България изгуби от Италия с 0:2 след спорно съдийство

Публикация   06:15     29 Март, 2021 /     akcent.bg   /     955

България се раздаде, но този път Италия си тръгна щастлива от София

Националният отбор на България отстъпи с 0:2 на Италия във втората си световна квалификация. Андреа Белоти даде аванс на гостите след много спорна дузпа в 43-ата минута, а резервата Мануел Локатели удвои в 82-ата минута. "Лъвовете" пък бяха ощетени в 56-ата минута, когато спокойно можеха да получат дузпа за игра с ръка на Сенси. Поражението е първо в историята на родния футбол от "Скуадра адзура" на наш терен, след като в предишните шест визити на италианците имахме две победи и четири равенства.

Селекцията на Ясен Петров показа коренно различно лице от това срещу Швейцария, като затрудни сериозно своя противник в голяма част от мача. Националите този път бяха прибрани и не оставяха пространства на звездите на Роберто Манчини, които нямат загуба от септември 2018 година. Така България остана без спечелена точка от двете си домакинства срещу фаворитите в група "С" на зона "УЕФА". Един от най-силните отбори на планетата пък вече има пълен актив от шест точки по пътя към Катар 2022.

Представителният тим на България остана без победа в официален мач от ноември 2019 година, а в последните 24 срещи има едва две победи и цели 39 допуснати гола. Пораженията в този период пък са цели 15. На другия полюс са "адзурите", които вече 24 мача нямат поражение, а в тях са допуснали само девет попадения, а в последните девет мача едва един път някои се е разписал срещу тях.

Селекционерът Петров направи шест промени сред титулярите от загубата с 1:3 от Швейцария преди няколко дни. Той заложи на подвизаващите се в Серия “А” Андрей Гълъбинов и Валентин Антов, както и на игралия пет сезона в Палермо Ивайло Чочев. Освен тях дебют от първата минута направиха Момчил Цветанов и Петър Витанов, а Спас Делев се завърна в стартовия състав. Те замениха Петър Занев, Страхил Попов, Георги Йомов, Кристиан Малинов, Димитър Илиев и Кирил Десподов, който отпадна за мача.

Вратар отново бе Пламен Илиев. Тримата в защита бяха Васил Божиков, Валентин Антов и Даниел Димов. Сисиньо и Момчил Цветанов бяха халф-бекове. Георги Костадинов, Ивайло Чочев и Петър Витанов действаха в средата на терена, а Делев и Андрей Гълъбинов бяха нападателите.

Роберто Манчини също направи шест промени от успеха с 2:0 над Северна Ирландия. Спинацола, Ачерби, Барела, Сенси, Киеза и Белоти замениха Емерсон, Киелини, Локатели, Палегрини, Беради и Имобиле. Останалите титуляри бяха Джанлуиджи Донарума, Александро Лоренци, Леонардо Бонучи, Марко Верати и Лоренцо Инсиние.

Джанлуиджи Донарума бе под рамката и пред него в защита  действаха Алесандро Флоренци, Леонардо Бонучи, Франческо Ачерби и Леонардо Спинацола. Николо Барела, Стефано Сенси, Марко Верати движеха играта в центъра на терена, а Федерико Киеза, Андреа Белоти и Лоренцо Инсиние си партнираха в предни позиции.

В 7-ата минута грешка в отбраната на българите доведе до бърза контраатака за гостите. Сисиньо неволно изведе Киеза, който бе спрян от Божиков и Димов, а италианците искаха 11-метров наказателен удар.
Белоти пропусна в 9-ата минута, като стреля в аут от няколко метра, но извърши и фаул в нападение.  Сенси пробва удар извън целта в 14-ата минута, а при следваща атака Киеза не бе намерен пред Илиев.

В 20-ата минута хубава атака на България създаде напрежение пред вратата на Донарума, но подаването на Делев не успя да намери негов съотборник. Постепенно гостите упражниха траен контрол над топката и играта се водеше в половината на домакините. Гълъбинов тормозеше своя пазач Ачерби и всеки път успяваше да даде глътка въздух на съотборниците си, като задържаше топката далеч от вратата на Илиев.

В 32-ата минута активният Спинацола намери Инсиние, който бе блокиран от Костадинов. Добре прибраният състав на България не оставяше пространства на италианците, чиито удари бяха винаги блокирани. Това започна да изнервя гостите, които трудно достигаха до пространства.

49 България - Италия

Глупав фаул на Сисиньо обаче промени нещата. Бразилецът фаулира противник, но не остана пред топката, а тръгна да се връща в своята зона, което позволи на Инсиние да получи топката в празно пространство. Капитанът на Наполи изведе Белоти, който падна на земята след много лек контакт с Димов. Реферът Славко Винчич показа бялата точка, давайки пресилена дузпа в полза на четирикратните шампиони на света. Първо Инсиние взе топката, но след това я предостави на Белоти, който реализира и даде аванс на италианците.

Българинът с най-много мачове в калчото Валери Божинов и звездата на Рома Стефан Ел Шаарауи, който бе извън групата за мача, си поговориха между двете полувременна в ложата.

На почивката Карагарен замени Сисиньо. Родните национали продължиха да играят прибрано и да разчитат на контраатака. Именно при една такава в 55-ата минута реферът Винчич показа двоен стандарт и не отсъди дузпа за "лъвовете". Гълъбинов намери Делев, който изведе Карагарен. Последният центрира, но топката рикошира в лявата ръка на Сенси, който се хвърли на шпагат, за да спре центрирането. Щабът на "трикольорите" и играчите на България поискаха дузпа, която можеше и да бъде отсъдена.

Такава не бе свирена, а при продължението на атаката Донарума със страхотно спасяване парира изстрел на Карагарен от пет метра. Дори да се беше разписал обаче попадението щеше да бъде отменено поради засада.

Няколко минути по-късно Антов изрита Белоти в наказателното поле, след като бе парирал неговия изстрел. Този път от скамейката на Италия искаха с основание дузпа, но съдията отново остана безмълвен.

Малинов замени Костадинов, а Локатели и Ди Лоренцо влязоха вместо Сенси и Флоренци. При бърза контраатака в 71-ата минута Белоти удари греда. Таранът прехвърли Илиев, но топката срещна левия страничен стълб, а при добавката звездата на Торино прати топката високо над вратата. Спас Делев не успя да се възползва от подаване отдясно. Атанас Илиев влезе на негово място, а Чиро Имобиле и Бернардески също се появиха на терена.

Хубав гол на Локатели в 82-ата минута реши мача. Играчът на Сасуоло бе оставен да стреля в наказателното поле и с техничен изстрел не остави шансове на Пламен Илиев. Малко по-късно Имобиле изпусна сам срещу Илиев, който изби. В даденото продължение родният вратар  отново показа добър рефлекс и пак спря носителя на "Златната обувка" за 2020 година.

След няколко дни България гостува на Северна Ирландия, където ще се опита да спечели първи точки в тази кампания.

Това бе 20-ият сблъсък в историята между България и Италия. Досега "Адзурите" имат сериозно предимство от 11 победи, 7 равенства и само 2 загуби. Интересното е, че последната среща между двата отбора бе точно преди 6 години, отново на 28 март в евроквалификация. Тогава при дебюта на Ивайло Петев “лъвовете" направиха равен 2:2, като дори водеха до 84-ата минута.

Световна квалификация, група "С":

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ

0:2
 0:1 Белоти (43-д)
 0:2 Локатели (82)

БЪЛГАРИЯ: 23. Пламен Илиев, 14. Даниел Димов, 4. Валентин Антов, 15. Васил Божиков, 6. Сисиньо (46 - 11. Бирсент Карагарен), 18. Ивайло Чочев,  7. Георги Костадинов (62 -16. Кристиян Малинов), 5. Петър Витанов (88 - 22. Мартин Райнов), 21. Момчил Цветанов, 10. Спас Делев (78 - 19. Атанас  Илиев), 9. Андрей Гълъбинов

ИТАЛИЯ: 21. Джанлуиджи Донарума, 4. Спинацола, 15. Ачерби, 19. Бонучи, 16. Алесандро Флоренци (68- 2. Ди Лоренцо), 6. Марко Верати (87 -  8.Песина), 12. Стефано Сенси (68 - 5. Локатели), 18. Николо Барела, 10. Лоренцо Инсиние, 9. Андреа Белоти (75 - 17. Чиро Имобиле), 22. Федерико  Киеза ( 76 - 20. Федерико Бернардески)

Източник: Спортал