга Дубровина добави 13 и 6, а 11 точки отбеляза Мария Желязкова.

Четвъртият мач в серията е в петък вечерта. В случай, че победи - „Дунав 8806“ ще бъде коронован за шампион на НБЛ при жените, ако пък не успее – всичко ще се реши в пети мач в клокочещия вулкан в квартал „Здравец“, който ще избухне за пореден път в понеделник от 17:30.