Вторник, 16 Април 2024

Европарите за българското земеделие: още две години от същото

Европарите за българското земеделие: още две години от същото
Публикация   17:45     03 Ян, 2021 /     akcent.bg   /     937

България ще получи 880 млн. евро по програмата за селските райони и ще продължи директните плащания и националните помощи

   Подпомагане по настоящите правила, но при нов, по-висок бюджет. Така ще изглеждат европейските фондове за земеделието през следващите две години, след като в края на декември окончателно бяха приети т.нар. преходни правила за Общата селскостопанска политика, които ще важат за 2021 и 2022 г. Преходния период се наложи заради зациклилите преговори за бъдещето на европейското финансиране за селско стопанство и по-конкретно идеите за "позеленяването" му, където не беше постигнат консенсус.

   За българските земеделци и животновъди това означава, че директните плащания не се променят в следващите две години, а програмата за развитие на селските райони (ПРСР) ще има общо 880 млн. евро, включително добавка от възстановителен фонд заради корона кризата. Според плана на земеделското министерство още през тази година трябва да бъдат отворени приеми по някои от най-атрактивните досега мерки от програмата - за инвестиции в стопанства, преработка, млади производители и други.

            Откъде идват новите 880 млн. евро

   От 2021 г. трябваше да започне новият програмен период в земеделието, но заради огромно изоставане в преговорите по общия европейски бюджет и правилата в самата земеделска политика се стигна до създаване на преходни правила, които ще важат временно.

   Около 680 млн. евро са заложени в самия бюджет на ПРСР, като по-голямата сума е предназначена за настоящата година. В публикувания в края на декември регламент за преходните правила в земеделието е посочено, че ЕС ще отпусне помощ на България по програмата - 344.6 млн. евро за 2021 г. и 282 млн. евро за 2022 г. Други около 200 млн. евро изцяло европейски средства пък ще влязат по линия на възстановителния инструмент "Следващо поколение" на ЕС, който отделя над 8 млрд. евро за държавите членки за борба с последствията от корона кризата в земеделието и селата. По него се предвижда по-голямата част от сумата за България - 142.1 млн. евро, да бъде отделена за 2022 г., а бюджетът за настоящата година е 59.7 млн. евро.

   Така още през тази година трябва да бъдат отворени приеми по някои от досега най-атрактивните схеми от програмата. Сред тях са двете големи схеми за инвестиции в земеделски стопанства и преработка на селскостопански продукти, както и подпомагане за млади и малки стопанства. На последния комитет по наблюдение на програмата, който се проведе преди коледните празници, бе взето решение да се насърчава подкрепата за т.нар. чувствителни сектори при проектите за земеделски стопанства и преработка, сред които биопроизводство, животновъдство, овощарство, става ясно от информация на агроведомството. А подкрепяните инвестиции ще бъдат свързани с дигитализация, автоматизиране на работните процеси, както и напояване и опазване на околната среда. Средства ще бъдат насочени и към схемата за насърчаване на биологичното земеделие.

Тагове : земеделие , пари ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha