Сряда, 24 Април 2024

Русенския университет води на Земеделския колеж според Рейтинговата система на просветното министерство

Русенския университет води на Земеделския колеж според Рейтинговата система на просветното министерство
Публикация   14:54     05 Ноемв, 2010 /     Румен НИКОЛАЕВ   /     620

В колежа обаче са по-доволни от създадените контакти и приятелства

   Рейтинговата система за оценка на висшите училища вече е факт. По данни на просветното министерство най-добре на трудовия пазар се реализират студентите от Софийския университет и от Университета за национално и световно стопанство. По какви критерии още е направена класацията - Мария Савкова по темата:

В класацията са включени всички български университети без последния открит - Пернишкия. Те са класирани според критерии като учебен процес, научни изследвания, социално-битови условия, престиж и може би най-важното - реализация. Кандидат- студентите могат да видят в рейтингите по кои специалности впоследствие безработицата е най-ниска, а заплатата - най-висока. Класацията не сравнява университети, а професионални направления. Все пак като лидер се очертава Софийският университет, който води в почти всички специалности, които предлага. Близки резултати показва и УНСС.

Най-висока оценка получава икономиката в Американския университет в България. Право е най-добре да се учи в Алма Матер. Информатиката показва най-висок резултат също в СУ, а медицината - в Медицински университет в София. Всеки бъдещ кандидат-студент може да направи своя собствена класация. И да провери колко пари средно може да получава. Правистите в УНСС например взимат най-високи заплати, средно 1184 лева. При медиците безработицата е почти нулева, най-скъпо платени са медиците от Медицински университет - София: средно 1075 лева.

Едно сравнение на база Рейтинговата система на Просветното министерство показва например, че при специалността „Икономика” Русенския университет събира 50 точки срещу 40 на филиала на Земеделския колеж в Русе. По специалността си от РУ успяват да се реализират 12,76 на сто от завършилите срещу 5,42 на сто от ЗК. Студентите от колежа обаче имат 40 точки за участие в стажове срещу 4,7 на университета. Почти същото е положението и при специалността „Администрация и управление”. РУ води тук с 52 пункта срещу 41 на ЗКолеж. Съотношението  в процентите относно реализация специалността е 14,40  към 8,32 в полза на завършилите университета. Но пък студентите от ЗК признават, че именно тук са създали важни контакти и приятелства- 57, 05, докато в РУ този процент е почти 37.

      „Дори и най-силните университети имат слабости, които трябва да преодолеят. От средата на следващата година рейтинговата системата ще се превърне в механизъм за финансиране на университетите. Тези, които произвеждат трайно безработни ще получават по-малко пари, а отличниците - повече. Орязването на субсидиите няма да стане внезапно, а постепенно. Бизнесът определи рейтинговата система като катализатор в реформата на висшето образование.

              Порталът, на който може да се направи пълна справка, е  - http://rsvu.mon.bg/



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha