Петък, 26 Април 2024

10 октомври -Световен ден на психичното здраве

10 октомври -Световен ден на психичното здраве
Публикация   08:28     10 Окт, 2020 /     akcent.bg   /     1140

Центърът за психично здраве Русе е с 3-то най-високо ниво на компетентност в България

   По случай 10 октомври, Световният ден на психичното здраве управителят на Центъра за психично здраве Русе д-р Теменужка Матева поздравява висококвалифицираните  мултидисциплинарен екипи от психолози, психиатри, ерготерапевти и др., които полагат ежедневно грижи за пациентите на здравното заведение.

   В Центъра работят 19, а от вчера вече 20 лекари и още 195 души персонал. Двама от общо 9-те лекари по детска психиатрия  в страната работят в русенския Психодиспансер. Той е с най-високото 3-то ниво на компетентност в България. Притежава акредитация с отлична оценка и работи като база за специализация по психиатрия. Тук е едно от общо 8-те в България съдебно- психиатрични отделения.

  Промяната на начина на заплащане на легоден е позволила заплатите да се увеличат с 10 процента, сподели д-р Матева.

   Отделение Дневен стационар, единствен за Северна България, е полустационарно звено на ЦПЗ - Русе ЕООД с широк спектър на терапевтични, социални и рехабилитационни дейности. Рехабилитацията извън болницата и възможността да работят получават тук 38 души, но поради приключили проекти в момента техният брой е намалял до 14.

   В Детско-юношески център за психично здраве е отделение към Центъра, където се дава необходимата специализирана медицинска помощ.

  Пациентите на Центъра за психично здраве са приблизително постоянна цифра- около 2500- 2600 души. По време на карантината през март и април е бил намален плановият прием, но се е увеличил приемът на пациенти по спешност- наркомани с агресия. По това време с линейки да били докарвани по 2-3 на ден.

  Центърът по психично здраве обслужва предимно пациенти от областта, но често се налага да приема и от различни краища на страната, каза д-р Матева пред Акцент.БГ.

    

  Според данните на СЗО над 450 млн. души по света имат психични разстройства. Българите най-често страдат от тревожни разстройства - 11.4% от населението, разстройства на настроението (депресии и афективни състояния) - 6.2%, злоупотреби с вещества - 3.3 %. Статистиката показва, че у нас по-често боледуват жените, освен това те по-често се обръщат за професионална помощ от мъжете. По възрастови групи най-висок риск от заболяване от тежка депресия има групата от 20 до 34 години. За съжаление все по-рядко хората с подобни проблеми се обръщат за помощ към лекарите. 

  Основната причина за поява на тези разстройства е стресът в ежедневието и особеностите на начина на живот. Социално-икономическите фактори, генетичната предразположеност и особеностите на съответната култура са сред другите фактори, които водят до тези разстройства. Първите симптоми, които биха могли да издават наличието на проблеми са безсъние, честа умора, лошо настроение раздразнителност. В тези случаи човек трябва да потърси медицинска помощ при съответния специалист –психиатър, психотерапевт, психолог. При хронични заболявания, свързани с дефицит на социални умения и възможности за самостоятелен живот, в терапията е необходимо да се включват и социални работници, които да провеждат психосоциална рехабилитация на потърпевшите. Нужно е и обществото да преодолее стигмата към психиатричната помощ и проблеми, за да се получи адекватно лечение още в ранните стадии на разстройството. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha