Четвъртък, 25 Април 2024

Система за ранно откриване на пожари за 1 412 091,56 евро демонстрираха днес в Русенски университет

Система за ранно откриване на пожари за  1 412 091,56 евро демонстрираха днес в Русенски университет
Публикация   19:19     12 Юни, 2020 /     akcent.bg   /     611

   Днес, 12 юни (петък) 2020г., се проведе онлайн представяне и демонстрация на системата за ранно откриване на пожари – THEASIS.  Събитието беше част от изпълнението на проект „Система за наблюдение на горите за ранно откриване и оценка на пожари в региона Балкани-Средиземно море“ (SFEDA) по програмата за транснационално сътрудничество Interreg V-B „Балкани-Средиземно море“ 2014-2020. Участие взеха представители на всички партньори от общо 9 институции от Гърция, България и Кипър. Координатор на проекта е Университета в Патра (Гърция). От българска страна партньори са Русенски университет „Ангел Кънчев“ и Дирекцията на Природен парк „Русенски Лом“.

   В началото на събитието ректорът на Русенски университет „Ангел Кънчев“, чл.-кор. проф. дтн. Христо Белоев, приветства екипа и гостите. Той изрази удовлетворението си от работата по тази важна тема за всички партньори, разположени на Балканите. Като благодари за ползотворното сътрудничество, проф. Белоев пожела нови бъдещи съвместни инициативи.

   Ръководителят на консорциума проф. Никос Аспрагатус от Университета в Патра с удоволствие поздрави своите колеги и се извини, че не може да присъства в Русе, заради въведените ограничения. Той сподели още, че сътрудничеството му с учени от Русенския университет е стартирало още през 90-те години на миналия век, което е довело до възможността да бъде разработен настоящият проект. Благодари на младите специалисти от държавите-партньори за усърдната работа и за демонстрираните високи компетенции.  

   Инж. Иван Гройчев, директор на ДПП „Русенски Лом“ пожела успех на колегите при въвеждането в експлоатация на системата на територията на България, Гърция и Кипър, много нови успехи и здраве.

  Доц. д-р Пламен Захариев от Русенския университет и гл. специалист Андреан Делчев представиха изпълнените от техните екипи задачи.  

   Русенският университет е отговорен за проектирането и създаването на една от планираните пилотни системи, за реализирането на която са използвани летателни апарати с фиксирано крило и такива с ротационно крило. Различните дронове са екипирани с термални и оптични камери и позволяват откриването на източници на топлина и дим от голяма височина, като за целта се прилагат методите на компютърното зрение, изкуствения интелект и невронните мрежи. При откриване на пожар, местоположението  му се гео-реферира, а информацията се предава към наземен команден център чрез SMS или електронна поща.

Тестването и изследването на функционалността на системата THEASIS в България се извърши в Природен парк „Русенски Лом“ – Партньор 5 в проект SFEDA. На територията на паркa е поставена допълнителна стационарна кула за наблюдение и пожароизвестяване, която може да функционира изцяло автономно или в комбинация с безпилотните летателни апарати. В рамките на проекта е извършен и актуален експертен анализ на релефа и типовете хабитати на територията на ПП „Русенски лом“. Чрез информацията е създаден модел за оценка на риска от възникването на горски пожари.

   Трите пилотни варианта на системата THEASIS са приложени и тествани в горски масиви, които са разположени от най-северната до най-южната част на Региона Балкани – Средиземно море. Системите покриват общо около 21 200 ха гори, които са част от екологичната мрежа Натура 2000.

   По време на представянето беше излъчен 9-минутен информационен клип: https://youtu.be/QmEC1mUkwzs

Проектът е с продължителност 33 месеца и ще приключи на 01.07.2020 г. Общият бюджет на Проект SFEDA е 1 412 091,56 евро.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha