Четвъртък, 25 Април 2024

Борисов в опит за запазване на власттта - сменя "министри на "Пеевски"

Борисов в опит за запазване на власттта - сменя
Публикация   22:49     15 Юли, 2020 /     akcent.bg   /     372

   Само няколко часа, след като от ГЕРБ потвърдиха, че обсъждат различни сценарии, в които лидерът им да не е министър-председател, но че всичко ще се решава в следващите дни, Бойко Борисов започна със сериозни промени в кабинета - на трима ключови министри. Премиерът поиска в сряда вечер оставките на министъра на финансите Владислав Горанов, на министъра на вътрешните работи Младен Маринов и на министъра на икономиката Емил Караниколов. Решението е било взето след среща на Борисов с областните координатори на партията, съобщи пресцентърът на ГЕРБ.

   Информацията беше разпространена докато в София хиляди се събираха за седми ден на протест с искане на оставки на Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Два часа преди съобщението на ГЕРБ от изявление на президента Румен РАДЕВ   се разбра, че той приема компромисни варианти (за каквито намекна Борисов в изявление пред медиите сутринта) и настоя отново за двете оставки, които поиска в събота.

Лидерът на НФСБ (част от "Обединени патриоти" (ОП), които са в управляващата коалиция) Валери Симеонов заяви, че научава за оставките от новините, той нямал нищо против тях, но щял да пита Борисов защо партньорите не са уведомени. Той прогнозира обаче че ще се стигне до оставка на целия кабинет (още в края на текста).

              ГЕРБ забеляза Пеевски в правителството

Интересен детайл в съобщението за поисканите оставки е обяснението, че тримата са свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски.

В него е обяснено, че координаторите на партията са поискали от Борисов освобождаването на министрите с мотива "опровергаване на внушенията, че ГЕРБ и въпросните министри са в пряка зависимост от ДПС и Делян Пеевски". Според областните представители на партията тя "незаслужено търпи негативи заради спекулациите в обвързване с ДПС".

   Владислав Горанов от години е свързван с Пеевски (среща между двамата дори беше снимана) и затова се смяташе, че позицията му в правителството е сред най-стабилните. В последната половин година името му беше посочено многократно от обвиняемия Васил Божков като "Влади", на когото е предавал милиони левове за такса "помагане" заради по-изгодното плащане на такси от частните лотарии. Борисов обаче защитаваше министъра, а проверката на прокуратурата по твърденията на Божков не е приключила, като министърът само беше разпитан.

   Борисов го освобождава на фона на непрекъснатите публични похвали към министъра за успеха с влизането на страната в чакалнята на еврозоната. Тази сутрин Борисов даде да се разбере, че вижда роля на Божков в протестите и обяви за основни мишени именно себе си и Горанов, а причината - че Евросъюзът вече ще контролира банките и няма да позволява злоупотреби (обвиняемият бизнесмен настоява за оставките на двамата, защото твърди че са го рекетирали и после са унищожили бизнеса му). Горанов е част от финансовия екип във всички правителства на Борисов - зам-министър в първия кабинет и министър в следващите два.

   Вътрешният министър Младен Маринов беше сочен дълго време като близък до премиера Борисов, макар че по информация на "Капитал" още от назначението си начело на СДВР през 2014 г. е смятан за част от квотата на ДПС в службите за сигурност. През последния уикенд Маринов отказа да приеме поисканата от премиера оставка на шефа на МВР в Бургас, който прати полицаи по време на "масовото посещение на охраняем плаж", организирано от "Демократична България" край сараите почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. Отказът изглеждаше като бламиране на волята на премиера и даде основание на "Демократична България" да обяви, че МВР е под контрола на ДПС.

   Министърът на икономиката Емил Караникол влезе в правителството като номинация на "Атака" и отказваше да коментира как се е стигнало до номинацията му. Последният скандал около него, който все още няма ясен отговор, беше когато замина на посещение в Обединените арабски емирства (ОАЕ) с два самолета с продукти от България (една от фирмите, износителки беше компанията на Пеевски), а след завръщането председателят на щаба за коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски обяви, че от арабската държава са изпратени 15 тона медицински консумативи. По-късно се разбра, че 12 тона от тях са фурми. Министърът не даде ясно обяснение за заблуждаващата информация, липсва и ясна информация за фирмата, дарила фурмите.

   Официален коментар за оставките от Борисов все още няма. Нито номинации за постовете на освободените министри.

   "Партията оценява високо приноса на финансовия министър Владислав Горанов за приемането на България в чакалнята на Еврозоната и водената политика на финансова стабилност. По време на срещата беше дадена и висока оценка и за вътрешния министър Младен Маринов, под чието ръководство МВР отбеляза добри резултати в борбата с контрабандата, битовата престъпност и трафика и търговията на наркотици. Беше оценен и приносът на икономическия министър Емил Караниколов за увеличението на чуждестранните инвестиции в България", се казва за министрите още в съобщението.

   Тримата министри са декларирали пред премиера готовност да подават оставките си незабавно, съобщи пресслужбата на Министерския съвет с уточнението, че документите за това ще бъдат внесени още в четвъртък.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha