Петък, 26 Април 2024

Стоманата: най-рециклираният материал в Европа

 Стоманата: най-рециклираният материал в Европа
Публикация   09:21     22 Март, 2021 /     akcent.bg   /     488

   Всички индустрии полагат усилия да рециклират и използват повторно материалите, на които разчитат в производствените си процеси. Оказва се, че стоманата е е най-рециклираният материал в Европа. Трябва само да погледнете цифрите, за да се уверите в това. Според статистиката на Асоциацията на европейските производители на стомана за опаковане (Apeal) през 2018 г., последната година, в която са правени подобни измервания, стоманата води в класацията пред продукти като стъкло или алуминий, пише elconfidencial.es

   Цялата рециклирана стомана през 2018 г. позволи да се избегнат емисиите на четири милиона тона CO2, еквивалентно на премахването на 870 000 коли от пътя в рамките на една година. Според официални източници Испания рециклира 85,4% от стоманата, която произвежда. Това я поставя на осма позиция на континентално ниво, но все още зад Нидерландия (97,3%) или Дания (94,8%), и по-напред от големите сили като Италия (77,5%) или Обединеното кралство (73,5%). 

   Какво се прави с рециклираната стомана? Доклад на EuRIC разкрива, че в Европейския съюз строителството е секторът, който използва най-много рециклирана стомана, въпреки че като цяло повторната му употреба е доста разнообразна. Може да има стомана във влак, сграда, кухненски прибори или дори в Големия адронен колайдер (LHC), 80% от чиято инфраструктура е направена от стомана.

   Рециклирането на този материал е важно заради борбата в полза на кръговата икономика - тенденция, на която залагат все повече компании в сектора. Такъв е случаят с Celsa Group, водещата частна испанска стоманена група, която допринася за опазването на околната среда по два начина: избягване натрупването на отпадъци в депата и получаване на стоманени продукти без да се увреждат природните ресурси. 

   През 2019 г. над 90% от отпадъците, генерирани от групата при производството на стомана, са били оползотворени. Производственият им процес, основан на получаване на стомана чрез топене на скрап в електрически дъгови пещи има за цел да бъде ефективен от енергийна и екологична гледна точка. Чрез направата на стомана от скрап вместо необработена руда, тя намалява консумацията на енергия с почти 75%, консумацията на суровини с 90% и консумацията на вода с 40%. 

Източник: elconfidencial.es



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още