Димитър Попов, собственик на „Пенгуин травъл“: Ако не тръгнат нещата през 2021 г., ще има масови фалити

Димитър Попов, собственик на „Пенгуин травъл“: Ако не тръгнат нещата през 2021 г., ще има масови фалити
Публикация   07:43     01 Септ, 2020 /     akcent.bg   /     631

казва в интервю пред TravelNews Димитър Попов, член на УС на Българската асоциация на туроператорите и туристическите агенти (АБТТА)

   Г-н Попов, каква е ситуацията при туроператорите?

  • Много е тежка. Ако закърпим септември и октомври с туристи и да капе по-малко, ще е по-добре. Поне да можем да си оправим разходи по наеми, лизинги, заплати. Ако се задържи положението с туристи, поне може да се появи някакъв хоризонт за догодина. Имаме много издадени ваучери на чужденци за България. Те са за турове за 2021 г. Ако не тръгнат нещата през 2021 г., тогава става страшно. Тогава ще има масови фалити. То и сега ще има масови фалити, защото големите туроператори от входящия туризъм в България ще трябва да започнат да връщат пари. Така ще започнат фалитите.

   Ще има ли преструктуриране в сектора заради тези фалити?

  • Ще има преструктуриране. Зависи какво се случи с изходящия туризъм. Абсолютно ще има сливания, придобивания, окрупняване. При мен има две туроператорски фирми. Едната е в Дания и прави outgoing, а другата е българска и прави изходящ туризъм. В Дания сме членове на Гаранционния фонд. При 5 млн. население, има 650 регистрирани туроператора. В България при 7 млн. население, има регистрирани 3000 туроператора и агенти. Активните само туроператори са поне над 1000. И без коронавируса, навлизат масово онлайн резервациите. В Дания онлайн резервациите вече достигат до 90%. И без COVID, в България се очакваше да се върви към силно намаляване на агентите и след това на туроператорите. Те предлагат пакети, които всеки може да букне сам - самолет и хотел с две кликвания през booking.com и сайта на авиокомпанията. Туроператорите са много. Затова те трябва да започнат да се специализират, както ние предлагаме пешеходен туризъм, конен туризъм и др. форми. Те трябва да предлагат специални дестинации и да са силни в нещо. Очаква се да има окрупняване, но първо ще изпаднат доста агенти, защото те няма да има какво да продават. И второ ще отпаднат туроператори. В АБТТА направих проект за гаранционен фонд, който е взаимстван от Дания. Предстои да се обсъди от колегите в АБТТА и да го предложим на Министерството на туризма. Тогава ще се прочисти браншът, защото има туроператори, които нямат дейност или просто стоят регистрирани. В допълнение очаквам да има проблем със застраховките догодина, защото ликвидността ще бъде страшно влошена.

   Кой ще остане на пазара?

  • Ще останат фирмите, които имат по-добра ликвидност. Това ще бъдат компании, които имат активи и могат да ги осребрят, за да могат да си поддържат персонала. Всичко опира до ликвидност и до колко човек е подготвен за такава криза.

   В тази ситуация, когато браншът трябва да е най-обединен, той се разедени в 5 сдружения на туроператорите. Това не е ли малко странно?

  • Странно е, да. Браншът наистина трябваше да се обедини. Трябва да се говори с хората. Нашата асоциация АБТТА малко проспа това, което искаха членовете. Започнаха да се цепят на изходящ, на входящ туризъм с различни искания. Трябва да се стигне поне до някаква Конфедерация на туроператорите. В криза е нормално хората да се обединят. За целта трябва да има гаранционен фонд, който да обединява всички туроператори, защото всеки ще бъде длъжен да е член. Например в Дания има една Асоциация на туроператорите, която обединява всички. И отделно една на големите 5-6 туроператори, които правят чартъри. Всички се обединяват върху едни искания. Като обявиха пандемията на 15 март в Дания, след две седмици те бяха готови с мерките. Туроператорите получиха 200 млн. евро безвъзмездна помощ, естествено спрямо оборота. Получихме ги още в началото на май. Клиентите пък получиха парите си от гаранционния фонд. Отделно вървеше помощ за малките предприятия и за самоосигуряващите се лица. Тук ревем за 10 млн. лв., които са смешни. Ясно е, че ще има филтриране, както казва Румен Драганов. Особено при хотелите – има добри хотелиери, но има и такива, които приватизираха обектите за стотинки. Последните нямат никакви кредити, изпраха парите и сега е най-добър хотелиер и няма да фалира, защото няма кой да го притиска. Другият, който е с кредити и е инвестирал всичко в базата, трудно ще оцелее. Вече не става въпрос за това кой е добър или лош хотелиер. Ликвидността ще реши кой ще оцелее и кой не!

  Интервюто взе Мирослав Иванов

Тагове : фалити , туризъм ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha