Четвъртък, 25 Април 2024

VІІ Международна научна конференция „Еволюция срещу революция или за моделите на развитие“

VІІ Международна научна конференция „Еволюция срещу революция или за моделите на развитие“
Публикация   18:14     17 Септ, 2020 /     akcent.bg   /     1033

   128 участници със 111 доклада от 8 държави – Русия, Сърбия, Италия, Северна Македония, Косово, Румъния, Беларус и България, се включват в VІІ Международна научна конференция „Еволюция срещу революция или за моделите на развитие“, посветена на 170 години от рождението на Захари Стоянов.

 Съорганизатори на форума са Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив и Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ АД – Русе.

   Конференцията се провежда под патронажа на Министерството на културата и  със съдействието на Фонд „Научни изследвания“ по Договор КП - 06- МНФ- 5 / 15.09.2020 г.

   За поредна година Международната научна конференция събира специалисти от различни области на познанието – филология, социология, изкуствознание, музикознание, мениджмънт, инженерни науки, медицина. Впечатляващ е непосредственият ангажимент на участниците да откликнат на поставената тема и да търсят съвременните измерения на динамичните отношения между еволюция и революция в научните и обществените модели.

  Доклади са получени от представители на 27 висши учебни заведения. Четири института от Българската академия на науките – Институт за исторически изследвания, Институт за държавата и правото, Институт за балканистика и Институт за изследване на историята, участват във форума. В дискусията се включват представители на Националните библиотеки в Румъния и България, Университетска библиотека „Гоце Делчев“ , гр. Щип и  русенската библиотека. Свои научни разработки представят 6 неправителствени организации от България и Румъния, представител имат и средните училища. С доклади участват и партньорите-организатори от Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ АД в Русе и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив.

   Председател на пленарната сесия е проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак - ректор на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Пленарните доклади са на утвърдени в научните среди имена: чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев – ректор на Русенския университет „Ангел Кънчев и научен ръководител на конференцията, проф. д-р Маргарита Богданова – преподавател в Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, декан на Факултет „Мениджмънт и маркетинг", проф. д.ик.н., д.н. (Национална сигурност), д.н. (Социални дейности) инж. Венелин Терзиев – редовен професор във Военна академия „Г. С. Раковски“ – София и РУ „Ангел Кънчев", действителен член на РАЕ, Москва, Русия; проф. д-р инж. Маруся Любчева – преподавател в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас и Председател на УС в Черноморския институт и проф. д-р Любима Деспотова-Толева – преподавател в Медицинския университет – Пловдив.

   Програмата на конференцията е организирана в пет секции. В научните панели докладчиците интерпретират своите гледни точки за еволюционните и революционните процеси в обществото и моделите на развитие в науката, културата, социума, както и различните теории, учения, доктрини, които имат важна обществено значима стойност и последствия в миналото и днес.

   Близо двадесет преподаватели от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив ще участват в конференцията със свои научни доклади, предмет на които са проблемни области в музиката, изобразителното изкуство, културния мениджмънт и др. Те ще бъдат представени в специална секция ЕВОЛЮЦИЯ И РЕВОЛЮЦИЯ В ИЗКУСТВОТО И КОМУНИКАЦИИТЕ, модератор на която ще бъде зам.-ректорът по научноизследователската дейност на Академията проф. д-р Галина Лардева.

Председател на секция ИКОНОМИКА, ОБЩЕСТВО, ЗДРАВЕ е д-р Симеон Симеонов, д. м. от Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ АД – Русе. Докладите на съорганизаторите от УМБАЛ „Канев“ представят най-новите тенденции, прилагани в областта на медицината и здравеопазването. Участниците в секцията ще се запознаят с добри практики, прилагани в обучението на медицински кадри, както и с теми, свързани със съвременните тенденции в областта на социалните политики, икономиката и управлението.

Секция ЛИНГВОКУЛТУРОЛОГИЧНИ И ИСТОРИЧЕСКИ МОДЕЛИ НА РАЗВИТИЕ ще се ръководи от проф. д.ф.н. Иванка Янкова от Университета по библиотекознание и информационни технологии и в нея ще бъдат чути доклади, дискутиращи теми в областта на литературознанието, езикознанието и историята.

Председател на секция ЕВОЛЮЦИЯ И РЕВОЛЮЦИЯ – ПОЛИТИЧЕСКИ И ПРАВНИ АСПЕКТИ е доц. д-р Елица Вълчева-Куманова от Русенски университет „Ангел Кънчев“. Както подсказва заглавието на панела, тук участниците ще представят въпроси, дискутиращи правни и политически модели в общественото развитие.

   Петата секция под наслов ОБРАЗОВАТЕЛНИ МОДЕЛИ НА РАЗВИТИЕ е с председател проф. д-р Стела Митева-Динкова от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив и в нея ще се дискутират въпроси за развитието на образованието в сферата на земеделието, музиката, езикознанието, билингвизма, използване на добавена реалност в обучението и др. съвременни тенденции.

   Сборникът с докладите от конференцията ще бъде рефериран в Google scholar, Научная электронная библиотека (eLIBRARY.RU), SSRN, CEEOL (Central and Eastern European Online Library) и Националния център за информация и документация (НАЦИД).

   В рамките на форума на 17 септември от 17:30 ч. на площад „Княз Александър Батенберг“ русенската общественост ще има възможност да присъства на представителен концерт на Академичния фолклорен ансамбъл на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив с хореограф гл. ас. д-р Стефан Йорданов. Програмата включва изпълнения на: Академичен народен хор с ръководител проф. д-р Костадин Бураджиев, Трио „Сопрано“ – Петя Цончева-Вардева, Биляна Андрончева и Кристина Жечкова, Трио „Свилена“ – тромпети, Оперни певци – специализанти в Академията, както и ас. Ангел Маринов – акордеон. Свой танцов спектакъл ще представят и студенти от специалност Българска народна хореография с ръководител Ивайло Маджаров



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha