Черна книга на правителственото разхищение в България

Черна книга на правителственото разхищение в България
Публикация   07:10     09 Дек, 2020 /     Петя Дюлгерова   /     546

Как по-ефективно биха могли да се изразходват публичните средства?

    Излизa на пазара нoвaтa „Чeрнa книгa нa прaвитeлcтвeнoтo рaзхищeниe“, която представя случаи на лошо похарчени пари на данъкоплатците, намек за корупция и нецелесъобразно усвоени средства от Европейския съюз. Книгата cлужи зa тoвa дa нaкaрa грaждaнитe дa изиcквaт oт инcтитуциитe oтчeтнocт и прoзрaчнocт. Това заяви Петя Дюлгерова, програмен директор във Фондация „Фридрих Науман“, която издава книгата, в предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки.

  Новото в книгата през тази година е, че са потърсени продължения на истории, разказани в предходни години. Те са представени в две форми – както с текстови статии, така и с видео истории.

   „Другата новост са анализите на Георги Ганев – икономист и програмен директор по икономически въпроси в Центъра за либерални стратегии в София. Под всеки материал той обобщава икономическия ефект от всяко едно пилеене на пари или всеки казус на разхищение, като предлага алтернативен начин за това как по-ефективно биха могли да се изразходват публичните средства“, коментира Дюлгерова.

  Според нея една от ползите на книгата е да накара българските граждани да изискват повече прозрачност и отчетност от страна на местните и държавните органи.

    „Това за нас е диалог с гражданите и е двупосочна комуникация. Засега няма реакция от държавните власти за предходните издания на книгата“.

  „Чeрнa книгa нa прaвитeлcтвeнoтo рaзхищeниe“ се разпространява безплатно. Всеки, който иска да се сдобие с нея може да я поръча през сайта, посветен на книгата или чрез нейната Facebook страница.

   Гостът каза още, че се планува подобна книга да излезе и през следващата година, като гражданите също могат да подават сигнали за нередности, които след това разследващи журналисти да проверят.

   

В „Свободата на избора” Милтън Фридман, един от най-влиятелните икономисти на ХХ век, по брилянтен начин изтъква причината за неефективността на държавните разходи по следния начин:
Когато харчите, Вие харчите или свои, или чужди пари; и ги харчите или в своя, или в чужда полза. Съчетаването на тези алтернативи дава четири възможни начина за харчене:

1. Харчите собствените си пари за себе си. Очевидно имате стимул и да икономисвате, и да получавате възможно най-голяма стойност за парите си.
2. Харчите собствените си пари за някой друг. Имате стимул да икономисвате, но не и стимул да получите възможно най-голяма стойност срещу парите си.
3. Харчите чужди пари за себе си. Нямате особен стимул да намалите цената, но имате силен стимул да получите стойността на парите си.
4. Харчите чужди пари за някой друг. Нямате стимул нито да икономисвате, нито да получите най-голяма стойност срещу парите си.

   Бюрократите харчат чуждите пари за някой друг. Единствената гаранция, че те ще изхарчат парите по най-полезния за бенефициента начин, е тяхната почтеност, освен ако не е въведена ясна система за контрол и отчетност. Същото се отнася и за политиците, които обикновено рискуват единствено да не бъдат преизбрани, ако с действията си не употребят парите на данъкоплатците по най-добрия начин. Трябва да бъде напомняно на гражданите, че всяка похарчена от държавата стотинка е именно техни пари. Те трябва да изискват отчетност и прозрачност на публичните разходи. Прозрачната информация не е нещо, което държавата и бюрокрацията трябва да им позволят – това е тяхно гражданско право.

   Тази книга е предназначена да припомня огромната роля на гражданския контрол и това, до какво биха довели публичните разходи, ако не се следят внимателно. Все пак изброените случаи са просто извадка от „най-доброто“ и не претендират за изчерпателност. Организациите, подготвили тази книга, ще продължат да изследват и оповестяват подобни случаи. Все пак това усилие изисква и активното ангажиране на цялата българска общественост. Затова тази книга е също така и покана да работим заедно за една по-прозрачна България. България, отчитаща се пред своите граждани.

    Даниел Кадик,
ръководител на проект за Югоизточна Европа
Фондация за свободата „Фридрих Науман“



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha